Coraz drożej w warsztatach samochodowych | MOTOFAKTOR

Coraz drożej w warsztatach samochodowych

person Redakcja 16/08/2021

Koszt usług sezonowych w warsztatach samochodowych od ubiegłego roku wzrósł o prawie 10%.

Jak wynika z obserwacji serwisu DobryMechanik.pl, ceny napraw samochodów w niezależnych warsztatach systematycznie rosną. W 2019 r. średni koszt wizyty w warsztacie wynosił 505 zł, w 2020 r. było to już 598 zł, a w pierwszym półroczu obecnego roku płaciliśmy już 6141 zł.

DobryMechanik.pl przeanalizował koszty 21 tys. wizyt w warsztatach umówionych przez portal. Ich średnia cena wzrosła od ubiegłego roku o 2,7%. Najszybciej – aż o 9,9% – drożeją proste usługi sezonowe, takie jak wymiana opon czy serwis klimatyzacji. Koszt napraw niestandardowych wzrósł w tym czasie o 4%. Na typowe naprawy wynikające z eksploatacji samochodu, jak np. wymiana klocków hamulcowych, wydaliśmy o 1,3% mniej niż w poprzednim roku.

 

Na koniec pierwszego półrocza Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,4 proc. Wzrost kosztów napraw sezonowych był więc ponad dwukrotnie wyższy od średniej inflacji w analogicznym okresie.

Z roku na rok widzimy wyraźny wzrost liczby kierowców, którzy porównują warsztaty na naszym portalu przed umówieniem wizyty. Szybka wycena naprawy przez Internet pozwala zaoszczędzić sporo czasu na telefony do warsztatów, a sprawdzenie opinii i wygodna ścieżka rezerwacji terminu online wyraźnie ułatwia naprawę samochodu w niezależnym warsztacie. Filip Goździewicz członek zarządu DobryMechanik.pl

 

Z raportu Santander Bank Polska oraz SDCM wynika2, że coraz więcej kierowców próbuje oszczędzać na naprawie samochodów. 62% mechaników deklaruje, że ich klienci ograniczają zakres zamawianych napraw, nawet tych zalecanych z powodu zużycia podzespołów. 80% mechaników twierdzi też, że kierowcy częściej szukają tańszych części zamiennych. Duży wpływ ma na to obecna pandemia, przez którą sytuacja finansowa w wielu polskich gospodarstwach domowych pogorszyła się.

Coraz częściej widzimy tendencję oszczędzania na naprawach przez kierowców. Z jednej strony właściciele aut odwlekają naprawy do momentu, kiedy koszt kompleksowej naprawy czasami przekracza wartość samochodu. Z drugiej strony przy wyborze części, kierowcy decydują się na części zamienne pochodzenia azjatyckiego, których jakość oraz żywotność pozostawia wiele do życzenia. Tomasz Karmelita Właściciel warsztatu Dr Mechanik w Warszawie

 

W jaki sposób kierowcy porównują ceny w różnych warsztatach? Polacy coraz częściej sprawdzają ceny usług warsztatów samochodowych w Internecie. DobryMechanik.pl pozwala wycenić online najpopularniejsze naprawy w 230 warsztatach w całej Polsce. Wycena usługi online dla konkretnego modelu samochodu dostępna jest od razu bez konieczności telefonowania do warsztatu.

 

A czym kierują się kierowcy się przy wyborze warsztatu? Duże znaczenie mają opinie innych klientów, szczególnie te aktualne oraz profesjonalna komunikacja mechaników z klientami. W przypadku, gdy zakres niezbędnych napraw okazuje się większy, niż się spodziewaliśmy, powinniśmy od razu zostać poinformowani o dodatkowych kosztach.

 

Źródło: DobryMechanik.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).