Typowe błędy przy montażu klocków – lista Ferodo | MOTOFAKTOR

Typowe błędy przy montażu klocków - lista Ferodo

person Redakcja 14/11/2023

Ferodo prezentuje listę siedmiu najczęstszych błędów montażowych dotyczących klocków hamulcowych, popełnianych zarówno przez majsterkowiczów, jak i mechaników.

 

Pośpiech, niewiedza, zwyczajne ludzkie roztargnienie, albo rutyna. Niezależnie od przyczyny poniższe błędy zdarzają się na porządku dziennym. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że przynajmniej jeden z nich popełnił kiedyś – choćby nieświadomie – każdy mechanik…

1. Klocki po zamontowaniu nie przylegają do tarczy – opierają się na jej rantach

Stara tarcza i nowe klocki – taki duet nie zawsze najlepiej do siebie pasuje, zwłaszcza jeśli tarcza ma już wyraźne „ranty” na swoim obwodzie. Zgodnie ze sztuką, taką tarczę należy poddać obróbce i zeszlifować rant, mając na uwadze, że można to zrobić pod warunkiem, że ostateczna grubość tarczy nie będzie mniejsza od minimum określonego przez jej producenta.

 

Chałupniczą praktyką jest szlifowanie krawędzi klocków, tak aby lepiej pasowały do tarczy – takie postępowanie – choć trochę pomaga – jest oczywiście niezgodne ze sztuką rzemiosła, ponieważ spreparowane klocki będą pracowały tylko częścią swojej powierzchni, a to przekłada się na spadek wydajności hamowania.

 

Ale najgorzej jest, jeśli ktoś po prostu zamontuje nowe klocki, które oprą się na rantach tarczy. Wówczas wydajność hamowania będzie znikoma, a pedał hamulca – trudny do wyczucia, gąbczasty. Takim samochodem nie da się bezpiecznie jeździć. Czasem klocek może się dotrzeć do tarczy, ale dzieje się to tylko w pewnym zakresie.

 

Wskazówka Ferodo: w razie stwierdzenia wyraźnego rantu na tarczy hamulcowej, przed wymianą klocków warto rozważyć wymianę tarcz, co przełoży się na wyższe bezpieczeństwo jazdy i dłuższą żywotność klocków.

2. Zamiana stron – klocki, które powinny być montowane wewnątrz są montowane od zewnętrznej strony

W większości współczesnych modeli samochodów klocek, który montuje się od wewnętrznej strony tarczy różni się od tego montowanego po stronie zewnętrznej. Czasem chodzi o podkładki antywibracyjne, czasem o sprężynki montażowe, a czasem o czujniki zużycia lub… kierunkowe nałożenie warstwy ściernej.

 

Wskazówka Ferodo: przed montażem nowych klocków warto zatem rozpakować całą zawartość opakowania i zwrócić uwagę na te detale, kiedy cztery klocki leżą obok siebie na warsztatowym stole.

 

Innym błędem z tej kategorii jest montaż klocków z czujnikami po jednej stronie samochodu. Zazwyczaj na parę na jedno koło przypada jeden klocek z czujnikiem, a drugi bez. A zatem klocki z czujnikami należy odpowiednio „rozdzielić” na obie strony.

3. Wadliwy montaż czujników

Rozwijając trochę poprzedni punkt: niektóre klocki hamulcowe wyposażone są w wymienne czujniki zużycia. Można zamontować stare, z poprzedniego klocka, ale tylko pod takim warunkiem, że czujnik nie był wcześniej aktywowany (nie zadziałał). Oczywiście mamy tu na myśli czujniki elektroniczne, bo mechaniczne (akustyczne) są oczywiście wielorazowego użytku. Zdarza się tak, że osoba wymieniająca klocki przekłada czujniki elektronicznie ze starych klocków i nawet nie jest świadoma, że montuje uszkodzony element.

 

Wskazówka Ferodo: po wymianie klocków z czujnikami należy upewnić się, że na desce rozdzielczej nie wyświetla się już komunikat zużytych klocków. Nierzadko, wymiana klocków z elektronicznymi czujnikami zużycia powinna być zakończona odpowiednim „wpisem” do sterownika układu hamulcowego lub komputera pokładowego.

4. Niewłaściwy montaż sprężynek lub podkładek antywibracyjnych

Wiele modeli klocków jest wyposażonych w specjalne podkładki, sprężyny, naklejki montażowe. Należy je zamocować zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli po montażu klocków „coś zostanie w opakowaniu”, prawdopodobnie klocek będzie spełniał swoją funkcję, ale możliwe, że będzie zużywał się znacznie szybciej, może się przegrzewać lub znacznie głośniej pracować.

 

Wskazówka Ferodo: jeśli nowe klocki mają naklejki przeciwwibracyjne, warto upewnić się, czy w obrębie zacisku nie pozostały resztki starych naklejek.

5. Klocek zamontowany do nieoczyszczonego zacisku

Nowy klocek musi swobodnie poruszać się w prowadnicach. Brud, korozja, muszą zostać bezwzględnie oczyszczone.

 

Wskazówka Ferodo: czystość warunkuje prawidłową pracę klocka w zacisku, zwłaszcza w fazie, kiedy powraca na swoje miejsce po zakończeniu hamowania. Dokładne oczyszczenie zacisku jest jedną z najważniejszych czynności podczas wymiany klocków.

6. Klocek zamontowany do zapieczonego zacisku

Wsunięcie tłoczka w zacisku przed montażem nowych klocków nie oznacza, że tłoczek i zacisk pracują prawidłowo. Zawsze należy upewnić się, że wszystkie ruchome części zacisku są sprawne, wolne od zanieczyszczeń i korozji.

 

Wskazówka Ferodo: kontrola uszczelnień tłoczka oraz prowadnic zacisku, ewentualna wymiana uszczelnień, czy nawet regeneracja zacisku to czynności niezbędne podczas wymiany klocków hamulcowych. Właśnie wymiana klocków jest często jedyną i najlepszą okazją do dokładnej kontroli tych elementów układu hamulcowego.

7. Zastosowanie pasty miedziowej przy elementach aluminiowych

Bardzo powszechna praktyką jest stosowanie smaru miedziowego na ruchomych elementach zacisków hamulcowych. Niektórzy aplikują smar miedziowy także na gwinty śrub mocujących koła. Należy pamiętać, że nie wolno używać tego smaru, jeśli może mieć on styczność z elementami aluminiowymi. Chodzi nie tylko o zaciski, ale także o aluminiowe felgi.

 

Wskazówka Ferodo: warto zaopatrzyć się w specjalne smary do układów hamulcowych niezawierające miedzi. Taki smar jest bardziej uniwersalny od miedziowego, ponieważ znajdzie zastosowanie w każdej sytuacji.

 

Źródło: Tenneco

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).