Nokian Tyres postawi bezemisyjną fabrykę w Rumunii | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres postawi bezemisyjną fabrykę w Rumunii

person Adrian Januszkiewicz 4/11/2022

Zarząd Nokian Tyres podjął decyzję o inwestycji w nową fabrykę opon dla aut osobowych, która ma powstać w rumuńskiej Oradei, niedaleko granicy węgierskiej.

 

Nowy zakład ma mieć wydajność 6 milionów opon rocznie, z potencjałem na poszerzenie w przyszłości. W tej samej lokalizacji znaleźć ma się też punkt dystrybucyjny do magazynowania i dystrybucji opon. Łączna wysokość inwestycji oceniana jest na ok. 650 milionów euro. Budowa ma się rozpocząć w początkach 2023 roku, a wyprodukowanie pierwszych opon przewiduje się na drugą połowę roku 2024. Rozpoczęcie komercyjnej produkcji opon planowane jest się na początku 2025 roku.

 

Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres
Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres

Ta inwestycja to istotna decyzja strategiczna umożliwiająca nam dalszy wzrost. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie to kluczowy krok na drodze do uzyskania dodatkowych mocy przerobowych oraz utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w czasie, gdy zaczynamy budować nowe Nokian Tyres bez Rosji – mówi Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres.

 

Planowane jest, że rumuńska fabryka zatrudniać będzie około 500 pracowników. Zakład skupić ma się na produkcji opon dla samochodów osobowych i SUV o większych felgach, przeznaczonych głównie na rynek środkowoeuropejski.

 

Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych (SVP, Supply Operations)
Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych (SVP, Supply Operations)

Europa Środkowa to dla nas ważny rynek, inwestycja ta dowodzi, jak bardzo nam na nim zależy. Nowy zakład będzie zlokalizowany strategicznie, blisko naszych klientów. Po starannej ocenie ponad 40 lokalizacji i kilku czynników, jak dostępność wykwalifikowanych sił roboczych, korzyści logistyczne i stabilne otoczenie biznesowe, stało się jasne, że Oradea to najlepszy wybór dla naszej nowej fabryki – mówi Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych (SVP, Supply Operations).

 

Zależy nam na zbudowaniu fabryki o zerowych emisjach CO2 – pierwszej w naszej branży. Lokalizacja w Rumunii pomaga w osiągnięciu tego celu, ponieważ możemy korzystać z zielonej energii produkowanej w bliskiej okolicy. Dodatkowo prowadzimy krytyczną ocenę procesów produkcyjnych, aby znaleźć najbardziej zrównoważone sposoby produkcji opon – kontynuuje Kaczmarczyk.

 

W czerwcu 2022 roku Zarząd spółki Nokian Tyres postanowił rozpocząć kontrolowane wyjście z Rosji. Ze względu na wojnę i następujące po niej coraz bardziej surowe sankcje, nie jest tam możliwa dalsza kontynuacja działań Nokian Tyres plc. W październiku Nokian Tyres podpisała umowę sprzedaży swoich rosyjskich zakładów. Aby zapewnić dostawy swoich produktów, Nokian Tyres postanowiła w pierwszej połowie roku przyspieszyć swoje plany inwestycji w nowe moce przerobowe w Europie, a rumuńska fabryka jest kluczowym elementem tych planów. Oprócz tego Nokian Tyres nadal zwiększa moce przerobowe swoich fabryk w Finlandii i USA, zamierzając wprowadzić więcej różnorodności geograficznej do swoich działań produkcyjnych.

 

Źródło: Nokian Tyres

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).