Pierwsza stacja ładowania Porsche Charging Lounge już otwarta | MOTOFAKTOR

Pierwsza stacja ładowania Porsche Charging Lounge już otwarta

Na przedmieściach Bingen am Rhein otwarto pierwszą pilotażową stację Porsche Charging Lounge. Znajduje się 2 minuty jazdy od węzła autostradowego A60/A61.

 

 

 

Zlokalizowane w pobliżu ruchliwych tras o dużym natężeniu ruchu, otwarte przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, oferujące bardzo wysoką moc ładowania, komfortową atmosferę oraz wygodne, centralne rozliczanie kosztów energii – nowe stacje Porsche Charging Lounge są dopasowane do wymagań kierowców Porsche pokonujących dalekie trasy. Wszystkie elektryczne i hybrydowe modele Porsche mogą być tu ładowane energią elektryczną za pomocą wydajnych ładowarek wyprodukowanych przez południowotyrolskiego specjalistę ds. elektroniki – firmę Alpitronic.

 

Punkty szybkiego ładowania zapewniają obecnie maksymalną moc 300 kW, ale można je zmodernizować, aby oferowały ładowanie z jeszcze wyższą prędkością. Na początku przyszłego roku w każdym punkcie powinno być możliwe osiągnięcie 400 kW. Do ładowania na stacjach Porsche Charging Lounge wykorzystuje się energię z certyfikowanych źródeł odnawialnych. Producent sportowych samochodów ułatwia ładowanie także w Polsce: usługa Porsche Charging Service zapewnia łatwy dostęp do stacji różnych dostawców, a użytkownicy zelektryfikowanych modeli mają do dyspozycji punkty zlokalizowane u partnerów Porsche Destination Charging oraz ultraszybkie ładowarki Porsche Turbo Charger dostępne u każdego z krajowych dealerów.

 

Porsche wyznaczyło sobie ambitną ścieżkę w kierunku elektryfikacji. Chcemy, aby do 2030 r. ponad 80% dostarczanych przez nas samochodów dysponowało napędem w pełni elektrycznym. Ten śmiały plan wymaga wysokowydajnej i gęstej sieci szybkiego ładowania – powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG – Istotny udział mają w tym ekskluzywne stacje ładowania Porsche Charging Lounges, które stanowią pozbawiony barier, zrównoważony i supernowoczesny dodatek do sieci IONITY.

 

Wyjątkowy charakter ekskluzywnych stacji szybkiego ładowania podkreśla ich unikalny design. Koncepcję przyszłych obiektów przybliża pilotażowa stacja w Bingen. Punkty ładowania z budynkiem łączy smukły dach, który wydaje się unosić w powietrzu. Salon jest przeszklony od podłogi do sufitu, tworząc płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Świetliste kolory oraz jasne drewno kreują atmosferę sprzyjającą dobremu samopoczuciu.

 

Pierwsza na świecie stacja Porsche Charging Lounge jest ogrzewana i klimatyzowana za pomocą pompy ciepła, która działa bez potrzeby wykorzystywania paliw kopalnych. Część wymaganej energii elektrycznej jest dostarczana przez system fotowoltaiczny z ogniwami na dachu. Cyfrowe zarządzanie budynkiem optymalizuje zużycie prądu, na przykład automatycznie przyciemniając oświetlenie, gdy wewnątrz nie ma gości.

 

Aby zapewnić przyjemny pobyt, w części wypoczynkowej znajdują się nowoczesne urządzenia sanitarne, a także duży wybór napojów bezalkoholowych i przekąsek. Płatności można dokonywać kartami debetowymi oraz kredytowymi albo za pośrednictwem Apple Pay lub Google Pay. Dostępne są również analogowe i cyfrowe media oraz wydajna sieć wi-fi. Przed inteligentnym lustrem można nawet odbyć trening i przygotować się w ten sposób na kontynuację podróży. Urządzenie oferuje też dostęp do interaktywnych treści Porsche.

