Nokian Tyres osiągnął cel emisyjny przed terminem | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres osiągnął cel emisyjny przed terminem

Nokian Tyres osiągnął zmniejszenie emisji CO2 z fabryk opon o 52% na tonę produkcji w porównaniu z poziomem emisji w roku 2015 siedem lat przed terminem.

 

W 2015 roku bezpośrednia emisja CO2 z fabryk wynosiła 723 kilogramy na tonę opon, więc zmniejszenie jej o 52% oznacza, że jest niższa niż 347 kilogramów na tonę opon, co było poziomem docelowym na rok 2030. Jednak już w 2023 roku Nokian Tyres szybko zmierza w kierunku poziomu poniżej 200 kilogramów na tonę wyprodukowanych opon.

 

Poziom bezpośrednich emisji CO2 Nokian Tyres był najniższy w branży oponiarskiej już w ubiegłym roku. W 2022 roku bezpośrednia emisja CO2 przez Nokian Tyres wyniosła 420 kilogramów na tonę wyprodukowanych opon, podczas gdy większość producentów opon emituje od 700 do 1100 kilogramów*.

 

Konieczne są pilne kroki w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, więc nawet jeśli fabryczne emisje gazów cieplarnianych w Nokian Tyres są na wiodącym w branży poziomie, uważamy, że ważne jest, aby zmniejszyć je do zera tak szybko, jak to technicznie możliwe. W najlepszym przypadku poprowadzi to do ustanowienia nowych standardów zrównoważonego rozwoju, które mogą mieć pozytywny wpływ na sposób działania całej branży – mówi Teppo Huovila, wiceprezes ds. jakości, zrównoważonego rozwoju i rozwoju działalności dostawczej w Nokian Tyres.

Na drodze do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto

Osiągnięty już cel jest jednym z czterech naukowo określonych celów Nokian Tyres w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dwa z celów związane są z emisjami z łańcucha dostaw, a jeden dotyczy zmniejszenia emisji podczas użytkowania opon.

 

Poza emisjami związanymi z produkcją opon, działania i wybory podejmowane przez Nokian Tyres mają największy wpływ na emisje podczas ich użytkowania. Im niższy opór toczenia opon, tym mniej paliwa lub energii zużywa pojazd. W latach 2013–2022 firma Nokian Tyres zmniejszyła opory toczenia swoich opon średnio o 8,5%. Odpowiada to spalinom z 65 000 samochodów rocznie – mówi Huovila.

 

Emisje CO2 związane z produkcją opon wynikają głównie z miksu energetycznego stosowanego w fabrykach. W związku z tym, aby zmniejszyć emisje, większość zakupionej energii musi pochodzić ze źródeł o zerowej emisji CO2. Poprawa efektywności energetycznej zmniejsza zarówno zużycie energii, jak i emisję gazów cieplarnianych. W Nokian Tyres efektywność energetyczna jest brana pod uwagę przy zakupie nowych maszyn, wprowadzaniu rozwiązań odzyskiwania ciepła, a także, na przykład, przy aktualizacji oświetlenia za pomocą energooszczędnych rozwiązań LED.

 

Nokian Tyres aktualnie aktualizuje swoje naukowe cele klimatyczne, aby były jeszcze bardziej ambitne. Firma zobowiązała się do wyznaczenia celów umożliwiających zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Ważnym krokiem na tej drodze jest nowa fabryka, którą Nokian Tyres buduje obecnie w Oradei w Rumunii, ponieważ ma być to pierwsza na świecie fabryka opon o zerowej emisji CO2.

 

* Raporty klimatyczne CDP i roczne raporty zrównoważonego rozwoju firm oponiarskich

 

Źródło: Nokian Tyres

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).