Nowe wymiary w technikach oświetlenia według Audi | MOTOFAKTOR

Nowe wymiary w technikach oświetlenia według Audi

person Adrian Januszkiewicz 5/12/2020

W następstwie cyfryzacji reflektorów i świateł tylnych mają one teraz szersze zastosowanie niż bezpieczeństwo, co udowadnia Audi.

W oświetleniu dokonał się prawdziwy skok technologiczny: ewolucja od świateł halogenowych, przez ksenonowe, po światła diodowe LED, zajęła mniej niż dwie dekady. Te kamienie milowe nowych technologii dostarczyły klientom zauważalną wartość dodaną. Poza stałym udoskonalaniem widoczności, oświetlenie Audi definiuje wizerunek modeli marki, a jednocześnie zwiększa codzienną przydatność zarówno w wymiarze komunikacyjnym, jak i estetycznym.

 

W następstwie przekształcenia lamp uległo poprawie zarówno oświetlenie, jak i jego sprawność energetyczna. Obecnie — dzięki potencjałowi całkiem nowej stylistyki — cyfryzacja dostarcza kolejnego impulsu do innowacji: światło staje się inteligentne. Samochód wchodzi w interakcję z otoczeniem za pomocą sygnałów świetlnych.

 

Jeszcze w 2003 roku, ówczesne A8 oferowało adaptacyjne oświetlenie z automatycznym, dynamicznym sterowaniem zasięgiem reflektorów, a już w 2010 r. kamera na przedniej szybie zaczęła wykrywać innych użytkowników drogi. Dwa lata później, modelem R8, marka udowodniła swą innowacyjną sprawność i rolę prekursora. Wprowadzenie dynamicznych kierunkowskazów ułatwiających dostrzeżenie wskazywanej zmiany kierunku, oznaczało znaczną poprawę bezpieczeństwa. Rozwiązanie to służy użytkownikom do dzisiaj.

 

W 2017 r., po debiucie w modelu R8 LMX reflektorów diodowych z techniką matrycową HD Matrix i laserem stanowiącym dodatkową wiązkę świateł drogowych, Audi zaprezentowało to rozwiązanie w luksusowym sedanie A8. To była rewolucja wśród samochodów produkowanych seryjnie. Teraz Audi wprowadza cyfryzację reflektora diodowego Matrix, zapewniając jeszcze większą różnorodność. Począwszy od tego roku, cyfrowe lampy tylne w technice diod organicznych OLED montowane w nowym Q5, otwierają drzwi komunikacji car-to-x i po raz pierwszy umożliwiają wybór stylistyki tylnych świateł w trakcie konfiguracji pojazdu.

 

Poza inteligentnym oświetlaniem drogi, Audi, za pomocą wyrazistych sygnatur i scenariuszy dynamicznego oświetlenia, nadaje swym modelom charakterystyczną osobowość. Klientom oferuje się różne opcje sygnatury oświetlenia zależne od modelu, a kolejne urozmaicenia pojawią się wkrótce.

 

Dynamiczne kierunkowskazy, czy imponujące scenariusze funkcji oświetlenia podczas powrotu do domu i wychodzenia z niego sprawiają, że światło w samochodzie zaczyna poruszać emocjonalne nuty. W przyszłości techniki oświetlenia mają sprawić, że jazda będzie bezpieczniejsza, indywidualny charakter jeszcze bardziej widoczny, a komunikacja zewnętrzna — jeszcze skuteczniejsza.

 

Źródło: Audi

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).