PE chce gotowych przepisów dot. danych pokładowych do stycznia 2020 | MOTOFAKTOR

PE chce gotowych przepisów dot. danych pokładowych do stycznia 2020

person Adrian Januszkiewicz 26/11/2018

Wydział Transportu i Turystyki PE przyjął 22 listopada br. sprawozdanie sprawozdanie z własnej inicjatywy w sprawie autonomicznego prowadzenia pojazdów w transporcie europejskim.

FIGIEFA z zadowoleniem przyjmuje fakt, że sprawozdanie Parlamentu z własnej inicjatywy – prowadzone przez holenderskiego posła do PE, Wima Van de Campa (EPL) – – po raz kolejny miało okazję podkreślić konieczność ustanowienia solidnego systemu regulacyjnego dotyczącego wykorzystania danych pokładowych do stycznia 2020 r. Jest to również zgodne z raportem PE w sprawie C-ITS z dnia 13 marca 2018 r., W którym wezwano Komisję do opublikowania wniosku legislacyjnego w sprawie dostępu do danych i zasobów w pojeździe do końca roku.

 

Z punktu widzenia FIGIEFA, która wraz z kilkoma innymi europejskimi stowarzyszeniami w sektorze motoryzacyjnym, nieustannie dąży do wprowadzenia europejskich przepisów umożliwiających równy dostęp do danych pokładowych dla wszystkich uczestników ekosystemu mobilności – Najważniejsze elementy raportu to:

 

Paragraf 4a: „Potwierdza potrzebę zbadania działań legislacyjnych w celu zapewnienia sprawiedliwego i bezpiecznego, w czasie rzeczywistym i neutralnego pod względem technologicznym dostępu do danych pokładowych przez niektóre podmioty zewnętrzne; taki dostęp powinien umożliwiać użytkownikom końcowym i stronom trzecim korzystanie z cyfryzacji oraz promować równe szanse i bezpieczeństwo w odniesieniu do przechowywania danych w pojeździe.”

 

Paragraf 8: „Zauważa, że ​​wiarygodne dane dotyczące pojazdu i trasy są podstawowymi elementami budowania zarówno autonomicznej, połączonej jazdy w jednolitym europejskim obszarze transportowym, jak i konkurencyjnych usług dla użytkowników końcowych; w związku z tym wzywa Komisję do usunięcia przeszkód w korzystaniu z takich danych i do stworzenia solidnego systemu regulacyjnego w tym zakresie przed dniem 1 stycznia 2020 r., zapewniając taką samą jakość danych i ich dostępność we wszystkich państwach członkowskich; ”

 

W związku z tym FIGIEFA wzywa KE do działania zgodnie z zaleceniem – w ramach trzeciego pakietu dotyczącego mobilności opublikowanego w maju ubiegłego roku – w celu włączenia wytycznych do planowanego zalecenia w sprawie „5G, bezpieczeństwa cybernetycznego i ram zarządzania danymi” oraz do dostarczenia – również zgodnie z Raportem Parlamentu o C-ITS – konkretnym programie prac prowadzącym do ram prawnych umożliwiających równą konkurencję w usługach cyfrowych.

 

Źródło: FIGIEFA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).