AAA Auto: Używane auta na prąd staniały o 45% | MOTOFAKTOR

AAA Auto: Używane auta na prąd staniały o 45%

person Adrian Januszkiewicz 14/06/2022

Według ekspertów AAA Auto mediana ceny aut elektrycznych na rynku wtórnym zmniejszyła się aż o 45% od maja 2019 roku, a oferta używanych aut na prąd wzrosła o 1451%.

 

Dane AAA Auto wskazują, że w maju 2019 roku mediana ceny aut elektrycznych na wtórnym rynku była bardzo wysoka i wynosiła 185 000 złotych. Za taką kwotę można było kupić samochód, którego mediana wieku wynosiła 2 lata, a mediana przebiegu 36 000 km. Do maja 2022 roku sytuacja uległa dużej zmianie, ponieważ mediana ceny auta elektrycznego spadła do 102 400 zł. Przy tym nieznacznie wzrosły: mediana wieku – do 4 lat oraz mediana przebiegu – do 41 000 km.

 

Tak duży spadek cen aut elektrycznych został spowodowany rosnącą w szybkim tempie ich ofertą na wtórnym rynku. Podaż używanych samochodów elektrycznych jest jednak nadal stosunkowo niewielka i prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat, dopóki pierwsi właściciele, w tym przede wszystkim floty, nie sprzedadzą swoich aut. Drugi element, który może wpłynąć na wzrost tego segmentu rynku, to zapowiedzi polskiego rządu, które jeśli wejdą w życie spowodują, że kupujący zaczną przygotowywać się na spodziewane zakazy lub zwiększone opłaty od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auot.

 

Sprzedaż samochodów hybrydowych i elektrycznych pobudza rynek, a pojazdy o zerowej emisji zaczynają coraz liczniej docierać do konsumentów, którzy chcą jeździć najnowszymi i najbardziej ekologicznymi pojazdami. Zanim jednak pojawi się wzrost liczby nowych pojazdów elektrycznych, które będą następnie oferowane na rynku aut używanych, kluczowy jest prężny rynek nowych samochodów, aby pomóc w odnowieniu floty.

 

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody elektryczne na wtórnym rynku w Polsce, w maju 2022 roku

 

W maju 2022 roku spadła mediana ceny aut używanych o 1 100 zł, do 22 900 zł i jednocześnie wzrosła oferta pojazdów na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w maju 2022 roku w Polsce pojawiło się 236 311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30 500 aut. Spadek mediany ceny o 1 100 zł jest już drugi, który miał miejsce w tym roku, ponieważ w styczniu mediana ceny spadła o 1 400 zł w stosunku do grudnia 2021 roku.

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).