Zautomatyzowane parkowanie BMW i Valeo | MOTOFAKTOR

BMW i Valeo zawarły strategiczne partnerstwo w celu opracowania nowej generacji rozwiązań w zakresie zautomatyzowanego parkowania na 4 poziomie autonomiczności.

 

Po ogłoszeniu współpracy nad kontrolerami domeny ADAS, czujnikami i oprogramowaniem do parkowania i manewrowania dla nadchodzącej generacji platform BMW „Nowej Klasy” (1), BMW Group i Valeo ogłosiły teraz współpracę również nad rozwojem w pełni zautomatyzowanych technologii parkowania do poziomu 4 (2).

 

W styczniu 2023 r. obie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy skupiającej się na wspólnym rozwoju funkcji parkowania nowej generacji. System wspomagający kierowcę zapewni klientom wygodne i przyjazne dla użytkownika parkowanie na prywatnych posesjach i publicznych parkingach.

 

Funkcje, które w całości będą opierać się na technologiach i czujnikach zintegrowanych z pojazdem, sięgają od wspomagania w manewrowaniu (Automated Manoeuvre Assistance) po zautomatyzowane parkowanie na poziomie 4 (Automated Valet Parking). Wspólnie opracowywane są również usługi oparte na infrastrukturze, które mają zapewnić klientom w pełni zautomatyzowane parkowanie i ładowanie na odpowiednio wyposażonych parkingach publicznych i wielopoziomowych.

 

Ten wspólny rozwój jest ważnym kamieniem milowym dla BMW Group w odniesieniu do naszej nowej generacji rozwiązań zautomatyzowanej jazdy i parkowania. Dzięki skalowalnym funkcjom parkowania L4 umacniamy naszą wiodącą pozycję w tej dziedzinie. Aby opracować funkcje, które zadowolą naszych klientów, potrzebujemy najnowocześniejszego oprogramowania i rozwiązań sprzętowych we wszystkich częściach cyfrowego łańcucha wartości, a także potężnego ekosystemu danych dla floty pojazdów. BMW Group z przyjemnością rozszerza wieloletnie partnerstwo z Valeo poprzez tę strategiczną współpracę. Naszym celem jest zapewnienie klientom doskonałych wrażeń z jazdy i parkowania. Nicolai Martin szef działu Driving Experience w BMW Group

 

Funkcje oprogramowania bazują na obecnym pakiecie oprogramowania do automatycznego parkowania, który został wprowadzony wraz z BMW iX w 2021 roku. W kolejnej generacji oprogramowanie zostanie rozszerzone, aby umożliwić wykonywanie na potężnej platformie obliczeniowej wspólnie opracowanych algorytmów.

Jesteśmy dumni z długofalowej współpracy pomiędzy BMW Group a Valeo. Wspólne opracowanie i dostarczenie rozwiązań w zakresie automatycznego parkowania umożliwi w pojazdach BMW nowej generacji działanie bez kierowcy na poziomie 4. Dzięki współpracy, która bazuje na wprowadzonych już na rynek komponentach stosu, możemy wykorzystać nasze doświadczenie i technologie, np. w obszarze zaawansowanych algorytmów wizji komputerowej opartych na sztucznej inteligencji, i rozszerzyć nasze portfolio o funkcje L4, a także usługi w chmurze. Inni producenci samochodów będą mieli możliwość dołączenia do tej platformy, a BMW po raz kolejny wyznaczy standard najbardziej intuicyjnej i wygodnej obsługi, jakiej nasi klienci mają prawo oczekiwać. Marc Vrecko prezes jednostki biznesowej Comfort and Driving Assistance Systems w Valeo

Co to jest Automated Valet Parking?

Usługa parkowania bez kierowcy Automated Valet Parking (AVP) oferuje kierowcom i pasażerom w pełni zautomatyzowane parkowanie. Kierowca opuszcza samochód w strefie wysiadania. Pojazd przejmuje wtedy samodzielnie takie zadania, jak wyszukiwanie miejsca parkingowego oraz niezbędne manewry parkowania i wyparkowywania. Pojazd może również autonomicznie przejechać z powrotem do strefy wsiadania, gdzie kierowca ponownie przejmie prowadzenie. W celu optymalnego wykorzystania czasu parkowania można zapewnić dodatkowe usługi, takie jak w pełni zautomatyzowane ładowanie czy mycie samochodu. Takie funkcje oferują klientom realne korzyści w zakresie wygody i bezpieczeństwa.

 

Zgodnie z projektem przyszłej normy ISO automatyczne rozwiązania parkowania typu Valet Parking będą podzielone na dwie kategorie: systemy typu 1 i typu 2. W systemach typu 1 wymagane technologie (w tym wszystkie czujniki, jednostki obliczeniowe i algorytmy) działają w samochodzie. W systemach typu 2 wymagane systemy (w tym czujniki i system zarządzania AVP) są zintegrowane w odpowiedniej infrastrukturze, na przykład na parkingach, a pojazd jest sterowany przez tę infrastrukturę.

 

Partnerstwo obsługuje oba systemy AVP – typu 1 i typu 2. Ich celem jest opracowanie najnowocześniejszych rozwiązań, które zgodnie z wymaganiami rynku i klientów zapewnią funkcje parkowania nowej generacji aż do poziomu 4.

 

 

1 „Nowa klasa”: modułowa platforma kolejnej generacji dla pojazdów BMW.

2 Poziom 4.: w pełni zautomatyzowana jazda i parkowanie bez konieczności nadzorowania przez kierowcę.

 

Źródło: BMW Group

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).