Usterka wahacza w Tesli – wskazówki Delphi Technologies | MOTOFAKTOR

Usterka wahacza w Tesli - wskazówki Delphi Technologies

Delphi Technologies udziela wskazówek jak radzić sobie z powszechną usterką przedniego wahacza dolnego występującą w Tesli Model S.

 

Każda usterka występująca w pojeździe powinna być prawidłowo zdiagnozowana zanim mechanik przystąpi do naprawy. Zespół techniczny Delphi postanowił przyjrzeć się bliżej jednej z najczęściej występujących usterek w Tesli Model S. Wielu właścicieli tego modelu samochodu zamieszczało zdjęcia w Internecie, na których przednie koło znajdowało się poza właściwym miejscem, ograniczając kontrolę nad układem kierowniczym.

 

Konstrukcja zawieszenia tego pojazdu obejmuje 1 wahacz górny, 1 wahacz dolny i dolny wahacz poprzeczny. Po przeprowadzeniu inspekcji okazało się, że dolny wahacz poprzeczny (znany również jako „łącznik przedni” w biuletynie Tesli) był pęknięty w okolicy dolnego przegubu kulowego. Wahacz ten odpowiada za prawidłowe ustawienie pozycji koła.

 

Zespół Delphi dotarł do biuletynu serwisowego TESLI (TSB) dotyczącego wyżej wspomnianej usterki (SB-17-31-006), który stwierdza: Niektóre pojazdy Model S i Model X mogły zostać wyprodukowane z dolnymi wahaczami poprzecznymi, które nie spełniają subiektywnych wymagań Tesli dotyczących wytrzymałości. W przypadku usterki wahacza, opona może stykać się z osłoną nadkola, ale kierowca nadal zachowuje kontrolę nad pojazdem.

 

Dla wielu warsztatów wymiana wahaczy zawieszenia to rutynowe zadanie. Czym więc różni się wymiana wahacza w przypadku TESLI Model S? Kiedy wahacz poprzeczny ulegnie awarii, dodatkowe obciążenie może być wywierane na tuleje wahacza dolnego, dlatego firma Delphi zaleca wymianę obu wahaczy po wystąpieniu usterki. Jednak wymiana wahacza dolnego może być bardziej skomplikowanym zadaniem, niż zwykle. Na linii produkcyjnej główna śruba pomiędzy wahaczem dolnym, a podwoziem, może być montowana na 2 sposoby:

 

  1. W nowszych modelach śruba montowana jest od przodu – nie stanowi to problemu.
  2. W starszych modelach śruba jest montowana od tyłu. Oznacza to, że akumulator wysokiego napięcia powinien być najpierw wymontowany – nie jest to rekomendowane, dlatego TESLA zaleca przecięcie śruby, aby usunąć ją z podwozia. Firma Delphi nagrała nowy film instruktażowy z serii #MastersofMotion, w którym można zobaczyć ten proces.

 

Delphi oferuje kompleksowe rozwiązanie układów kierowniczych i zawieszenia dla pojazdu TESLA Model S, w tym wahacze górne, wahacze dolne i łączniki stabilizatora. Delphi udostępniło także nowe filmy instruktażowe #MastersofMotion, które pokazują wymianę tych komponentów, zapewniając mechanikowi wsparcie od początku do końca.

 

Na tym się nie kończy! Akademia Delphi oferuje 11-częściowy kurs diagnostyki TESLI, który między innymi przeprowadzi mechanika przez proces przełączenia pojazdu do trybu serwisowego, w celu ustawienia zbieżności wszystkich czterech kół. Należy pamiętać, że jeśli pojazd wyposażony jest w zawieszenie pneumatyczne, przed rozpoczęciem prac trzeba ustawić go w trybie „high”.

 

Gama produktów Delphi obejmuje wszystkie wersje Model S, począwszy od podstawowego modelu S60, aż do flagowego P100D, wyposażonego w zawieszenie sprężynowe lub adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne od 2012 roku:

 

  • Wahacz dolny – TC8269
  • Wahacz dolny poprzeczny – TC8270 (prawa strona) i TC8271 (lewa strona)

 

Model S jest również objęty rozwiązaniem diagnostycznym Delphi DS180 i DS480.

Artykuł sponsorowany przez Delphi Technologies

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).