Czyszczenie układu paliwowego Common Rail | MOTOFAKTOR

Czyszczenie układu paliwowego Common Rail

person Redakcja 11/12/2020

Aby zapewnić stale wysoką sprawność układu Common Rail i niższe spalanie, firma Liqui Moly zaleca jego regularne czyszczenie.

Ponad 70 % diesli poruszających się po ulicach to silniki wyposażonych jest w Common Rail. Popularność tego rozwiązania to efekt dużej wydajności i prostej budowy. W praktyce, układ CR rzeczywiście ma wiele niezaprzeczalnych zalet, ale w tej beczce miodu jest tez łyżka dziegciu. Problemem są zanieczyszczenie wtryskiwaczy, które zakłócają proces wtrysku i pogarszają warunki spalania.

 

Nowoczesne silniki wysokoprężne pokonują bezawaryjnie pierwsze 100–150 tys. km. Później zaczynają się problemy z głośniejszą pracą, dymieniem czy zwiększeniem zużycia paliwa. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy na takie objawy, może dojść do poważniejszej awarii. Czarny dym wydobywający się rury wydechowej czy nierówna praca silnika to pierwsze symptomy, na które warto zareagować.

 

Co gorsza wtryskiwacze to pierwszy element od którego zaczyna się przyspieszona destrukcja jednostki. Złe dawkowanie i rozpylanie wtryskiwaczy, w krótkim czasie może doprowadzić do usterki koła dwumasowego, zaworu EGR, układu dolotowego a nawet, poprzez niekontrolowane rozcieńczenie oleju, w skrajnych sytuacjach może przyczynić się zatarcia silnika.

 

Wtryskiwacze Common Rail w silnikach Diesla dotykają głównie dwa typy problemów: nieszczelność zaworów sterujących, wynikająca z ich zużycia oraz błędy dawkowania i rozpylania spowodowane zanieczyszczeniem końcówek i korpusów. O ile w pierwszym przypadku rozwiązaniem jest jedynie wymiana lub regeneracja zaworków, o tyle problemy drugiego rodzaju może rozwiązać czyszczenie chemiczne.

 

Podstawowa diagnoza wtryskiwaczy Common Rail możliwa jest bez demontażu z samochodu. Tak zwany test przelewów pozwala zdiagnozować nieszczelność zaworów sterujących, natomiast odczytanie korekcji wtryskiwaczy umożliwia wykrycie między innymi nierównomierności ich dawkowania. Czyszczenie chemiczne sprawdza się przede wszystkim w silnikach wyposażonych we wtryskiwacze Denso i Delphi.

 

Jeżeli silnik pracuje twardo, ma niestabilny bieg jałowy lub dymi na czarno warto spróbować chemicznej terapii. Regularne czyszczenie układu wtryskowego jest odczuwalne przez kierowcę, silnik pracuje ciszej, bardziej miękko, pali mniej i jest zdecydowanie żwawszy.

 

Reasumując, usługa czyszczenia układu paliwowego jest doskonałym pomysłem na rozszerzenie portfolio warsztatu. Czyszczenie można wykonać za pomocą urządzenia Liqui Moly Easy Clean nr r51 lub urządzenia Jet Clean Tronic. W wielu wypadkach, układ wytryskowy można wyczyścić, podłączając puszkę preparatu nr 2666 lub 20458 do układu paliwowego. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana filtra paliwa i aplikacja preparatu Diesel System Reiniger nr 20450, w odpowiedniej proporcji, bezpośrednio do zbiornika paliwa.

 

Jak sprawdzić działanie chemicznego czyszczenia? Wystarczy zakupić beczkę oleju w promocji z 6 gratisowymi preparatami Diesel System Reiniger u jednego z dystrybutorów Liqui Moly Polska.

Źródło: Liqui Moly

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).