Niemiecki sąd zaczyna rozprawy konsumenckie dotyczące Dieselgate | MOTOFAKTOR

Niemiecki sąd zaczyna rozprawy konsumenckie dotyczące Dieselgate

person Adrian Januszkiewicz 1/10/2019

Niemiecki sąd wszczął wczoraj postępowanie dotyczące ok. 470 000 konsumentów dążących do ustanowienia prawa do odszkodowania od VW.

Sprawa, wniesiona przez Federację Niemieckich Organizacji Konsumenckich w imieniu setek tysięcy właścicieli diesli, korzysta z przepisów uchwalonych w ubiegłym roku, które dopuszczają formę pozwu zbiorowego.

 

Nowy system został częściowo spowodowany skandalem związanym z wykorzystaniem przez Volkswagena oprogramowania do wyłączania kontroli emisji, gdy pojazdy nie były testowane, co zostało odkryte w 2015 roku.

 

Agencja dpa poinformowała, że ​​Sąd Stanowy w Brunszwiku uznał sprawę za dopuszczalną w związku z wszczęciem postępowania, ale zasugerował, że strona oskarżająca ma wiele do zrobienia, aby udowodnić swoją sprawę.

 

Sędzia przewodniczący Michael Neef zasugerował, że obie strony mogą rozważyć ugodę, podkreślając, że “ugoda jest bardzo trudna, ale możliwa”. Volkswagen powiedział, że trudno to wyobrazić sobie w tym przypadku.

 

Sędzia Neef powiedział, że jego sąd będzie musiał rozważyć, czy właściciele pojazdów ponieśli szkodę z powodu samego oprogramowania do ograniczania emisji, czy z zakazów nałożonych później na prowadzenie starszych samochodów z silnikiem Diesla na niektórych obszarach. Zauważył, że w większości przypadków samochody są nadal używane.

 

Postępowanie w Brunszwiku, które obejmuje samochody marek Volkswagen, Audi, SEAT i Skoda wyposażone w silniki diesla EA 189, które zostały zakupione po 1 listopada 2008 r., a później wycofane, ma na celu jedynie ustalenie, czy firma działała nielegalnie. Jeżeli sąd zdecyduje, że tak było, klienci będą musieli dochodzić odszkodowania w oddzielnym postępowaniu.

 

W oddzielnej sprawie prokuratorzy w zeszłym tygodniu ogłosili zarzuty manipulacji na rynku przeciwko prezesowi Volkswagena Herbertowi Diessowi i prezesowi Hansowi Dieterowi Poetschowi, a także byłemu dyrektorowi generalnemu Martinowi Winterkornowi, argumentując, że celowo zbyt późno poinformowali rynki o ogromnych kosztach dla firmy w wyniku skandalu.

 

Volkswagen odrzuca zarzuty i popiera Diessa i Poetscha.

 

Źródło: apnews.com

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).