60-lecie Citroëna AMI 6 | MOTOFAKTOR

60-lecie Citroëna Ami 6

person Adrian Januszkiewicz 24/04/2021

Dziś mija równo 60 lat od oficjalnej prezentacji Citroëna Ami 6 o niezwykłym designie.

24 kwietnia 1961 roku Citroën przedstawił dziennikarzom model Ami 6, który miał być produkowany w nowej fabryce w Rennes we Francji. Początkowo był dostępny w wersji sedan, ale największy sukces odniosła wersja kombi. Sprzedano jej łącznie 550 000 sztuk z miliona Ami 6 wyprodukowanych do 1971 roku.

 

Model został wprowadzony na rynek przez Citroëna jako uzupełnienie gamy składającej się z 2 CV, D’ID oraz DS. Jego projektant, twórca linii nadwozia wcześniejszego Traction Avant, uznał Ami 6 za swoje arcydzieło.

 

Dzięki niezapomnianej formie „odwróconej” tylnej szyby model naznaczył stylistykę lat 60. sylwetką nadwozia określaną jako „linia Z”.

 

Model ten w żadnym wypadku nie ma być następcą dotychczasowego 2CV, od którego całkowicie się różni (…) głosił komunikat prasowy Citroëna z roku 1961, co mogło dziwić, podobnie jak kształt nadwozia Ami 6. Ten „mały wielki samochód”, niezależnie od niepowtarzalnej sylwetki, odniósł sukces dzięki niewielkim wymiarom i jednocześnie ogromnej przestrzeni wewnętrznej. Jego produkcja przekroczyła milion sztuk, z czego ponad połowę stanowiła wersja kombi wprowadzona do sprzedaży w 1964 roku.

Citroën Ami 6 - niepowtarzalny wygląd i linia dachu

Po zaprojektowaniu modeli Traction Avant, 2 CV i DS wraz z zespołem stylistów Citroëna, Flaminio Bertoniemu powierzono projekt samochodu klasy średniej, oznaczonego jako Projekt AM. Tak powstało Ami 6, arcydzieło projektanta, które on sam w środowisku określił tym mianem. Po raz pierwszy mógł wyrazić swoją wizję w sposób całkowicie nieskrępowany – samodzielnie i bez niczyjej interwencji określić styl samochodu. W modelu Ami 6 projektant odważył się „odwrócić” nachylenie tylnej szyby, zapewniając jej czystość podczas deszczu, a jednocześnie zachowując pojemny, klasycznie otwierany bagażnik i znaczną przestrzeń na tylnych siedzeniach. I to przy zachowaniu niewielkich wymiarów zewnętrznych nadwozia.

Wykorzystano dwucylindrowy silnik o pojemności 602 cm3, wywodzący się z modelu 2 CV. Dopracowany stylistycznie przód z dużymi prostokątnymi reflektorami (nowość w tamtych czasach), obniżająca się w środkowej części maska, dach nawiązujący formą do pagody oraz mocno zarysowane, wyprofilowane boki nadwozia świadczą o silnej osobowości modelu Ami 6, a nawet, jak oceniają niektórzy, o „barokowym stylu”. Ami 6 zaskoczyło nie tylko estetyką. Innowacyjne okazało się też podejście marketingowe. Model był prezentowany w materiałach reklamowych jako „idealny, drugi samochód dla Pani domu”.

Wnętrze Ami 6 wzorowane było bezpośrednio na wzorcowym modelu DS. Jednoramienna kierownica, klamki, elementy sterujące, jak również kształt foteli – wszystko przypominało Citroëna najwyższej klasy.

 

Jeśli chodzi o zachowanie na drodze, chwalono zarówno dobrą przyczepność, jak i elastyczność zawieszenia, atuty „odziedziczone” po słynnym modelu 2 CV. Zgodnie z duchem marki Citroën, Ami 6 od samego początku było samochodem oryginalnym i nowatorskim. Fanom szczególnie przypadła do gustu, sprzedawana od września 1967 roku, wersja Club z czterema reflektorami i białymi kołami. Kultowe hasło reklamowe Ami 6 głosiło „najtańszy na świecie kilometr komfortu”.

 

Źródło: Citroën

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).