Toyota Hydrogen Factory zwiększa skalę działań | MOTOFAKTOR

Toyota Hydrogen Factory zwiększa skalę działań

Toyota Motor Europe przekształci Hydrogen Factory Europe w osobną spółkę, która  ma prowadzić skoordynowane działania ws. technologii i systemów wodorowych.

  • Nowa spółka Hydrogen Factory Europe ma zwiększyć skalę zaangażowania Toyoty na rynku wodorowym w Europie
  • Ma nastąpić szybsze wdrażanie ekosystemów wodorowych i budowa infrastruktury
  • Wodór jest kluczowy dla osiągnięcia przez Toyotę celu neutralności węglowej jej działalności w Europie do 2040 roku
  • Ogniwa paliwowe Toyoty znajdują szerokie zastosowanie w transporcie – od samochodów osobowych, przez auta dostawcze i ciężarówki po autobusy i statki morskie
  • Nowa generacja technologii ogniw paliwowych Toyoty ma wejść na rynek w 2026 roku
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Hydrogen Factory Europe ma być odpowiedzialna za produkcję rozwijającej się gamy produktów opartych na ogniwach paliwowych oraz za wsparcie dla rosnącej grupy klientów i partnerów biznesowych, zgodnie ze strategią Toyoty osiągnięcia neutralności węglowej w Europie do 2040 roku, na 10 lat przed celem wyznaczonym dla globalnych struktur firmy.

Fot. Jayson Fong

Toyota przewiduje, że do 2030 roku Europa stanie się jednym z największych na świecie rynków wodorowych ogniw paliwowych, a liczba zastosowań tej technologii będzie stale rosła – zarówno w transporcie, jak i w energetyce. Wsparciem dla jego rozwoju mają być nowe regulacje prawne, a także wzrost inwestycji publicznych i prywatnych. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 45 miliardów euro do 2027 roku w ramach Zielonego Ładu, zaś 284 miliony euro zostaną przekazane na budowę stacji tankowania wodoru z funduszu infrastruktury transportowej UE, co stanowi około jednej trzeciej budżetu tej instytucji.

 

Niedawne potwierdzenie dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (REDIII) UE wymaga, aby do 2030 roku przynajmniej 42% wodoru wykorzystywanego w przemyśle w Europie pochodziło z odnawialnych źródeł. Powstał także plan budowy sieci stacji tankowania wodoru wzdłuż korytarzy transportowych TEN-T (trans-European Transport Network) w całej Wspólnocie. Odległości między nimi mają nie przekraczać 200 km. Te wszystkie przedsięwzięcia sytuują Europę w centrum gospodarki wodorowej i stanowią impuls do rozwoju technologii wodorowych w naszym regionie.

 

Thiebault Paquet, dyrektor Fuel Cell Business i wiceprezydent Toyota Motor Europe, Fot. Benjamin Brolet
Thiebault Paquet, dyrektor Fuel Cell Business i wiceprezydent Toyota Motor Europe, Fot. Benjamin Brolet

„Europa wiąże z wodorem długofalowe plany rozwojowe, tak samo jak Toyota. Będziemy nadal rozwijali samochody osobowe oraz pojazdy dostawcze zasilane wodorem, a obecnie poszerzamy naszą działalność o technologie dla dużych ciężarówek, aby wspierać budowę łatwo dostępnej infrastruktury wodorowej. Prace badawczo-rozwojowe nad pojazdami na wodór trwają, podobnie jak testy w naszej własnej sieci logistycznej oraz we współpracy z partnerami, którzy podzielają naszą wizję” – powiedział Thiebault Paquet, dyrektor Fuel Cell Business i wiceprezydent Toyota Motor Europe.

Technologie wodorowe Toyoty w transporcie

Toyota należy do największych promotorów technologii wodorowych w motoryzacji i do ścisłego grona pionierów rynku aut osobowych na ogniwa paliwowe. W 2015 roku marka wprowadziła do salonów model Mirai – pierwszego na świecie seryjnie produkowanego sedana z napędem na ogniwa paliwowe. Druga generacja technologii ogniw paliwowych zadebiutowała w następnym modelu Mirai z 2020 roku, a w 2023 roku trafiła do nowej Toyoty Crown w Japonii.

Fot. Toyota

Atutem samochodów osobowych z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe jest duży zasięg oraz szybkie tankowanie, dlatego Toyota poświęca coraz więcej uwagi zastosowaniu ogniw paliwowych w lekkich pojazdach użytkowych. W tym roku marka zaprezentowała prototyp Hiluxa FCEV – pierwszego pick-upa na wodór. Opracowany przez konsorcjum pod przewodnictwem Toyoty w Wielkiej Brytanii, prototyp ten pokazuje praktyczność zastosowania napędu na ogniwa paliwowe w pick-upach. Dzięki niskiej masie wodoru w przypadku pojazdów użytkowych FCEV można uzyskać większą ładowność i zdolności do holowania przyczepy niż w przypadku innych bezemisyjnych napędów.

Fot. Jayson Fong

Od dłuższego czasu Toyota testuje także napęd na ogniwa paliwowe w dużych ciężarówkach. Ostatnio weszła na strategiczny europejski rynek ciężarówek, nawiązując współpracę z francuskim producentem samochodów ciężarowych Hyliko oraz z holenderską firmą VDL Groep (VDL), której pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi trafią do sieci logistycznej Toyoty w Europie. Marka rozszerza także współpracę z firmą Corvus w Norwegii, która opracowała bezemisyjny napęd zasilany ogniwami paliwowymi Toyoty dla barek i statków morskich. Natomiast francuska firma GCK, zajmująca się ekologiczną mobilnością, wykorzysta moduły ogniw paliwowych Toyoty do konwersji autokarów z silnikiem Diesla na pojazdy wodorowe o zerowej emisji.

Fot. Jeroen Peeters

Ogniwa paliwowe trzeciej generacji

Opierając się na swoim bogatym doświadczeniu, Toyota pracuje nad technologią ogniw paliwowych na wodór kolejnej generacji, która ma zapewnić najwyższą wydajność poprzez dłuższe cykle życiowe i niższe koszty. Nowa technologia ogniw paliwowych, planowana do wprowadzenia do sprzedaży w 2026 roku, ma składać się z mniejszej liczby ogniw, a jednocześnie osiągać wyższą gęstość mocy. Przewiduje się, że nowy system ogniw paliwowych zwiększy zasięg jazdy o 20%, podczas gdy postęp technologiczny i wzrost produkcji mają pomóc w obniżeniu kosztów o ponad jedną trzecią. Dodatkowe badania skupiają się również na potencjale skalowalnych stosów ogniw paliwowych z różnymi mocami oraz projektowaniu zbiorników paliwa o złożonych kształtach, kompatybilnych z pojazdami o różnych rozmiarach.

 

Źródło: Toyota

Zdjęcie główne: Jayson Fong

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).