Opony Continental z butelek PET już w sprzedaży | MOTOFAKTOR

Opony Continental z butelek PET już w sprzedaży

person Adrian Januszkiewicz 8/04/2022

Pierwsze rozmiary opon Continental z nową technologią ContiRe.Tex są już dostępne.

Continental jest pierwszym producentem opon, który uruchomił produkcję seryjną przędzy poliestrowej, pozyskiwanej w innowacyjnym procesie recyklingu plastikowych butelek PET. Nowy, wysokowydajny materiał będzie w pierwszej kolejności zastosowany w wybranych rozmiarach opon letnich Continental PremiumContact 6 i EcoContact 6 oraz w oponie wielosezonowej AllSeasonContact. Materiał ten całkowicie zastępuje konwencjonalny poliester w osnowie opon. Do wyprodukowania jednego zestawu standardowych opon do samochodów osobowych wykorzystuje się materiał z około 40 przetworzonych butelek PET.

 

We wrześniu 2021 r. Continental po raz pierwszy zaprezentował własną technologię ContiRe.Tex, która wykorzystuje przędzę poliestrową, pozyskiwaną ze zużytych butelek PET, bez żadnych pośrednich etapów chemicznych, nie poddaną w żaden inny sposób recyklingowi. Dzięki temu, technologia ta jest znacznie bardziej wydajna w porównaniu z innymi standardowymi metodami przetwarzania butelek PET na przędzę poliestrową. Butelki wykorzystywane w tej technologii pochodzą wyłącznie z regionów, w których nie ma zamkniętego obiegu recyklingu. W ramach specjalnego procesu, butelki są sortowane i czyszczone mechanicznie. Po mechanicznym rozdrobnieniu PET jest dalej przetwarzany na granulat, a następnie na przędzę poliestrową.

 

W naszych oponach klasy premium stosujemy wyłącznie materiały o wysokich parametrach. Od tej pory będzie to przędza poliestrowa z butelek PET, wytwarzana w szczególnie wydajnym procesie recyklingu. Naszą innowacyjną technologię ContiRe.Tex wprowadziliśmy do produkcji w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy. Jestem dumny z całego zespołu za to niezwykłe osiągnięcie – mówi Ferdinand Hoyos, który kieruje działem opon Continental w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA). I dodaje: W naszej ofercie stale zwiększamy udział materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Najpóźniej do 2050 r. chcemy wykorzystywać w produkcji opon wyłącznie materiały pochodzące ze zrównoważonej produkcji.

Pierwsze opony z wykorzystaniem przetworzonych butelek PET są już dostępne

Pierwsze produkty z technologią ContiRe.Tex są obecnie wprowadzane na rynek i pochodzą z fabryki Continental w Lousado w Portugalii. Opony z technologią ContiRe.Tex mają specjalne logo na ścianie bocznej („Contains Recycled Material”).

Opona Continental ContiRe.Tex

Przędza poliestrowa wykonana z PET jest od dawna stosowana jako materiał do produkcji opon do samochodów osobowych i dostawczych. Kord tekstylny absorbuje siły ciśnienia wewnętrznego opony i zachowuje stabilność wymiarową nawet w warunkach wysokich obciążeń i temperatur. Aby opony były bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska, Continental prowadzi intensywne badania nad alternatywnymi materiałami do zastosowania w produkcji.

 

We wrześniu 2021 r. na targach IAA MOBILITY firma zaprezentowała oponę Conti GreenConcept, w której osnowie zastosowano poliester z przetworzonych butelek plastikowych. Na drugi sezon całkowicie elektrycznej serii wyścigów Extreme E, Continental opracował oponę, w której zastosowano ContiRe.Tex. Również pojazdy wspierające tegoroczny Tour de France będą wyposażone wyłącznie w opony ContiRe.Tex.

 

Continental w pierwszej kolejności wprowadza na rynek opony PremiumContact 6, EcoContact 6 i AllSeasonContact z technologią ContiRe.Tex w pięciu rozmiarach dla każdego modelu. Dostępne produkty i rozmiary z technologią ContiRe.Tex:

Źródło: Continental

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).