ABB otworzy nowe centrum R&D - MOTOFAKTOR

ABB otworzy nowe centrum R&D

person Adrian Januszkiewicz 23/02/2021

120 specjalistów ma pracować w Laboratorium Innowacji Elektromobilności ABB rozwijającym technologie nowej generacji.

W minionym roku Uniwersytet Techniczny w Delfcie znalazł się w wśród 15 najlepszych uczelni technicznych na świecie*. To właśnie na terenie tamtejszego kampusu powstaje obiekt o powierzchni 3600 m2, który ma pomóc ABB w utrzymaniu pozycji lidera na rynku elektromobilności. Inwestycja będzie stanowić swoisty powrót tych technologii do źródeł – studenci, którzy założyli start-up Epyon, byli bowiem absolwentami uniwersytetu w Delfcie (Epyon to firma zajmująca się pierwotnie ładowaniem pojazdów, która została kupiona przez ABB w 2011 r.).

 

Biznes Elektryfikacji ABB przeznacza około 400 mln USD rocznie na prace badawczo-rozwojowe.

Innowacje mamy we krwi. W ramach tej inwestycji chcemy przekraczać granice elektromobilności, głównie w obszarze ładowania, magazynowania i cyfryzacji. Nowe laboratorium umożliwi nam zacieśnienie współpracy z producentami pojazdów elektrycznych. Wszystko po to, aby poprawiać osiągi i ustanawiać nowe standardy w sektorze. Frank Muehlon dyrektor globalnego biznesu infrastruktury do ładowania EV w ABB

Dla ABB kluczowe znaczenie ma obecnie m.in. zapewnienie bezproblemowego, płynnego połączenia kluczowych elementów elektromobilnej układanki: pojazdów, stacji ładowania, sieci zasilającej, a także oprogramowania. Laboratorium zostało wyposażone w rozwiązania zapewniające kompatybilność ładowarek ABB ze wszystkimi rodzajami pojazdów. Właśnie w tym celu wybudowano symulatory, a 95% wszystkich badań będzie przeprowadzanych na cyfrowych kopiach pojazdów.

 

Aby sprawdzić zachowanie pojazdów w skrajnych temperaturach, opracowano specjalne komory do testów środowiskowych, w których urządzenia będą narażone na temperatury od -40 do +100 stopni Celsjusza i wysoką wilgotność. Atrium budynku jest wystarczająco duże, żeby producenci mogli wjechać samochodami, autobusami lub pojazdami ciężarowymi do kontrolowanego środowiska, w którym będzie można przeprowadzić odpowiednie badania.

 

Sam kompleks zostanie podłączony do geotermalnej instalacji grzewczo-chłodniczej uniwersytetu. Na dachu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, która poprzez zaawansowany systemem ABB do zarządzania budynkiem, umożliwi zwracanie energii do sieci.

 

Oprócz 10 mln USD zainwestowanych w Laboratorium Innowacji w Delfcie, ABB kosztem 30 mln USD otworzy we Włoszech centrum doskonałości i zakład produkcyjny w obszarze e-mobility. W listopadzie ubiegłego roku firma ogłosiła, że zwiększy nakłady na badania i rozwój oraz cyfryzację do około 5% rocznych obrotów. Cała Grupa ABB zatrudnia około 7000 pracowników w jednostkach badawczo-rozwojowych, a 60% z nich skupia się na tworzeniu oprogramowania i innowacji cyfrowych.

 

W Krakowie znajduje się Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, które posiada globalną odpowiedzialność za rozwój m.in. technologii do ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych i e-autobusów. Polscy naukowcy brali udział we wdrażaniu sieci miejskich autobusów elektrycznych m.in. w Niemczech i Norwegii.

 

ABB działa na rynku technologii ładowania samochodów elektrycznych od 2010 r. Dotychczas sprzedała ponad 17 000 stacji szybkiego ładowania prądem stałym w 80 krajach. Firma jest też sponsorem tytularnym Formuły E, a od sezonu 9. (2022/23) będzie również oficjalnym partnerem elektrycznej serii w zakresie ładowania.

 

*QS World University Ranking

 

Źródło: ABB

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).