Ursus tłumaczy sytuację z Enerkonem | MOTOFAKTOR

Ursus tłumaczy sytuację z Enerkonem

person Adrian Januszkiewicz 4/10/2019

Zarząd Ursus S.A. wydał oświadczenie ws. zerwanych rozmów z amerykańskim Enerkonem, w którym oskarża niedoszłego inwestora o chęć wyłudzenia pieniędzy.

Jak wynika z treści oświadczenia, rozmowy z Enerkonem rozpoczęto w II połowie lipca br. Przebiegały one sprawnie i stopniowo wypracowano porozumienie, na mocy którego spółka Enerkon zainwestowałaby początkowo 20, a potem 30 mln USD w rozwój produkcji spółki Ursus Bus – autobusów niskoemisyjnych o napędach elektrycznym i wodorowym. W trakcie negocjacji Enerkon zmienił charakter z inwestycji bezpośredniej (zakup 49% akcji Ursus Bus i 7% akcji Ursus) na pożyczkę zabezpieczoną na w/w akcjach, na co przystał zarząd Ursusa, po czym ogłosił 3 września br. podpisanie “Memorandum of Understanding” i ponad 2 tygodnie później przyjęcie przez strony “Tasking Items”.

 

Japan Venture Fund (JVF) oraz Global Guarantee Corporation (GGC) zostali wskazani przez Enerkon jako pożyczkodawca i ubezpieczyciel transakcji. Narzędziem zabezpieczającym miał być wystawiony przez GGC “Credit Default Guarantee Bond” z kosztem 750 tys. USD, z którego 0,5 mln USD miał uregulować Ursus i pozostałe 250 tys. USD Enerkon.

 

Jak podaje Ursus w oświadczeniu, podczas weryfikacji podesłanych przez Enerkon dokumentów w postaci paszportów osób przedstawianych jako reprezentantów podmiotów transakcji znalazła się kopia dokumentu osoby, która nie żyła od kilku miesięcy. Japan Venture Fund był zarejestrowany na Kajmanach, ale zlikwidowano go w roku 2007. Z kolei pieczątka na dokumentach GGC była skomponowana z liter “GCC”. Na pytanie spółki odesłano jej drugą nazwę skracającą się do “GCC” (Global Collateral Corporation), a także wyjaśniono, że to nazwa handlowa Global Insurance Settlements. Po telefonie wykonanym do tejże firmy, przedstawiciele Ursusa mieli usłyszeć, że nie ma nic wspólnego z żadnym GGC.

 

Pod koniec września, jak wynika z oświadczenia, proces wyjaśniania nieścisłości zaostrzał się i po zwróceniu się o wyjaśnienia do JVF w dniu 26.09.2019, spółka otrzymała notę o anulowaniu “Credit Default Guarantee Bond” ze względu na jej nieopłacenie oraz informację, że kwota wpłacona przez Enerkon zostanie mu w całości zwrócona. Dzień później spółka miała nawiązać kontakt z CEO Enerkona i zaproponować mu wpłatę kwoty na ubezpieczenie transakcji na rachunek escrow, co ten zaakceptował. Następnego dnia Ursus otrzymał od Enerkona wezwanie do zapłaty 95 tys. USD, w tym 75 tys. USD rzekomej opłaty transakcyjnej z GGC, która jak informowała wcześniej zwróciła Enerkonowi cała kwotę oraz 20 tys. USD kosztów “due dilligence”.

 

W niedzielę, 29 września br., spółka dotarła do informacji, że Enerkon zerwał z nią rozmowy, rzekomo z winy spółek Ursus, a dzień później tą samą informację przekazał im CEO amerykańskiej firmy, w związku z czym Ursus zdecydował się złożyć zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o popełnieniu przestępstwa przez Enerkon, jak i przestępstw wymienionych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi przez Benjamina Ballout CEO Enerkon Solar International Inc.

 

Według władz Ursusa, zerwanie rozmów przez Enerkon było spowodowane śledztwem, które polska spółka zaczęła prowadzić względem działań inwestora, a nie z jej winy.

 

Teraz spółka zamierza podjąć wszelkie działania w celu pełnego wyjaśnienia całej sytuacji z Enerkonem, a przede wszystkim w celu oczyszczenia jej dobrego imienia w związku z manipulacją i próbą wyłudzenia pieniędzy przez Amerykanów.

 

Źródło: Ursus

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).