Bilstein: pierwszy tydzień AirSpring RoadShow za nami | MOTOFAKTOR

Bilstein: pierwszy tydzień AirSpring RoadShow za nami

Doradcy techniczni Bilstein dbają o to, by polscy specjaliści byli gotowi na serwisowanie zawieszenia pneumatycznego.

100 warsztatów w 20 dni – tak jednym zdaniem można podsumować rozpoczęte właśnie Bilstein AirSpring RoadShow. Doradcy techniczni Bilstein odwiedzają wybrane warsztaty, które mają już do czynienia z samochodami klientów wyposażonymi w częściowe lub całkowite zawieszenie pneumatyczne. Chociaż takie naprawy jeszcze nie zdarzają się zbyt często, bo moduły pneumatyczne wciąż występują głównie w autach luksusowych, to jednak warto, aby już teraz polscy mechanicy byli gotowi na techniczne wyzwania przyszłości.

Pneumatyka nie tylko pozwala na mniejsze ugięcie zawieszenia niezależnie od różnic w obciążeniu pojazdu, ale także zwykle umożliwia kierowcy wybór kilku trybów jazdy - w uproszczeniu, od sportowego do bardzo komfortowego.

doradca techniczny Bilstein - Andrzej Wojciech Buczek

 

Jak z wieloma nowoczesnymi technologiami, to co najpierw pojawia się w samochodach luksusowych (jak ABS debiutujący w Mercedesie klasy S W116 w 1978 roku), z czasem staje się codziennością w autach popularnych. W 2004 roku ABS stał się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Podobnie zawieszenie pneumatyczne coraz częściej trafia do samochodów klasy średniej popularnych marek i już wkrótce te samochody trafią do warsztatów niezależnych.

Produkt pierwszomontażowy - dla aftermarketu

Bilstein dostarcza moduły zawieszenia pneumatycznego do wybranych modeli MercedesówBMWAudiLand Rovera Jaguara oraz Tesli. Identyczne produkty dostępne dla warsztatów niezależnych poprzez oficjalnych polskich dystrybutorów: Auto PartnerInter CarsInter PartsMotogama i Polcar.

Trwałość miechów pneumatycznych – które funkcjonalnie odpowiadają sprężynom – zależy od warunków eksploatacji (obciążenie samochodu, jakość dróg), ale zwykle przy około 200 tys. km przebiegu pojawiają się już pierwsze kłopoty. Dla porównania, zwykłe sprężyny stalowe potrafią skorodować i popękać nawet szybciej. Obecnie do warsztatów niezależnych trafiają najczęściej dwa modele aut – BMW X5 (E70, 2006-2013) oraz Mercedes-Benz klasy E (W211, 2002-2009).

Klientom zalecamy stosowanie markowych części Bilstein, nie bierzemy odpowiedzialności za tanie zamienniki i nie korzystamy z części regenerowanych. Nie chcemy, aby właściciel pojazdu miał do nas pretensje, podczas gdy problemy wynikają z niskiej jakości części niewiadomego pochodzenia.

warsztat Auto Hal w Bochni - Łukasz Zając

 

Pierwsze spotkania z warsztatami w Małopolsce pokazały, że doradcy techniczni Bilstein mogą przekazać wiele cennych, praktycznych informacji.

Najpoważniejszym błędem jest postawienie na kołach samochodu, którego miechy pneumatyczne nie są w pełni napełnione. To prowadzi do zgniecenia miecha ciężarem auta i przecięcia gumy przez otaczające ją elementy metalowe. Taki miech nie będzie już szczelny.

- Andrzej Wojciech Buczek

 

W przypadku miechów z akumulatorem powietrza, połączonym z miechem dodatkowym przewodem gumowym, nie wolno rozpinać tego połączenia w czasie montażu. Ponowne zaciśnięcie metalowej opaski nie jest możliwe, a brak oryginalnej spowoduje odrzucenie reklamacji w razie awarii modułu.

Kompleksowa oferta obejmuje też sprężarki

Mechanicy skupieni na wymianie modułów pneumatycznych zapominają o… sprężarkach, które wytwarzają ciśnienie w układzie. W wielu autach znajdują się one tuż za plastikowym, przednim nadkolem.

Jeśli ten plastik jest pęknięty, brud i błoto spod kół trafiają na sprężarkę, co prowadzi do zapchania jej filtra powietrza. Z kolei nieszczelność w układzie pneumatycznym prowadzi do tego, że sprężarka ciągle uzupełnia ubytek powietrza i w rezultacie może to spowodować przegrzanie się przekaźnika włączającego sprężarkę.

- Andrzej Wojciech Buczek

 

Bilstein ma w swojej ofercie nie tylko kompletne moduły pneumatyczne, ale także sprężarki. Aby uniknąć uszkodzenia sprężarki, ważnym krokiem w procedurze naprawy zawieszenia pneumatycznego jest kontrola szczelności połączeń. Służy do tego pianka, którą sprawdza się wycieki z układu klimatyzacji. Z kolei same połączenia pneumatyczne dokręca się „z czuciem” – najczęściej momentem maksymalnie 5 Nm.

W pudełku z każdym modułem pneumatycznym Bilstein znajduje się szczegółowa instrukcja montażu w formie obrazkowej. Gdyby klient sam dostarczył produkt Bilstein do warsztatu, należy sprawdzić datę przydatności do montażu znajdującą się na opakowaniu. Miechy są napełniane azotem tak, by zachowały sztywność w transporcie i składowaniu. Przeterminowane produkty pojawiają czasem na aukcjach internetowych w podejrzanie atrakcyjnych cenach. Oficjalni dystrybutorzy Bilstein w Polsce są odpowiednio przeszkoleni i nie wydadzą warsztatowi przeterminowanego modułu.

- Andrzej Wojciech Buczek

 

Akcja Bilstein AirShow RoadShow potrwa w kolejnych turach do października. Jej przebieg można śledzić na www.facebook.com/Bilsteinpl. Jeśli prowadzisz warsztat i potrzebujesz wsparcia doradcy technicznego Bilstein, zostaw wiadomość z danymi kontaktowymi w prywatnej wiadomości na Facebooku.

 

Źródło: Bilstein

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).