Porsche zwiększa zaangażowanie w Formułę E | MOTOFAKTOR

Porsche zwiększa zaangażowanie w Formułę E

person Adrian Januszkiewicz 27/07/2023

Porsche poszerza swoje pomyślne zaangażowanie w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA. Niemiecka marka będzie w nich rywalizować do sezonu 2025/2026 włącznie.

 

 

Gdy w 2019 roku Porsche wkroczyło do Formuły E, udział fabrycznego zespołu w pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych bolidów miał wstępnie trwać pięć lat, do sezonu 2023/2024. Teraz, w ramach przygotowań do ePrix Londynu (29-30 lipca), producent samochodów sportowych ze Stuttgartu-Zuffenhausen już na wczesnym etapie ogłosił przedłużenie swojego zaangażowania o dwa lata, do końca sezonu 2025/2026. Do tej pory w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA będą startować najnowsze bolidy trzeciej generacji (Gen3), takie jak Porsche 99X Electric. Ponadto Porsche planuje aktywnie uczestniczyć w projektowaniu pojazdu czwartej generacji, który trafi do rywalizacji począwszy od trzynastego sezonu (2026/2027).

 

Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju 07-2023
Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju, Fot. Porsche

Wraz z naszym wejściem do Formuły E otworzyliśmy nowy rozdział w całkowicie elektrycznym sporcie motorowym – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju – Jesteśmy przekonani, że nasza obecność oraz sukcesy naszej ekipy w Formule E nadal będą stanowić podstawę dla przyszłych rozwiązań w dziedzinie mobilności. To najbardziej konkurencyjne otoczenie do przyspieszenia rozwoju samochodów o wysokich osiągach, z naciskiem na działania przyjazne dla środowiska oraz efektywność energetyczną. Cieszymy się, że będziemy mogli dalej aktywnie kształtować pomyślną przyszłość Formuły E, a tym samym nadawać elektromobilności jeszcze większy impet – i to w globalnej skali.

 

Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport 07-2023
Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport, Fot. Porsche

Również w sporcie motorowym chcemy prezentować innowacyjne technologie oraz bardziej zrównoważony rozwój i niezmiennie być w czołówce, jeśli chodzi o nowe rozwiązania – skomentował Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport – Formuła E odgrywa tu kluczową rolę. To seria, w której panuje wyjątkowo zacięta konkurencja i która zapewnia nam istotny impuls dla rozwoju przyszłych modeli produkcyjnych. Emocjonujące wyścigi na najwyższym poziomie fascynują elektromobilnością ludzi z całego świata. Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w tym również w przyszłości. Chcemy pomóc kształtować Formułę E w dłuższej perspektywie.

 

Alejandro Agag w ABB Decoded: „Formuła E zmieniła krajobraz motoryzacji”
Alejandro Agag, założyciel i prezes Formuły E, Fot. ABB

Od czasu dołączenia do Formuły E Porsche jest cenionym i wpływowym zespołem – i cieszymy się, że będzie tak dalej. Mistrzostwa pozwalają Porsche przyspieszyć rozwój innowacyjnych technologii EV, które widzimy w ich samochodach drogowych, podczas gdy (fabryczny) zespół jest aktywnym członkiem grupy, napędzając budowę nowej generacji bolidów, które pojawią się w trzynastym sezonie Formuły E – powiedział Alejandro Agag, założyciel i prezes Formuły E.

 

Zaangażowanie Porsche w wyścigi w nadchodzących sezonach Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA niewątpliwie utrzyma jakość sportowej rywalizacji i rozrywki na najwyższym poziomie. Obecność Porsche na torze oraz walka z maszynami innych kultowych producentów samochodów sprawiają, że Formuła E ma najbardziej konkurencyjną stawkę w sporcie motorowym – powiedział Jeff Dodds, dyrektor generalny Formuły E.

Porsche w Formule E

W 2023 roku zespół TAG Heuer Porsche wraz z nowym Porsche 99X Electric startuje w swoim czwartym sezonie Formuły E – pierwszej na świecie serii wyścigów całkowicie elektrycznych bolidów. Dzięki czterem dotychczasowym zwycięstwom Pascala Wehrleina (Niemcy, trzy wygrane) i Antónia Félixa da Costy (Portugalia, jedna wygrana) w aktualnym sezonie zespół producenta samochodów sportowych odnosi największe sukcesy od czasu, gdy dołączył do rywalizacji w 2019 roku. Niebawem odbędzie się finał sezonu w Londynie, w którym ekipa TAG Heuer Porsche – aktualny wicemistrz klasyfikacji zespołowej – ma duże szanse na zdobycie tytułu mistrza świata. W tym sezonie Porsche po raz pierwszy od rozpoczęcia startów w Formule E wspiera również zespół klienta, Avalanche Andretti. Jego kierowca Jake Dennis za kierownicą Porsche 99X Electric odniósł już dwa zwycięstwa. Anglik jest zdecydowanym liderem klasyfikacji kierowców i zmierza na finał sezonu jako kluczowy faworyt do tytułu.

Pascal Wehrlein za kierownicą bolidu Porsche 99X Electric zespołu TAG Heuer Porsche, Fot. Porsche

Co więcej, Porsche dostarcza oficjalny samochód bezpieczeństwa Formuły E – to w pełni elektryczny Taycan Turbo S. W ten sposób producent sportowych aut akcentuje znaczenie innowacyjnej serii wyścigów elektrycznych bolidów dla Porsche Motorsport.

 

Źródło: Porsche

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).