Usługi Porsche pomagają właścicielom elektryków | MOTOFAKTOR

Usługi Porsche pomagają właścicielom elektryków

person Adrian Januszkiewicz 11/10/2023

Porsche w Polsce stale rozwija dostęp do infrastruktury dla aut elektrycznych. Pomagają w tym usługi Porsche Charging Service i Porsche Destination Charging.

 

 

 

Usługa Porsche Charging Service wystartowała w Polsce w pierwszej połowie tego roku. Umożliwia ona kierowcom wygodne zarządzanie całym procesem ładowania aut elektrycznych za pomocą konta MyPorsche i aplikacji mobilnej w smartfonie – od czynności wykonywanych przy ładowarce po obsługę procesu płatności. Na przykład w wybranych sieciach możliwe jest użycie funkcji Plug & Charge, dzięki której samochód automatycznie zaczyna się ładować po włożeniu wtyczki do gniazda w samochodzie, bez konieczności wykonywania dodatkowych działań. Po podpięciu w aplikacji swojej karty kredytowej kierowca rozlicza wszystkie ładowania w cyklu miesięcznym, otrzymując na koniec miesiąca zbiorczą fakturę VAT (osobną dla każdego kraju, w którym ładowane było auto). Choć faktury z różnych krajów są oddzielne, tak naprawdę PCS jest ogromnym ułatwieniem w wojażach po Europie. Kiedyś podróż z Polski do Chorwacji czy do Włoch wymagała zainstalowania w telefonie kilku aplikacji, aby zapłacić za ładowanie. Dziś wystarczy jedna aplikacja, by mieć dostęp do blisko 400 tys. punktów na kontynencie.

 

Wojciech Grzegorski, dyrektor marki Porsche w Polsce 2018
Wojciech Grzegorski, dyrektor marki Porsche w Polsce, Fot. Greg Nelec Studio

W tej chwili w ramach usługi zintegrowanych jest już w Polsce dwunastu operatorów, co daje łączną liczbę 2977 dostępnych dla kierowców Porsche publicznych punktów ładowania, ponad połowę wszystkich w kraju – mówi Wojciech Grzegorski, dyrektor marki Porsche w Polsce.

 

Wśród nich są m.in. GreenWay, Elocity czy IONITY. Co ważne, przez pierwsze trzy lata od aktywacji usługi nie jest pobierana opłata abonamentowa, czyli płaci się tylko za faktycznie pobraną energię, w dodatku po preferencyjnych stawkach. Np. kilowatogodzina w sieci superszybkich ładowarek IONITY kosztuje zaledwie 1,5 zł (standardowa cena to 3,5 zł za kWh).

Fot. Porsche

Usługa oferuje pełną integrację z funkcjami pojazdu – nawigacja wyznaczająca trasę uwzględnia postoje na stacjach działających w ramach sieci PCS, a komputer pokładowy przygotowuje baterię i jej temperaturę do optymalnych warunków tak, aby w momencie podjazdu pod ładowarkę była ona przygotowana do jak najszybszego poboru mocy.

 

Do Porsche Charging Service można też podłączyć własną, domową ładowarkę, dzięki czemu wszystkie statystyki ładowania będą dostępne zbiorczo w aplikacji.

Fot. Porsche

Równocześnie Porsche rozwija w Polsce sieć Porsche Destination Charging – to z kolei punkty ładowania umieszczone przy hotelach, restauracjach, polach golfowych i innych, starannie selekcjonowanych lokalizacjach. Ładowarki mają moc 11 kW i dla właścicieli Porsche korzystanie z nich jest bezpłatne. W tej chwili w naszym kraju działa już 176 ładowarek u 85 partnerów – wkrótce dołączy do tej liczby kolejna piętnastka.

 

Rozwój sieci ładowania jest zgodny z globalną strategią Porsche, zgodnie z którą już w 2030 r. 80% wszystkich dostarczanych przez markę samochodów ma być napędzana prądem – mówi Wojciech Grzegorski – Do pierwszego w pełni elektrycznego sportowego modelu marki ze Stuttgartu-Zuffenhausen, czyli Taycana, dołączą wkrótce kolejne modele z gamy – zapowiada.

 

W przyszłym roku swoją premierę będzie miał Macan BEV. W połowie dekady elektryczne staną się modele 718, a następnie Cayenne oraz zupełnie nowy elektryczny SUV pozycjonowany wyżej niż Cayenne.

 

Źródło: Porsche

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).