Przewozy drogowe do, przez i z Rosji wciąż ograniczone | MOTOFAKTOR

Przewozy drogowe do, przez i z Rosji wciąż ograniczone

person Redakcja 11/01/2023

Do końca czerwca 2023 r. władze Rosji przedłużyły ograniczenia międzynarodowych przewozów drogowych do/z oraz przez terytorium swojego kraju.

 

Zgodnie z postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej (nr 2466 z 28 grudnia 2022 r., które zmieniło wcześniejsze postanowienie nr 1728 z 30 września 2022 r.) zakaz międzynarodowego przewozu drogowego towarów przez terytorium Rosj obowiązuje przedsiębiorców transportu drogowego z państw członkowskich UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Norwegii.

 

Zakaz dotyczy realizacji przewozów:

 

 • dwustronnych,
 • tranzytowych,
 • przewozów z lub na terytorium państwa trzeciego.

 

Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą:

 

 • przewozów pocztowych,
 • poczty dyplomatycznej i konsularnej,
 • pomocy humanitarnej,
 • towarów, wwożonych przez odcinek granicy państwowej Rosji z Białorusią,
 • towarów w przyczepach i naczepach, zarejestrowanych w innych państwach, ciągniętych przez pojazdy zarejestrowane w Rosji oraz na Białorusi.

 

Tak jak dotąd, przeładunek towarów z pojazdów należących do przewoźników z państw objętych zakazem na pojazdy przewoźników rosyjskich i białoruskich oraz odwrotnie (z pojazdów przewoźników rosyjskich lub białoruskich na pojazdy przewoźników z państw objętych zakazem), dopuszczony jest w wybranych strefach kontroli celnej znajdujących się na terytorium Rosji. Strefy takie mają znajdować się w następujących jednostkach administracyjnych:

 

 • obwód kaliningradzki (wszystkie jednostki terytorialne),
 • obwód leningradzki (rejon miejski wyborgski, rejon miejski kingiszepski),
 • obwód murmański (Murmańsk, okręg miejski pieczeński, okręg Kola, okręg kandalagski),
 • obwód pskowski (Psków, rejon siebieżski, rejon peczorski, rejon pytałowski),
 • Republika Karelii (rejon miasta kostomukski, rejon lachdenpoński, rejon łochski, rejon sortawalski),
 • Petersburg.

 

Na obszarze ww. jednostek administracyjnych możliwa ma być także wymiana przyczep/naczep z pojazdów zagranicznych na pojazdy rosyjskie lub białoruskie i odwrotnie (z pojazdów rosyjskich lub białoruskich na pojazdy zagraniczne z państw objętych postanowieniem rządu Rosji).

 

Ponadto ilość paliwa znajdującego się zbiornikach pojazdów, przewidzianych konstrukcyjnie dla określonego pojazdu, związanego technologicznie i konstrukcyjnie z układem napędowym silnika oraz zainstalowanego przez producenta, przy wyjeździe z terytorium Rosji nie powinna przekraczać 200 litrów.

 

Jednocześnie, z dniem 10 stycznia 2023 r., weszła w życie zmodyfikowana lista towarów, których przewóz zwolniony jest z zakazu wjazdu.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).