Petronas wszedł do e-motorsportu z Energicą | MOTOFAKTOR

Petronas stał się partnerem i głównym sponsorem zespołu Energica Racing America w sezonie 2023 należącego do firmy Energica Motor Company.

 

Energica Motor Company to wiodący producent elektrycznych motocykli powstających we Włoszech. Firma należy do pionierów w dziedzinie wyczynowych jednośladów na prąd. Jej motocykle są znane z imponujących osiągów, innowacyjnego designu i zrównoważonego podejścia do szeroko pojętego motocyklizmu. Energica udowadnia, że jazda na dwóch kółkach z napędem EV może być równie emocjonująca i ekscytująca, co prowadzenie tradycyjnie napędzanych motocykli. Włoski producent wspiera obecnie zespół Tytlers Cycle Racing swoim know-how i dostarcza maszyny do wyścigów z serii Roland Sand Design’s Super Hooligan National Championship. Energica jest jedynym producentem elektrycznych jednośladów, który rywalizuje również w kategorii pojazdów spalinowych.

 

Po raz kolejny tworzymy historię. Wyścigi od zawsze były w naszym DNA, współtworzyliśmy zawody z cyklu MotoE przez cztery lata, a teraz podejmujemy z zespołem Tytlers Cycle Racing kolejne przedsięwzięcia. Współpraca z taką potęgą w motorsporcie, jak Petronas, to kolejny kamień milowy w naszej sportowej drodze – mówi Giampiero Testoni, CTO Energica Motor Company.

 

Nasza firma nieustannie analizuje sposoby wspierania dynamicznie rozwijającego się segmentu pojazdów elektrycznych, w tym na scenie sportów motorowych. To partnerstwo otwiera przed nami możliwości rozwoju płynów do pojazdów elektrycznych, które obejmują wszystkie rodzaje maszyn, w tym ciężarówki, lekkie pojazdy użytkowe, samochody osobowe czy motocykle. To także dowód naszego zaangażowania w rozwój niestandardowych rozwiązań dla segmentu EV – dodała Hezlinn Idris, dyrektor zarządzająca i dyrektor generalna grupy PETRONAS Lubricants International.

Stefano Mesa na e-motocyklu Eva Ribelle RS w barwach Petronas, Fot. Petronas

Petronas Lubricants International (PLI) od 2019 roku rozwija linię płynów eksploatacyjnych Iona specjalnie dostosowanych do pojazdów elektrycznych. Gama produktów Petronas dla napędów EV obejmuje płyny e-Transmission, e-Cooling i e-Greases. Wraz z nawiązaniem współpracy z Energica, producent motocykli dołącza do grona partnerów, którzy otrzymają dedykowane rozwiązania OEM. Linia Iona ma odzwierciedlać dążenia koncernu olejowego do tworzenia zrównoważonych produktów odpowiadających na ewolucje rynkowych trendów. PLI dąży do zmniejszenia wpływu swojej działalności na środowisko właśnie poprzez rozwój zrównoważonych technologii napędzanych czystą energią. Współpraca z Energica jest więc zbieżna z misją upowszechniania bezemisyjnej mobilności.

 

Wracając do motorsportu, PLI od końca lat 90. wspierał serię Moto GP, będąc między innymi partnerem tytularnym malezyjskiego zespołu Sepang Racing Team w latach 2021-22. Wraz z nawiązaniem współpracy z firmą Energica, Petronas ponownie dołącza do promotorów ścigania się na dwóch kółkach. Wyczynowe produkty mają być dostosowane do potrzeb modelu Eva Ribelle RS, elektrycznego motocykla hipernaked, prowadzonego przez doświadczonego kolumbijskiego zawodnika – Stefano Mesę. Maszyny Energica powstają w słynnej Motor Valley we włoskim regionie Emilia-Romagna, skąd trafiają do ponad 130 dealerów i importerów na całym świecie. Ponadto, od kwietnia zeszłego roku włoski producent jest częścią Ideanomics, globalnej grupy, której celem jest przyspieszenie komercyjnego przyjęcia pojazdów elektrycznych. Współpraca z Petronas to kolejny krok do popularyzacji napędów EV.

 

Podczas ostatniego weekendu, 23-25 czerwca, odbyła się druga runda z cyklu Super Hooligan National Championship 2023, gdzie zadebiutowały maszyny Energica w barwach Petronas. Kierowcy zmierzyli się z wymagającym torem w The Ridge Motorsports Park w Shelton w stanie Waszyngton, niedaleko Seattle.

 

Źródło: Petronas

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).