DAF-y nowej generacji gotowe na HVO | MOTOFAKTOR

DAF-y nowej generacji gotowe na HVO

person Redakcja 22/07/2023

DAF Trucks adaptuje swoją ofertę ciężarówek do nowoczesnych napędów. Poza elektrycznymi i wodorowymi udostępni też te na HVO (Hydrorafinowany olej roślinny).

 

Hydrorafinowany olej roślinny (HVO) jest wytwarzany z odpadów i tłuszczów z przemysłu spożywczego. Obecnie jest to najbardziej ekologiczne na rynku paliwo do pojazdów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. HVO zapewnia zmniejszenie całościowej emisji CO2 („od źródła do koła”) nawet o 90% w porównaniu ze zwykłym olejem napędowym. W przeciwieństwie do poprzednich generacji biopaliw, HVO nie ma wpływu na produkcję żywności.

 

Poza korzyściami dla środowiska, kolejną ważną zaletą jest to, że HVO może być stosowany w pojazdach ciężarowych DAF bez jakiegokolwiek ich dostosowania, przy jednoczesnym zachowaniu osiągów pojazdów, a także okresów międzyobsługowych do 200 tys. km w przypadku transportu długodystansowego.

 

Rozwiązanie odpowiednie dla całej oferty pojazdów DAF. Do jazdy w 100% na HVO są gotowe wszystkie najnowsze pojazdy ciężarowe DAF, w tym ciężarówki z popularnej serii LF do transportu dystrybucyjnego, wszechstronny model XD (zdobywcy tytułu „International Truck of the Year 2023”) do dystrybucji i specjalistycznych zastosowań oraz największe DAF-y, a więc XF, XG i XG+ (zdobywcy tytułu „International Truck of the Year 2022”) przeznaczone do transportu ciężkiego i długodystansowego.

 

Zdaniem Patricka Deana, głównego inżyniera firmy DAF Trucks i członka zarządu:

 

DAF jest liderem w dążeniu do zmniejszenia emisji CO2. W 2018 roku jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek w pełni elektryczny pojazd ciężarowy, a w zeszłym roku zaprezentowaliśmy całkowicie nową generację pojazdów elektrycznych o „zerowej emisji” i zasięgu do 500 kilometrów. Przygotowujemy się również do eksploatacji nowych generacji paliw. HVO umożliwia nam dokonanie ogromnego skoku w zmniejszeniu emisji CO2 już dziś, z obecnymi pojazdami ciężarowymi na rynku, a co ważniejsze całościowo – „od źródła do koła”. Jeśli chodzi o certyfikację pojazdów ciężarowych w zakresie CO2, byłby to ogromny krok naprzód, gdyby europejskie prawodawstwo doceniało wkład czystych paliw w zmniejszenie emisji CO2. Nie możemy pozwolić sobie na zignorowanie możliwości zapewnienia zrównoważonego transportu drogowego. Powinno to rozszerzyć zainteresowanie na cały łańcuch — od źródła energii aż do tego, co wydostaje się z układu wydechowego — zamiast skupiać się wyłącznie na odcinku „od zbiornika do koła”.

 

Źródło: DAF Trucks

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).