Pirelli na dłużej w Formule 1 | MOTOFAKTOR

Pirelli pozostanie globalnym dostawcą ogumienia dla Formuły 1 co najmniej do roku 2027. Od sezonu 2024 opony włoskiej marki będą miały certyfikat FSC.

 

 

Pirelli przedłużyło współpracę z Formułą 1 w roli Globalnego Partnera Opon, po tym jak Formuła 1 i FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) zaakceptowały ofertę włoskiej firmy oponiarskiej na okres trzech lat, od 2025 do 2027 roku. Istnieje także opcja przedłużenia partnerstwa o kolejny sezon, potwierdzona przez FIA i FOM. Najnowsza umowa, rozpoczęta na podstawie technicznego dossier otrzymanego od FIA w czerwcu, została zatwierdzona przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA i wyznacza Pirelli jako jedynego dostawcę opon dla Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA, a także dla Formuły 2 i Formuły 3.

 

Pirelli rozpoczęło dostawę opon do Formuły 1 w 2011 roku, co, wraz z najnowszą umową (włączając możliwe przedłużenie), sprawia, że współpraca będzie trwała nieprzerwanie przez 18 lat.

 

W ciągu tego okresu Pirelli stało na czele wszystkich wyzwań technicznych stawianych przez ten topowy motorsport. Od debiutu w 2011 roku z 13-calowymi oponami o wysokiej degradacji, przez hybrydowe jednostki napędowe w 2014 roku, następnie szersze opony od 2017 roku, aż po obecny rozmiar opon o średnicy 18 cali od 2022 roku, Pirelli stale spełnia wymagania, dostarczając swoje produkty na każdy rodzaj nawierzchni i każdą pogodę, jednocześnie wspierając zespoły, FIA oraz Formułę 1.

 

Zaangażowanie Pirelli w Formułę 1, podobnie jak w pozostałe dyscypliny motorsportu, przy których firma obecna jest od ponad 110 lat i blisko 350-u mistrzostw na całym świecie, stanowi nadzwyczajną okazję do innowacji i eksperymentowania z nowymi procesami i technologiami, łącznie ze sztuczną inteligencją. Wszystko po to, aby zmienić teorię w praktykę na torze.

 

W Formule 1 Pirelli jest nie tylko dostawcą opon, ale także globalnym partnerem światowej promocji tego sportu, z szeregiem inicjatyw zarówno na torze, jak i poza nim. Obejmują one projekty mające na celu wyłonienie kolejnego pokolenia młodych kierowców – zwłaszcza w Formule 2 i Formule 3.

 

Ponadto, Pirelli wspiera wyznaczone przez Formułę 1 cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. F1 zobowiązała się do osiągnięcia neutralności emisji dwutlenku węgla do 2030 r. Wraz z FIA i Formułą 1 firma stoi na czele badań i rozwoju w zakresie innowacji zarówno na poziomie sportowym, jak i technologicznym, aby stale doskonalić już spełnione wymogi mające na celu redukcję emisji CO2 w całym cyklu życia opony Formuły 1.

 

Począwszy od 2024 roku wszystkie opony używane w zawodach Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA będą posiadać certyfikat FSC (Forest Stewardship Council)*. To kolejny krok w zaangażowaniu Pirelli w zrównoważony rozwój. Certyfikat gospodarki leśnej FSC zapewnia pełną rozpoznawalność materiałów leśnych w łańcuchu dostaw i potwierdza, że plantacje leśnych komponentów opon są zarządzane w sposób, który chroni różnorodność biologiczną i przynosi korzyści życiu lokalnych społeczności i pracowników, jednocześnie wspierając stabilność gospodarczą.

 

Jesteśmy zachwyceni możliwością przedłużenia naszej obecności w Formule 1 i innych powiązanych z nią mistrzostwach. Pirelli było przy narodzinach F1 w 1950 roku, a dzięki najnowszemu kontraktowi będziemy szli z F1 ramię w ramię przez niemal dwie dekady współczesnej ery mistrzostw. Dzięki wpływowi Liberty Media i wsparciu FIA sport ten przeżywa niezwykły okres wzrostu, zarówno pod względem widzów, jak i globalnej ekspansji, zwiększając liczbę fanów także wśród młodszych pokoleń. Innowacje i technologia są wpisane w DNA Pirelli, a Formuła 1 to najlepsze laboratorium, w którym nie tylko testuje się nowe rozwiązania techniczne, ale także przyspiesza badania, rozwój i procesy produkcyjne w przemyśle oponiarskim. Chciałbym także podziękować wszystkim osobom w Pirelli za ich pełne pasji zaangażowanie i jakość pracy na przestrzeni lat, którą będziemy wspólnie kontynuować. Równie silne jest nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój, czego dowodem jest certyfikat FSC, który od przyszłego roku zostanie wprowadzony do naszych opon do F1. Bycie w czołówce motorsportów co najmniej do 2027 r. jest kolejną ważną wartością dla naszej firmy – powiedział Marco Tronchetti Provera, Pirelli Executive Vice-President.

 

Pirelli od wielu lat działa w motorsporcie na najwyższym poziomie i jestem pewien, że w dalszym ciągu będzie dostarczać doskonałe innowacje na arenę światową. Formuła 1 to wyjątkowe wyzwanie dla dostawcy opon, a Pirelli wykazało ogromne zaangażowanie w produkcję opon, które spełniają ekstremalne wymagania tych niesamowitych samochodów. Chciałbym podziękować firmie Pirelli za ciągłe wsparcie nie tylko Formuły 1, ale też wielu innych mistrzostw i kategorii sportu. W nadchodzących latach będą kontynuowane prace mające na celu poczynienie dalszych postępów zarówno pod względem wydajności, jak i zrównoważonego rozwoju, a Pirelli mocno zobowiązało się do osiągnięcia obu tych celów – powiedział Mohammed Ben Sulayem, Prezes FIA.

 

Od powrotu do Formuły 1 w 2011 roku Pirelli jest nieocenionym partnerem wspierającym sport poprzez nowe generacje technologii i regulacje techniczne oraz dostarczającym opony umożliwiające naszym fanom oglądanie fantastycznych zmagań na torze. Zaangażowanie firmy w jakość, innowacyjność i jej głęboka wiedza na temat naszego sportu będą miały kluczowe znaczenie w nadchodzących latach, gdy będziemy zbliżać się do wprowadzenia nowych przepisów w 2026 r. Praca, na której Pirelli koncentruje się w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju potwierdzona certyfikatem FSC zapewni nam kontynuację działań na rzecz naszego wspólnego celu Net Zero 2030 – zakończył Stefano Domenicali, Prezes i CEO Formuły 1.

 

* FSC® N003618

 

Źródło: Pirelli

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).