3 podstawowe przyczyny i objawy zaniku siły hamowania wg Steinhof

3 podstawowe przyczyny i objawy zaniku siły hamowania wg Steinhof

person Redakcja 28/12/2022

Zdarza się, że kierowców spotyka niemiła niespodzianka w postaci zaniku siły hamowania. W swoim poradniku Steinhof przedstawia przyczyny i objawy usterki.

Kłopoty z płynem hamulcowym

Jedną z częstych przyczyn zaniku siły hamowania są kłopoty z płynem hamulcowym. W normalnym użytkowaniu samochodu wynikają one najczęściej z zaniedbań ze strony użytkownika. Płyn hamulcowy powinien być regularnie zmieniany i uzupełniany. Jako ciecz ma on silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę z powietrza, która osłabia jego parametry. Spada temperatura wrzenia płynu, przez co podczas mocniejszego kilkukrotnego hamowania, może dojść do zaniku siły hamowania. Jest ona wyczuwalna na pedale hamulca, który staje się miększy i mocniej zapada się w podłogę.

 

Po ostygnięciu hamulców i samego płynu należy przystąpić do jego wymiany na nowy. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności serwisowej wraz z odpowietrzeniem układu hamulcowego powinno rozwiązać zanik siły hamowania.

Ściąganie auta w jedną ze stron

Podczas hamowania z kołami ustawionymi na wprost auto powinno zwalniać bez ściągania na jedną ze stron. Jeśli tak się nie dzieje i dodatkowo wyczuwalne są drgania na pedale hamulca, być może jeden z klocków hamulcowych źle dolega powierzchnią cierną do tarczy hamulcowej.

 

Innymi przyczynami, które mogą prowadzić do ściągania auta na jedną ze stron podczas hamowania, jest zapieczenie się zacisku, zapowietrzenie układu hamulcowego albo zatkanie jakiegoś przewodu ze starości, ewentualnie inne problemy np. awarie czujnika ABS itp.

Fading klocków hamulcowych

Podczas mocniejszego korzystania z układu hamulcowego, gdy jeździmy agresywnie lub nieumiejętnie zjeżdżamy ze wzniesienia, może dojść do zjawiska określanego jako fading klocków hamulcowych. Jest to stopniowe zanikanie siły hamowania przez powstawanie m.in gazów pomiędzy klockami i tarczami hamulcowymi. Na skutek czego mocny docisk klocka hamulcowego do tarczy jest ograniczony. Zmniejszona ilość tarcia negatywnie wpływa na efektywność pracy hamulców.

Zanik siły hamowania wymaga szybkiej reakcji ze strony kierowcy. Szybka i trafna diagnoza może ograniczyć negatywne konsekwencje. Przyczyny pogorszenia się hamowania są bardzo różne. Czasami konieczna jest wymiana płynu hamulcowego, innym razem musimy poczekać na dotarcie się klocków. Dlatego nie wolno lekceważyć takich objawów i dla własnego bezpieczeństwa poinformować o tym fakcie swojego mechanika. Dawid Tarchała kierownik działu Badań i Rozwoju klocków hamulcowych w firmie Steinhof

 

Źródło: Steinhof 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).