Regeneracja części zyskuje na popularności | MOTOFAKTOR

Regeneracja części zyskuje na popularności

Wymiana części samochodowej na nową nie zawsze się opłaca, bo można ją zregenerować. O korzyści i zastosowania tego procesu zapytaliśmy z Michała Czarzastego, Dyrektora ds. Produkcji w AS-PL.

 

Co jest tańsze - produkcja nowej części zamiennej, czy regeneracja używanej?

Michał Czarzasty, Dyrektor ds. Produkcji AS-PL
Michał Czarzasty, Dyrektor ds. Produkcji AS-PL, Fot. AS-PL

Koszt wyprodukowania nowej części, nawet przy dużej skali produkcyjnej przeważnie będzie większy, niż regeneracja części używanej. Podczas regeneracji odchodzą koszty materiałów, odlewu części, eksploatacji urządzeń, logistyki itp. Może się jednak zdarzyć, że w niektórych przypadkach regeneracja nie będzie opłacalna, jednak są to wyjątkowe sytuacje związane z poważnymi uszkodzeniami, zużyciem, zastosowaną technologią czy brakiem dostępności części zamiennych. Dodatkowymi korzyściami płynącymi z wyboru urządzeń regenerowanych jest z pewnością aspekt ekologiczny. Wybór produktów regenerowanych redukuję produkcję odpadów motoryzacyjnych dzięki ponownemu wykorzystaniu tych samych części. Procesowi poddawane są tylko wyselekcjonowane rdzenie, które podlegają restrykcyjnym i drobiazgowym testom. Dodatkowo w przypadku produktów regenerowanych w AS-PL, wszystkie posiadają 2 lata gwarancji.

Jakie części opłaca się regenerować / poddawać remanufacturingowi?

Każda część, która zostaje odzyskana, podlega procesowi regeneracji. W AS-PL proces przeprowadzany jest przy użyciu zaawansowanych urządzeń, zgodnie z wysokimi normami jakości i standardami montażu urządzenia z nowych części. Wymieniane są zużyte elementy, a sprawne poddawane są testom. Nie regeneruje się części eksploatacyjnych czyli np. tulei, łożysk, pierścieni, szczotek itp.

Jakie jest nastawienie klientów / warsztatów do części regenerowanych?

Klienci bardzo pozytywnie podchodzą do produktów regenerowanych i zainteresowanie nimi nie słabnie, a wręcz przeciwnie, powiększa się. W sprzedaży ilości sztuk produktów regenerowanych w ostatnich kilku latach notujemy znaczne wzrosty. Produkty regenerowane nie odbiegają jakością od swoich nowych odpowiedników, dodatkowo w AS-PL obowiązuje je ten sam 2-letni okres gwarancyjny, jak w przypadku nowych części. Ponadto do każdego alternatora i rozrusznika dołączamy raport potwierdzający pomyślne przejście serii testów, aby klient miał pewność, iż produkt spełnia takie same wymagania jak produkty na pierwszy montaż. Ważna jest też świadomość proekologiczna, która jest coraz większa zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i firm. Procesy technologiczne coraz częściej przygotowywane są w taki sposób, aby zminimalizować ślad węglowy oraz odzyskać jak najwięcej części i zaoszczędzić ważne zasoby, jak woda, żelazo, miedź, magnez, stal lub aluminium. Z ekologicznego punktu widzenia regeneracja ma te same zalety, co klasyczny recykling. W AS-PL stosujemy tzw. obieg zamknięty, czyli do regeneracji wykorzystujemy części, które udało nam się wcześniej odzyskać, oczyścić i które finalnie trafiają do zregenerowanego produktu. Dzięki temu eliminujemy odpady i chronimy nieodnawialne surowce naturalne.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).