Nokian Tyres nagrodził innowacje oponiarskie | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres nagrodził innowacje oponiarskie

Dobiegło końca wyzwanie FAST RACE, BIG CHANGE organizowane przez Nokian Tyres. Wygrała odnawialna guma z resztek kory brzozowej od firmy Reselo.

 

  • W zeszłym roku firma Nokian Tyres rozpoczęła wyzwanie dotyczące innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju opon pod hasłem FAST RACE, BIG CHANGE, a jego celem było znalezienie nowych rozwiązań pozwalających na uzyskanie opon opracowanych w bardziej zrównoważony sposób
  • Wyzwanie było otwarte dla wszystkich przedsiębiorstw, studentów i naukowców
  • Firma Nokian Tyres otrzymała prawie 50 zgłoszeń z 18 różnych krajów
  • Zespół ekspertów Nokian Tyres wybrał spośród nich czterech finalistów
  • Podczas imprezy finałowej, która odbyła się w Laponii w styczniu tego roku, jury ogłosiło zwycięstwo szwedzkiej firmy Reselo AB
  • Innowacyjna guma odnawialna firmy Reselo wykonana z resztek kory brzozowej przekonała sędziów swoją wszechstronnością i potencjałem na przyszłość
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

Innowacje testowane za pośrednictwem prezentacji z samochodu pędzącego po torze lodowym

Logo wyzwania Nokian Tyres FAST RACE, BIG CHANGE

Finałowa impreza w ramach wyzwania dotyczącego innowacji pod hasłem FAST RACE, BIG CHANGE odbyła się w legendarnym centrum testowym Nokian Tyres, czyli w Białym Piekle, znajdującym się w fińskiej Laponii. Zwycięską innowację poddano testom wraz z trzema pozostałymi finalistami w przyprawiającej o szybsze bicie serca sesji prezentacji pomysłów z pędzącego pojazdu elektrycznego.

 

Uczestników ograniczał czas, jaki zajmowało przejechanie nim jednego okrążenia po oblodzonym torze do testowania opon. Pokazy były transmitowane na żywo do panelu sędziowskiego, z którym finaliści spotkali się po swoich naprawdę szybkich prezentacjach w samochodzie. Oprócz Reselo w finale znalazły się firmy Microwave solutions GmbH ze Szwajcarii, Universal Matter Inc. z Kanady oraz ekspert od modelowania symulacyjnego z Włoch.

Zwycięską innowację poddano testom wraz z trzema pozostałymi finalistami w sesji prezentacji pomysłów z pędzącego pojazdu elektrycznego, Fot. Nokian Tyres

Zwycięża guma odnawialna z resztek kory brzozowej

Po wnikliwej analizie ekspercki panel sędziów wyłonił jako zwycięzcę innowacyjne rozwiązanie Reselo. Guma odnawialna firmy Reselo wykorzystuje korę brzozową pochodzącą z pozostałości wygenerowanych przez światowy przemysł celulozowy i papierniczy oraz producentów sklejek. Według firmy Reselo w jednym młynie powstaje średnio 100 tys. ton resztek kory brzozowej rocznie, a przemysł leśny w samej Finlandii i Szwecji produkuje wystarczająco dużo surowca, aby mogło powstać 200 mln ton unikalnej gumy Reselo. Koncepcja biorafinerii, którą wykorzystuje firma Reselo, ma również na celu zminimalizowanie wpływu tego materiału na środowisko.

 

Byliśmy naprawdę pod wrażeniem możliwości i wszechstronności tego materiału. Ważne było dla nas również to, że ten materiał był produkowany z bocznego strumienia innych branż. Firma i sam zespół są bardzo zaangażowani w swoją pracę. Chcemy być częścią ich historii sukcesu i wierzymy, że pomysł Reselo będzie jednym z kroków w kierunku naszego własnego celu, jakim jest wykorzystywanie w naszych oponach 50% surowców ze źródeł odnawialnych lub pochodzących z recyklingu do 2030 roku – mówi Teemu Soini, dyrektor innowacji i rozwoju w Nokian Tyres.

 

Jako zwycięzca projektu FAST RACE, BIG CHANGE firma Reselo otrzymała nagrodę pieniężną oraz możliwość nawiązania współpracy biznesowej lub rozwojowej z Nokian Tyres.

 

Henrik Otendal, dyrektor generalny i jeden z założycieli Reselo, 01-2023
Henrik Otendal, dyrektor generalny i jeden z założycieli Reselo, Fot. Konsta Leppanen

Jestem mile zaskoczony i zadowolony, że wygraliśmy. Współpraca z Nokian Tyres będzie dla nas fantastyczną okazją. Jest to potwierdzenie dla naszej inwencji i samego materiału. Nasza wspólna podróż dopiero się zaczyna, ale pierwsze wyniki są obiecujące. Mamy nadzieję, że nasza odnawialna guma pewnego dnia będzie mogła stać się częścią opony Nokian Tyres – mówi Henrik Otendal, dyrektor generalny i jeden z założycieli Reselo.

Rozwiązania umożliwiające bardziej zrównoważoną jazdę bez kompromisów

Nokian Tyres chce pokazać, że jest liderem zrównoważonego rozwoju w branży oponiarskiej. Firma ma ambitne cele w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jak również zwiększenia udziału surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, jednak bez żadnych kompromisów w zakresie utrzymania bezpieczeństwa.

 

Ogłosiliśmy ten konkurs, ponieważ chcemy pozostać na czele branży opon produkowanych w sposób zrównoważony, a do tego potrzebujemy nowych innowacyjnych partnerów, którzy przyłączą się do naszych poszukiwań. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z wyniku. Otrzymaliśmy wiele wysokiej jakości zgłoszeń i wybór czterech finalistów był już wymagającym zadaniem. Na szczęście podczas finałów korzystaliśmy z pomocy szanowanych i uznanych zewnętrznych członków jury, którzy wspierali nasze decyzje swoim cennym wkładem. Jesteśmy przekonani, że podjęliśmy właściwą decyzję, stawiając na Reselo, i jestem pewien, że w przyszłości zrobimy razem wspaniałe rzeczy – mówi Soini.

 

Członkami jury byli: Anke Blume , kierownik Katedry Technologii i Inżynierii Elastomerów z Universite Twente, Sven Thiele , starszy dyrektor badań i rozwoju, rozwój procesów i produktów z Synthos, oraz Christer Steinsson, dyrektor – Globalna obsługa klienta – Volvo Cars. Przedstawicielami Nokian Tyres w jury byli dyrektor innowacji i rozwoju Teemu Soini, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju i jakości Teppo Huovila, , starszy wiceprezes ds. komunikacji, relacji z inwestorami i marki Päivi Antola oraz starszy menedżer ds. rozwoju materiałów Anne Ojala.

Jury wyzwania FAST RACE, BIG CHANGE, Fot. Nokian Tyres

Źródło: Nokian Tyres

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).