Pirelli sprawdza opony w kultowych Porsche | MOTOFAKTOR

Pirelli sprawdza opony w kultowych Porsche

Pirelli rozpoczyna rok 2024 wyposażając dwa kultowe modele Porsche w opony Scorpion All Terrain Plus i kolcowane Stella Bianca.

Pirelli Scorpion All Terrain Plus - z Bawarii do Dakaru

Ponad 7 000 kilometrów asfaltu, piasku, błota i kamieni bez zmiany opon: taki test przeszło Porsche 911 Dakar wyposażone w opony Pirelli Scorpion All Terrain Plus homologowane dla tego modelu. Samochód wyruszył z Porsche Zentrum Inntal w Raubling (Rosenheim) na południowy wschód od Monachium w Niemczech, by dotrzeć do Dakaru, stolicy Senegalu, podążając trasą Africa Eco Race. Rajd ten składał się z 12 etapów: od Nadoru w Maroku, przez Lac Rose w Dakarze, Mauretanię i Senegal. To wyjątkowy wynik dla opon Pirelli Scorpion All Terrain Plus, które, mimo homologacji do użytku drogowego, stanęły na wysokości zadania na trasie rajdu obok samochodów wyścigowych, bezpiecznie doprowadzając samochód do mety.

Pirelli Scorpion All Terrain Plus w Porsche 911 Dakar
Pirelli Scorpion All Terrain Plus, Fot. Pirelli

Wyzwanie trwało 18 dni i wymagało przebycia 7 000 kilometrów w bardzo zróżnicowanych warunkach, w tym około 1 000 kilometrów kamienistych, pustynnych dróg. Właściciel Porsche 911 Dakar – amator-pasjonat, który nie jest profesjonalnym kierowcą, najpierw pokonał autostrady Europy, a następnie drogi częściowo asfaltowe, błotne, piaszczyste i bardzo wyboiste, zmieniając alpejski klimat na pustynny, z nawet 30-stopniowymi wahaniami temperatury w ciągu 12 godzin.

„Wyjątkowa przygoda, która z pewnością byłaby bardzo utrudniona bez tak trwałych opon. Zawsze performowały wyjątkowo, nawet w bardzo zróżnicowanych warunkach” – powiedziało Porsche Zentrum, z którego wystartował samochód.

Opona Pirelli Scorpion All Terrain Plus została opracowana jako oryginalne wyposażenie dla Porsche 911 Dakar w celu wsparcia wysokiej wydajności charakterystycznej dla modelu 911 i jednocześnie umożliwienia mu radzenia sobie z najtrudniejszymi warunkami terenowymi. Pirelli połączyło te cechy w jedną oponę dzięki wprowadzeniu konkretnej mieszanki gumy oraz projektowi, który zoptymalizował kontakt z podłożem i wzmocnił strukturę produktu.

Pirelli Stella Bianca dla dwóch historycznych modeli Porsche

Kolejny legendarny model Porsche stanął w obliczu ekstremalnych warunków z oponami Pirelli, tym razem na lodzie. Porsche 550 Spyder wyposażone w specjalnie przygotowane na tę konkretną okazję opony Stella Bianca z kolcami wzięło udział w F.A.T. Ice Race 2024, wydarzeniu, którego Pirelli jest oficjalnym partnerem. Stella Bianca, najstarszy, dalej produkowany bieżnik w ofercie Pirelli, jest dostępny również w rozmiarach 5.00/5.25-16 dla Porsche 550 Spyder i 356 Pre-A, odpowiednio dla pierwszego samochodu wyścigowego niemieckiej marki z silnikiem umieszczonym centralnie i pierwszego seryjnego modelu produkowanego w Stuttgarcie. Opony mają trafić na rynek od lutego.

Pirelli Stella Bianca, Fot. Pirelli

Opony należące do rodziny Pirelli Collezione dedykowanej samochodom klasycznym, zachowują wygląd oryginałów, ale wzbogacone są o nowoczesną technologię, zapewniającą efektywność i bezpieczeństwo nawet na mokrych nawierzchniach. Wiele elementów odnosi się do przeszłości: struktura diagonalna, bieżnik zaprojektowany na bazie historycznych dokumentów przechowywanych w archiwum Fundacji Pirelli i logo Pirelli z tarczą, które charakteryzowało produkty tamtych lat. Nawet napisy po bokach nawiązują do stylu tamtego okresu, podczas gdy słowo „Corsa” wskazuje na sportową wersję opony.

Źródło: Pirelli

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).