Bridgestone i Michelin chcą zrównoważonego rozwoju | MOTOFAKTOR

Bridgestone i Michelin chcą zrównoważonego rozwoju

person Adrian Januszkiewicz 22/11/2021

Bridgestone i Michelin przedstawią dziś wspólne podejście do obiegu materiałów i dążenia do zwiększenia wykorzystania odzyskiwanej sadzy z opon.

Szacuje się, że każdego roku miliard opon na całym świecie osiąga końcowy okres swojej użyteczności. Wiele z wyzwań technicznych związanych z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu i odzysku z opon wycofanych z eksploatacji zostało dobrze opracowanych, ale nadal istnieją inne bariery utrudniające osiągnięcie obiegu materiałów na skalę niezbędną do stworzenia bardziej zrównoważonego ekosystemu mobilności. Obecnie mniej niż 1% sadzy wykorzystywanej na całym świecie w produkcji nowych opon pochodzi z recyklingu zużytych produktów. Wynika to m.in. ze słabej sieci odzysku i ponownego wykorzystania sadzy.

 

Recykling sadzy daje możliwość zmniejszenia zależności przemysłu oponiarskiego od petrochemikaliów poprzez zastąpienie części tradycyjnej sadzy zrównoważoną i bardziej ekologiczną alternatywą. Dodatkowo, zastosowanie odzyskanej sadzy w nowych oponach zmniejsza emisję CO2 nawet o 85% w porównaniu do materiałów pierwotnych.

 

Podczas dzisiejszej konferencji Smithers Recovered Carbon Black Conference w Amsterdamie, obie firmy przedstawią plan działania mający na celu promowanie i zwiększenie wykorzystania odzyskanej sadzy w nowych oponach i innych produktach z gumy. Do osiągnięcia tego celu potrzebna będzie współpraca z interesariuszami z branży oponiarskiej. W związku z tym Michelin i Bridgestone dążą do nawiązania współpracy z różnymi podmiotami, w tym innymi producentami opon, dostawcami sadzy, partnerami zajmującymi się pirolizą i nowo powstającymi firmami technologicznymi, aby przyspieszyć postępy i zwiększyć podaż odzyskiwanej sadzy.

 

Zwiększenie wykorzystania odzyskanej sadzy w oponach ma kluczowe znaczenie dla realizacji wizji Bridgestone dotyczącej zrównoważonej mobilności – powiedział Jakob Ronsholt, wiceprezes ds. strategii i transformacji, Bridgestone w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki i dodaje – Wspólnie z Michelin i innymi partnerami możemy nadać tempo tej ważnej inicjatywie i zwiększyć nasze wysiłki zmierzające do redukcji emisji CO2 i rozwoju produkcji z materiałów w pełni odnawialnych i zrównoważonych.

 

Od lat toczą się dyskusje na temat różnych ograniczeń i przeszkód, które uniemożliwiają branży oponiarskiej wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu lub odzysku w znaczących ilościach – powiedział Sander Vermeulen, wiceprezes ds. recyklingu produktów gumowych wycofanych z eksploatacji w Michelin – Uznaliśmy, że nadszedł czas, aby przestać dyskutować i aktywnie przyczynić się do znalezienia rozwiązań, które pozwolą całej branży stać się bardziej zrównoważoną poprzez zwiększenie jej zdolności do zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu lub odzysku z opon wycofanych z eksploatacji. Cieszę się, że znaleźliśmy w Bridgestone partnera, który podziela naszą wizję i razem zapraszamy interesariuszy w całym łańcuchu produkcyjnym opon i wyrobów z gumy do udziału w dążeniu do obiegowego wykorzystywania materiałów – dodaje.

 

W ramach wspólnej inicjatywy Bridgestone i Michelin poprowadzą prace nad opracowaniem dokumentu, który nakreśli rolę branży oponiarskiej w osiągnięciu gospodarki zamkniętej. W 2022 roku firmy opublikują białą księgę, w której przedstawią wymagania techniczne, charakterystykę i proponowane rozwiązania mające na celu zwiększenie udziału odzyskanej sadzy w nowych oponach.

 

Źródło: Bridgestone

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).