Stellantis inwestuje w Tiamat | MOTOFAKTOR

Stellantis inwestuje w Tiamat

Stellantis Ventures ogłosił , że zostanie inwestorem strategicznym w Tiamat, francuskiej firmie specjalizującej się w technologii akumulatorów sodowo-jonowych.

  • Inwestycja w Tiamat ma wspierać misję Stellantis polegającą na zapewnieniu czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności dzięki szerokiej gamie rozwiązań chemicznych do akumulatorów
  • Technologia akumulatorów sodowo-jonowych ma pozwalać obniżyć koszty, zapewniać większą trwałość, lepszą wydajność w niskich temperaturach i szybsze ładowanie
  • Napęd elektryczny to kluczowy filar planu strategicznego Dare Forward 2030
  • Stellantis jest na dobrej drodze do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2038 r.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Technologia sodowo-jonowa zapewnia niższy koszt w przeliczeniu na kilowatogodzinę i nie zawiera litu ani kobaltu. Wysoka dostępność sodu oferuje liczne korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju i strategicznej niezależności.

Tiamat to jeden z jedenastu start-upów technologicznych, które otrzymały nagrodę Stellantis Ventures Award w 2023 roku i pierwsza firma na świecie, która skomercjalizowała technologię jonów sodu w zelektryfikowanym produkcie.

Inwestycja wspiera misję Stellantis polegającą na zapewnieniu klientom na całym świecie czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności. Technologia sodowo-jonowa stanowi obietnicę bardziej opłacalnego magazynowania energii w porównaniu z powszechnie stosowaną obecnie technologią akumulatorów litowo-jonowych.

Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis, Fot. Stellantis
Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis, Fot. Stellantis

„Znalezienie nowych rozwiązań w zakresie bardziej zrównoważonych i przystępnych cenowo akumulatorów wykorzystujących powszechnie dostępne surowce, to jedna z kluczowych ambicji naszego planu strategicznego Dare Forward 2030, zgodnie z którym do 2038 r. zamierzamy ograniczyć do zera naszą emisję netto dwutlenku węgla – powiedział Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis – „Nasi klienci oczekują pojazdów bezemisyjnych, które będą oferować zarówno solidny zasięg, jak i osiągi oraz przystępną cenę. Taki jest cel Stellantis i naszych partnerów, z którymi pracujemy dziś nad rozwojem przełomowych technologii przyszłości”.

Przejście na napęd elektryczny jest kluczowym filarem planu strategicznego Dare Forward 2030. Zakłada on osiągnięcie 100% udziału samochodów osobowych z napędem elektrycznym (BEV) w sprzedaży samochodów osobowych w Europie oraz 50% udziału w sprzedaży samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych BEV w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku. Aby osiągnąć te cele handlowe, firma zapewnia sobie około 400 GWh pojemności akumulatorów. Stellantis jest więc na dobrej drodze, aby do 2038 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach, przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji.

Wspierając te ambicje, Stellantis zabezpieczył sobie dostawy surowców do pojazdów elektrycznych do 2027 r., podpisując strategiczne umowy na całym świecie. Stellantis inwestuje również w rozwój alternatywnych technologii magazynowania energii, w tym akumulatorów półprzewodnikowych we współpracy z Factorial Energy, akumulatorów litowo-siarkowych we współpracy z Lyten Inc. i jonów sodu we współpracy z Tiamat.

Tiamat jest spółką typu spin-off francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i wykorzystuje jego najlepsze innowacje. Firma wykorzysta wpływy z planu pozyskiwania funduszy, w której uczestniczy także Stellantis Ventures, do rozpoczęcia budowy fabryki akumulatorów sodowo-jonowych we Francji. Początkowo mają one być przeznaczone do urządzeń elektrycznych i stacjonarnego magazynowania energii, a następnie produkcja ma zostać wzbogacona o produkty drugiej generacji przeznaczone do samochodów elektrycznych (BEV).

Źródło: Stellantis

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).