Polacy chętnie korzystają z czeskich autostrad – dane Autopay | MOTOFAKTOR

Polacy chętnie korzystają z czeskich autostrad - dane Autopay

person Redakcja 21/07/2023

Według danych Autopay - niemal co druga zakupiona w Polsce e-winieta obejmuje autostrady czeskie. Polacy wybierają je najczęściej w podróżach zagranicznych.

 

Autopay Mobility to system do szybkich i automatycznych płatności za przejazd polskimi autostradami, który od kwietnia 2023 r. umożliwia także zakup e-winiet na przejazdy po autostradach Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier.

 

Z niedawno opublikowanego badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków” wynika, że ⅓ badanych, deklarujących korzystanie z samochodu, wybiera ten środek transportu także do podróży zagranicznych. Najczęściej wskazywanym kierunkiem wakacyjnych zagranicznych podróży samochodowych Polaków są Czechy. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Chorwacja, za nimi są Słowacja, Włochy i Austria. Preferencje te znajdują odzwierciedlenie również w danych ze sprzedaży e-winiet, zarówno w aplikacji Autopay, jak i poprzez stronę internetową.

Jak wynika z naszych danych, samochód wciąż pozostaje najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce i wybiera go, od czasu do czasu, aż 90 proc. z nas. To również nasz ulubiony środek transportu, gdy planujemy wyjazdy weekendowe i wakacyjne – w tym te zagraniczne. Sprawny przejazd autostradą czy wygodny zakup e-winiety wpływa nie tylko na ogólny komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo. Przejazd jest możliwy płynnie, w sposób w pełni zautomatyzowany – zauważa Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak jeździmy po polskich autostradach?

Na podstawie danych Autopay za pierwsze półrocze 2023 r. można wyciągnąć także kilka wniosków dotyczących tego, kiedy najczęściej podróżujemy autostradami.

 

Niemal 17% wszystkich przejazdów przypadało na piątek, nieco mniej popularne były czwartek (niemal 15%) i poniedziałek (ponad 14%).

 

Najbardziej intensywny ruch odnotowano w godzinach popołudniowych. Apogeum przypada na godzinę 16:00 (ponad 7% całego ruchu dobowego) i takie dane sugerują, że przemieszczanie się autostradą to nie tylko ruch tranzytowy, ale dla wielu Polek i Polaków także podróż do i z pracy.

 

Za co piątą transakcję wykonaną w aplikacji odpowiadali użytkownicy pochodzący z województwa śląskiego, a następnie mieszkańcy Małopolski (18,8%) oraz województwa pomorskiego (16,7%).

 

W ciągu ostatniego półrocza najwięcej przejazdów po polskich autostradach odnotowano w czerwcu 2023 (19%), czyli miesiącu w którym rozpoczyna się sezon wakacyjny.

Źródło: Autopay

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).