NCBiR rozpoczyna prace nad elektrycznym transporterem | MOTOFAKTOR

NCBiR rozpoczyna prace nad elektrycznym transporterem

person Adrian Januszkiewicz 21/05/2020

NCBiR rozpoczęło realizację finansowanego przez Unię Europejską projektu, którego celem jest rozwój nowych technologii pojazdów elektrycznych.

Zakres projektu, który realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju skupia się na pojazdach kategorii N1, zasilanych akumulatorami elektrycznymi oraz wodorowymi ogniwami paliwowymi.

 

Pojazdy należące do kategorii N1 są wykorzystywane do transportu towarów i charakteryzują się masą własną wynoszącą do 3,5 tony. Kategoria ta obejmuje między innymi samochody typu pick-up oraz furgonetki. Dostępne pojazdy elektryczne należące do tej kategorii charakteryzują się ograniczonym zasięgiem oraz ładownością, a dodatkowym problemem jest czasochłonne ładowanie akumulatorów. Także budowa pojazdów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi wiąże się z szeregiem wyzwań konstrukcyjnych, których rozwiązanie jest konieczne do zapewnienia konkurencyjności tego rozwiązania, zwłaszcza w porównaniu z pojazdami wykorzystującymi inne rodzaje paliw.

 

W ramach projektu zostało ogłoszone zamówienie przedprodukcyjne, skierowane do podmiotów zainteresowanych opracowaniem koncepcji oraz zbudowaniem prototypu pojazdu w celu przeprowadzenia testów. Pojazdy opracowane w ramach projektu powinny charakteryzować się wysoką niezawodnością i trwałością, funkcjonalnym i ergonomicznym wnętrzem, a także nowoczesnym wyglądem.

 

Zakończenie projektu zostało zaplanowane na 2023 rok, a łączny budżet całego przedsięwzięcia wynosi 52 mln zł (11,38 miliona euro).

 

Źródło: Komisja Europejska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).