Polacy chętnie korzystają z czeskich autostrad – dane Autopay | MOTOFAKTOR

Polacy chętnie korzystają z czeskich autostrad - dane Autopay

Według danych Autopay - niemal co druga zakupiona w Polsce e-winieta obejmuje autostrady czeskie. Polacy wybierają je najczęściej w podróżach zagranicznych.

 

Autopay Mobility to system do szybkich i automatycznych płatności za przejazd polskimi autostradami, który od kwietnia 2023 r. umożliwia także zakup e-winiet na przejazdy po autostradach Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier.

 

Z niedawno opublikowanego badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków” wynika, że ⅓ badanych, deklarujących korzystanie z samochodu, wybiera ten środek transportu także do podróży zagranicznych. Najczęściej wskazywanym kierunkiem wakacyjnych zagranicznych podróży samochodowych Polaków są Czechy. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Chorwacja, za nimi są Słowacja, Włochy i Austria. Preferencje te znajdują odzwierciedlenie również w danych ze sprzedaży e-winiet, zarówno w aplikacji Autopay, jak i poprzez stronę internetową.

Jak wynika z naszych danych, samochód wciąż pozostaje najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce i wybiera go, od czasu do czasu, aż 90 proc. z nas. To również nasz ulubiony środek transportu, gdy planujemy wyjazdy weekendowe i wakacyjne – w tym te zagraniczne. Sprawny przejazd autostradą czy wygodny zakup e-winiety wpływa nie tylko na ogólny komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo. Przejazd jest możliwy płynnie, w sposób w pełni zautomatyzowany – zauważa Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak jeździmy po polskich autostradach?

Na podstawie danych Autopay za pierwsze półrocze 2023 r. można wyciągnąć także kilka wniosków dotyczących tego, kiedy najczęściej podróżujemy autostradami.

 

Niemal 17% wszystkich przejazdów przypadało na piątek, nieco mniej popularne były czwartek (niemal 15%) i poniedziałek (ponad 14%).

 

Najbardziej intensywny ruch odnotowano w godzinach popołudniowych. Apogeum przypada na godzinę 16:00 (ponad 7% całego ruchu dobowego) i takie dane sugerują, że przemieszczanie się autostradą to nie tylko ruch tranzytowy, ale dla wielu Polek i Polaków także podróż do i z pracy.

 

Za co piątą transakcję wykonaną w aplikacji odpowiadali użytkownicy pochodzący z województwa śląskiego, a następnie mieszkańcy Małopolski (18,8%) oraz województwa pomorskiego (16,7%).

 

W ciągu ostatniego półrocza najwięcej przejazdów po polskich autostradach odnotowano w czerwcu 2023 (19%), czyli miesiącu w którym rozpoczyna się sezon wakacyjny.

Źródło: Autopay

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).