ORLEN VC inwestuje w recykling baterii z pojazdów elektrycznych

ORLEN VC inwestuje w recykling baterii z pojazdów elektrycznych

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w platformę umożliwiającą recykling akumulatorów z samochodów elektrycznych.

To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc. Po niespełna dwóch latach działalności ORLEN VC ma w swoim portfelu już osiem inwestycji kapitałowych łącznie na ponad 150 mln zł.

Inwestujemy w ciekawe, perspektywiczne rozwiązania, które będą budowały nasze przewagi konkurencyjne i wspierały rozwój połączonej grupy, a jednocześnie pozytywnie wpływały na środowisko naturalne. Gospodarka obiegu zamkniętego, w szczególności w takich obszarach, jak energetyka i nowa mobilność, ma duży potencjał. W jej rozwoju dostrzegamy realne korzyści biznesowe i środowiskowe. Zainwestowaliśmy w kolejną już spółkę technologiczną, która przy naszym strategicznym i kapitałowym wsparciu będzie mogła wdrożyć swój innowacyjny pomysł, przyczyniając się do tego, że korzystanie z samochodów elektrycznych będzie jeszcze bardziej ekologiczne. Nowa inwestycja ORLEN VC w pełni wpisuje się w przyjęte przez nas kierunki rozwoju i dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej.

Prezes Zarządu PKN ORLEN - Daniel Obajtek

 

Spółka Circunomics jest jednym z wiodących start-upów w gospodarce obiegu zamkniętego i monitoringu baterii. Jej założyciele, Felix Wagner i Jan Born, postawili sobie za cel stworzenie całego eko-systemu obiegu zamkniętego dla akumulatorów z pojazdów elektrycznych, począwszy od pierwszego i drugiego życia do ich recyklingu. Opracowali innowacyjną platformę do monitorowania stanu i sprzedaży baterii aż do momentu ich recyklingu, czyli odzyskania metali ziem rzadkich, takich jak lit, nikiel czy kobalt, które mogą zostać ponownie wykorzystane przy produkcji nowych akumulatorów.

 

Firma od początku swojej działalności jest wspierana przez inwestorów branżowych, w tym venture studio Next Mobility Labs, niemiecką spółkę recyklingową TES, a także byłych członków zarządu Grupy AUDI.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozyskania tak kluczowego gracza w Europie. Grupa ORLEN ma wielkie ambicje, aby w przyszłości przekształcić swoją działalność w neutralną dla klimatu. Circunomics może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Pozyskujemy nie tylko nowy kapitał, ale także głębszy wgląd w branżę energetyczną i motoryzacyjną oraz wsparcie strategiczne.

CEO i współzałożyciel Circunomics - Felix Wagner

 

W 2023 roku samochody elektryczne miały już 10 proc. udział w segmencie aut pasażerskich. Europejski rynek „elektryków” rośnie dynamicznie i jest drugim co do wielkości na świecie. Od 2021 r. do 2022 r. zwiększył się o blisko 60 proc. W ubiegłym roku sprzedano ok. 2,5 mln samochodów elektrycznych. Ponadto Europa jest obecnie światowym liderem mocy produkcyjnych baterii. Rocznie wytwarza 2000 GWh. Zdolności produkcyjne drugiego pod tym względem – rynku azjatyckiego są szacowane na 1400 GWh rocznie.

 

Do końca tej dekady przewiduje się, że rynek europejski będzie liderem sprzedaży samochodów elektrycznych. Prognozy wskazują, że podążając za trendem rosnącej produkcji, globalna pojemność baterii tzw. drugiego życia osiągnie 1000 GWh do 2030. Wpływ na to będzie miała rosnąca produkcja i zapotrzebowanie na baterie, długi czas dostawy nowych baterii, coraz większy popyt na lit przy ograniczonej podaży, a także rosnące znaczenie stacjonarnych magazynów energii.

 

Dla ORLEN VC spółka Circunomics jest szóstym start-upem, w który zainwestował fundusz. W ciągu niespełna dwóch lat swojej działalności zbudował portfel składający się z sześciu spółek technologicznych z całej Europy oraz dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Tym samym dołączył do zestawienia największych i najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. ORLEN VC planuje dokonywać rocznie średnio 5-6 inwestycji bezpośrednich, skupiając się na najbardziej perspektywicznych spółkach posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, zgodne ze strategią ORLEN2030.

 

Źródło: PKN Orlen

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).