BASF: biel najpopularniejsza na rynku automotive w Europie | MOTOFAKTOR

BASF: biel najpopularniejsza na rynku automotive w Europie

person Adrian Januszkiewicz 11/04/2017

Dział Coatings firmy BASF zaprezentował nowy raport dotyczący kolorów powłok lakierniczych OEM dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie.

Według raportu opublikowanego przez BASF kolor biały, z wynikiem 29 proc., pozostaje najpopularniejszym kolorem samochodu w Europie. Tuż za nim plasuje się czerń – 19 proc., a następnie kolor szary – 18 proc. W 2016 r. niemal 80 proc. kolorów zastosowanych w przemyśle motoryzacyjnym należało do kategorii barw achromatycznych. Wśród barw chromatycznych, najpopularniejszym kolorem pozostaje niebieski – 10 proc. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się kolory czerwony i brązowy. Porównując dane dla poszczególnych rodzajów pojazdów, można zaobserwować, że podczas gdy małe samochody produkowane są często w kolorze białym lub w barwach chromatycznych, w przypadku pojazdów typu SUV, najpopularniejszym kolorem jest szary.

 

Choć w roku 2016 rozkład kolorów pozostał niemal niezmienny, odnotowano wzrost różnorodności kolorów w poszczególnych grupach kolorystycznych. Wynika to z ciągłego opracowywania nowych kolorów oraz obserwowanego powszechnie, dużego zapotrzebowania na efekty specjalne. Łączenie już istniejących kolorów z różnymi cząsteczkami pozwala uzyskać zindywidualizowane efekty w postaci perłowego lub metalicznego połysku. Duża liczba możliwych kombinacji zapewnia otrzymanie niezwykle bogatej palety kolorów.

Ten szeroki wachlarz możliwości w zakresie kolorów powłok lakierowych jest odpowiedzią na społeczny megatrend, jakim jest tendencja ku indywidualizacji. Obecnie użytkownicy końcowi mają możliwość wybrania unikalnego, spersonalizowanego koloru samochodu. Stefan Sickets kierownik działu Zarządzania Projektami w firmie Basecoat

 

Efekty specjalne nie tylko przyczyniają się do zwiększenia indywidualności samochodu, lecz także podkreślają kształty jego sylwetki oraz unikalny charakter. Kolor niebieski przoduje pod względem różnorodności – dostępnych jest ponad 100 odcieni tego koloru. Tuż za nim plasuje się kolor szary, który oferowany jest w około 90 odcieniach.

 

Analizę rozkładu kolorów na europejskim rynku motoryzacyjnym przedstawia Raport BASF. W zakresie kolorów stanowi ona uzupełnienie informacji zawartych w publikacji “Trendy kolorystyczne” w przemyśle motoryzacyjnym, wydawanej co roku przez dział Coatings firmy BASF. Podczas gdy publikacja “Trendy kolorystyczne” przedstawia koncepcje kolorystyczne, które ukształtują przyszłość przemysłu motoryzacyjnego, Raport BASF w zakresie kolorów skupia się na obecnej sytuacji na rynku i w związku z tym odnosi się do danych za zeszły rok. Raport można pobrać pod wskazanym linkiem.

 

Źródło: BASF

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).