Rodzaje szyb samochodowych | MOTOFAKTOR

Rodzaje szyb samochodowych

person Redakcja 3/12/2018

Szyby samochodowe różnią się od siebie pod wieloma względami.

Jedną z różnic jest rodzaj szkła, z jakiego jest wykonana szyba samochodowa. Zależnie od potrzeb, szyba może być wykonana na kilka sposobów.

Szkło laminowane

Jego produkcja polega na umieszczaniu jednej, lub wielu warstw folii PVB pomiędzy dwoma lub wieloma warstwami szkła. Są one wytrzymałe, chronią przed promieniami UV, odporne na różnice temperatur, mają dobrą transparencję światła.

Ogrzewane szkło laminowane

Różnicą jaką wprowadza ogrzewana wariacja szkła, to cienkie przewody wtopione w folię PVB wewnątrz szkła. Zapewniają ochronę przed parowaniem i zamarzaniem szyby przedniej lub tylnej.

Szkło solaryczne

Szyby pokrywane są powłoką redukującą promieniowanie słoneczne. Idealna odpowiedź na dużo słońca, a co za tym idzie zmniejszenie zużywania klimatyzacji. Ponad to ochrona skóry pasażerów i tapicerki.

Szkło hartowane

Powstaje przez nagrzewanie szkła do temperatury topnienia, a następnie gwałtowne ochłodzenie. Na zewnętrznej warstwie cząsteczki ściskają się. Natomiast we wnętrzu szyby rozciągają się. W wyniku szkło staje się bardzo wytrzymałe. Tak zahartowany materiał zapewnia większe bezpieczeństwo. W przypadku pęknięcia szyby, rozbija się ona na małe tępe kawałki, które ograniczają możliwe obrażenia. Sama szyba jest od 3 do 10 razy bardziej odporna na uderzenia, niż zwykłe szkło. Dodatkowo wytrzymuje od 250C do 320C.

Szkło hydrofobowe

Ułatwia widoczność w deszczu. Przy kontakcie z wodą na szybie kształtują się kropelki, które z łatwością spływają przez wiatr, czy pęd samochodu.

Szyby zespolone

Jest formowana z dwóch lub więcej arkuszy szkła, które oddziela się ramką aluminiową sklejoną organicznym klejem. Wolną przestrzeń wewnątrz szyby można wypełnić gazem, który może zwiększyć jej wartość termiczną, lub wyciszyć wnętrze samochodu. Ramka pochłania wilgoć i tworzy suchą przestrzeń suchego powietrza. Dzięki temu można ustalić poziom przepuszczalności słonecznej i współczynnika odbicia światła. Zapobiega również wilgoci.

Szkło kuloodporne

Formowane przy użyciu wielowarstwowego szkła oddzielonym różnymi foliami (PVB, PU i PVC). Jest zgrzewany w bardzo wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu. Tak mocny materiał potrafi odeprzeć nawet pociski. Ochrona wielu warstw powoduje, że rozbijają się tylko niektóre z wielu warstw szyby. Stopień wytrzymałości jest zależny od produkcji i grubości szkła.

 

Podsumowując, na rynku można znaleźć wiele rodzajów szyb samochodowych. Zależnie od potrzeb kierowcy, szkło może chronić przed słońcem, temperaturą, wilgocią, lub hałasem. Dodatkowo można umocnić materiał, dzięki czemu zwiększy bezpieczeństwo jazdy.

 

Artykuł przygotowała firma Motores. Więcej informacji na temat szyb samochodowych można znaleźć na stronie motores.pl oraz na Facebooku. Polecamy także artykuł “Oznaczenia szyb samochodowych“.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).