Autostrady znów darmowe dla kierowców EV | MOTOFAKTOR

Znów rusza wakacyjna akcja “Autostrada do elektromobilności” zwalniająca kierowców EV z EV Klub Polska z opłat po płatnych odcinkach autostrad A1 i A4.

 

Od 5 lipca do końca sierpnia kierowcy aut elektrycznych, którzy jednocześnie należą do EV Klub Polska, mogą przejeżdżać bez opłat zarówno na koncesjonowanych autostradach AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice – Kraków (objętych videotollingiem). Zwolnienie z opłat obejmuje maksymalnie pięć przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.

 

Rynek samochodów elektrycznych jest cały czas w fazie rozwoju i wymaga wsparcia. Taki cel ma nasza akcja. Ankieta, o której wypełnienie prosimy, ma ocenić satysfakcję kierowców samochodów elektrycznych w Polsce z warunków użytkowania EV. Pomoże nam w dialogu z operatorami infrastruktury i producentami pojazdów, tak, aby ich oferta odpowiadała na realne potrzeby społeczności elektromobilnych – mówi Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

Aby dołączyć do akcji organizowanej przez Autopay, EV Klub Polska, Shell Recharge oraz GreenWay Polska i skorzystać z bezpłatnych przejazdów, wystarczy zarejestrować się lub zalogować w aplikacji EV Klub Polska (do pobrania ze sklepu Google Play oraz App Store).

 

W zakładce “Benefity” widoczny jest przycisk kierujący do ankiety „Autostrada do elektromobilności”, którą należy wypełnić. W ten sposób zgłoszenie do akcji zostanie formalnie wysłane. Po jego weryfikacji, na maila podanego w trakcie rejestracji w aplikacji klubowej, zostanie wysłane potwierdzenie z linkiem, który będzie kierował do aplikacji Autopay z już dodaną zniżką w zakładce Promocje (aplikację należy wcześniej pobrać, zarejestrować się lub zalogować oraz dodać swój samochód elektryczny w zakładce Pojazdy i uzupełnić metodę płatności).

To już trzecia odsłona kampanii społecznej wspierającej rozwój mobilności elektrycznej w Polsce, która jest realizowana z zaangażowaniem Autopay. Dążenie do uzyskania neutralności klimatycznej w Polsce wymaga wsparcia na wielu poziomach i współpracy partnerskiej firm i instytucji. Znaczenie ma nie tylko zachęta do rezygnacji z paliw stałych, bo wymierne korzyści przynosi także automatyzacja płatności za przejazdy. Aplikacja Autopay pozwala ograniczać druk biletów i paragonów – mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay Mobility.

 

Po dołączeniu do akcji, w przypadku przejazdu trasami objętymi videotollingiem (A1 Gdańsk-Toruń i A4 Katowice-Kraków) szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych (dlatego w aplikacji klubowej w trakcie rejestracji należy dodać zdjęcie dowodu z widocznym nr rejestracyjnym samochodu elektrycznego). Po dokonaniu przejazdu przez użytkownika, który jest objęty akcją i spełnieniu wszystkich pozostałych warunków określonych w Regulaminie Promocji (dostępny na stronie evklub.pl), Autopay dokona zwrotu kosztów przejazdów na kartę, z której pierwotnie opłata została pobrana z zastrzeżeniem, że kwota za przejazd nie może być niższa niż 5 zł.

 

Aby elektromobilność stała się rzeczywistością, musimy łączyć działania systemowe z inicjatywami takimi jak ta. Chcemy pokazywać użytkownikom, że posiadanie pojazdu elektrycznego niesie za sobą liczne korzyści. Jako Shell również pomagamy naszym klientom w przechodzeniu na elektromobilność. Dla firm, które są w trakcie elektryfikacji flot, mamy unikalną hybrydową kartę flotową, która pozwala zarządzać mieszaną lub już w pełni elektryczną flotą, a dzięki integracji z technologią videotolling mogą oszczędzić swój czas i komfortowo podróżować na autostradach – mówi Łukasz Klamka, dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Shell Polska.

W 2022 r. organizatorzy akcji “Autostrada do elektromobilności”, zarejestrowali 2333 podróży autami elektrycznymi, które otrzymały zwrot kosztów. Łącznie pokonano ponad 256 tys. km. Dzięki pokonaniu takiego dystansu samochodami elektrycznymi (zamiast spalinowymi) udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 33 tony (dane za JATO Dynamics). Najpopularniejszym odcinkiem była autostrada A1 a spośród aut – najwięcej przejazdów należało do marki Tesla Model 3.

 

Udogodnienia, jak prawo do jazdy buspasem czy właśnie darmowe przejazdy autostradami, mają zachęcać kolejne osoby do wyboru pojazdów bezemisyjnych. Z drugiej strony, stanowią również pewną premię dla tych, którzy dostrzegli zalety elektromobilności na jej wczesnym etapie. Przeprowadzenie takiej akcji latem jest głęboko uzasadnione, umożliwia bowiem obniżenie kosztu podróży EV w czasie, gdy robimy te najdłuższe trasy. Z tego samego powodu w GreenWay obniżyliśmy o połowę wysokość opłat w naszych programach abonamentowych na czas wakacji – komentuje Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska.

 

Przypominamy, że od 1 lipca br. kierowcy wszystkich samochodów osobowych, konwencjonalnych i elektrycznych, mają zostać zwolnieni przez rząd z opłat za przejazd na dwóch innych płatnych obecnie odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica). Akcja „Autostrada do elektromobilności” organizowana jest przez Autopay, EV Klub Polska, Shell Recharge i GreenWay Polska.

 

Źródło: EV Klub Polska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).