Fot. Porsche

Stacje Porsche Charging Lounge są zintegrowane z usługą ładowania Porsche Charging Service (PCS) – ich lokalizacje wyświetlają się w systemie nawigacji. Za scentralizowaną obsługę procesów ładowania odpowiada firma Porsche. Dzięki Porsche Charging Service cena ładowania – 33 eurocenty za jedną kilowatogodzinę – jest tak samo niska jak w przypadku innych stacji szybkiego ładowania przynależnych do PCS. Aby uzyskać dostęp do punktów oraz strefy wypoczynkowej, wymagany jest identyfikator Porsche ID. Musi być on powiązany z samochodem. Jeśli do Porsche ID przypisana jest tablica rejestracyjna, szlaban otworzy się automatycznie – dzięki systemowi automatycznego rozpoznawania numerów rejestracyjnych. Numer można wygodnie zapisać w aplikacji MyPorsche. Aby skorzystać z oferty obiektu, klient może użyć również swojej karty Porsche Charging Service lub kodu QR wygenerowanego w aplikacji MyPorsche.

 

Dzięki Porsche Charging Lounge tworzymy kolejny ważny punkt kontaktu w podróży klienta i pokazujemy, jak wygodne może być ładowanie dla klientów Porsche – powiedział Alexander Pollich, prezes zarządu Porsche Deutschland GmbH – Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wrażenia klientów na temat ich doświadczeń z nowym formatem.

Fot. Porsche

Porsche Charging Service

Stacje szybkiego ładowania Porsche stanowią uzupełnienie kompleksowych inwestycji, które producent samochodów sportowych poczynił w ostatnich latach, aby przyspieszyć przejście na samochody elektryczne. Usługa Porsche Charging Service zapewnia intuicyjny dostęp do stacji ładowania wielu dostawców na całym świecie. Obecnie sieć obejmuje ponad 436 tysięcy punktów w ponad 20 krajach Europy, w tym prawie 25,3 tys. punktów ładowania prądem stałym (DC) o mocy ponad 150 kW oraz ponad 500 punktów ultraszybkiego ładowania przynależnych do sieci IONITY. W ubiegłym roku Porsche uczestniczyło w kolejnej rundzie finansowania tego wspólnego przedsięwzięcia.

 

W Polsce użytkownicy usługi Porsche Charging Service mają dostęp do 613 stacji z 1657 punktami ładowania (dane na czerwiec 2023 r.). Oznacza to, że posiadacze karty Porsche Charging Card mogą jej używać w 30% wszystkich punktów ładowania dostępnych w Polsce.

 

Znaczący wkład w rozbudowę ogólnoświatowej sieci infrastruktury ładowania wniosło również ponad sześciuset dealerów Porsche, którzy do tej pory uruchomili więcej niż tysiąc wysokowydajnych punktów ładowania dla klientów. We współpracy z różnymi partnerami ponad 400 takich punktów działa już m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Korei, Japonii i Brazylii. W Chinach ekskluzywna sieć liczy prawie 300 punktów, a w Ameryce Północnej producent sportowych samochodów korzysta z sieci Volkswagen Group of America. Electrify America oferuje tam obecnie ponad 3,5 tys. punktów szybkiego ładowania na ponad 800 stacjach.

Również polskie Porsche Centra zapewniają klientom dostęp do ultramocnych ładowarek o mocy sięgającej 320 kW – Porsche Turbo Charger. Każdy z ośmiu dealerów oferuje po dwa punkty ładowania; salony znajdują się w Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie (dwa obiekty), Łodzi, Katowicach, Krakowie. Co więcej, wszystkie ładowarki Porsche Turbo Charger mają funkcję Plug & Charge, dzięki której ładowanie nie wymaga procesu uwierzytelniania – wystarczy podłączyć wtyk do gniazda w samochodzie.

 

Porsche kontynuuje także rozbudowę infrastruktury ładowania prądem przemiennym (AC) – dzięki Porsche Destination Charging. Obecnie w ramach programu działa już ponad 5 tys. punktów ładowania zlokalizowanych w 86 krajach świata – w ekskluzywnych miejscach szczególnie popularnych wśród klientów Porsche, takich jak hotele, restauracje czy pola golfowe. Łącznie do końca 2025 r. globalna liczba punktów ma przekroczyć 7,5 tys. Co więcej, w nowych lokalizacjach w Europie stosowane są już ładowarki o mocy 22 kW zamiast 11 kW. Istniejące stacje będą sukcesywnie modernizowane. Sieć Porsche Destination Charging aktywnie działa także w Polsce. Obecnie obejmuje 79 partnerów oferujących dostęp do 166 zainstalowanych ładowarek, a ich liczba regularnie się powiększa – aktualnie w fazie instalacji jest 6 kolejnych ładowarek.

Fot. Porsche

Źródło: Porsche

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).