Mekonomen sfinalizował przejęcie FTZ i Inter-Team | MOTOFAKTOR

Mekonomen sfinalizował przejęcie FTZ i Inter-Team

person Adrian Januszkiewicz 4/09/2018

W dniu 3 września 2018 zakończył się proces przejęcia FTZ i Inter-Team przez szwedzki Mekonomen.

Wartość transakcji przejęcia części Nordic Forum od Helli przez Mekonomen Group, szwedzkiego dystrybutora należącego do LKQ Corporation, wyniosła łącznie 395 mln euro zgodnie z ustaleniami z 6 lipca br., o czym wspominaliśmy na łamach naszego portalu.

 

Przejęcia dokonano z finansowania bankowego w łącznej wysokości 405 mln euro od Nordea Bank AB, Skandinaviska Enskilda Banken AB i AB Svensk Exportkredit, z czego 395 mln euro można przypisać do ceny zakupu, a 10 mln euro do kosztów transakcyjnych. Nordic Forum Holding nie jest częścią przejęcia FTZ i Inter-Team, ale może zostać nabyta w oddzielnej, transakcji przed końcem roku – informuje Mekonomen.

 

Poprzez przejęcie Mekonomen umacnia swoją pozycję w sprzedaży samochodowych części zamiennych w Europie Północnej i ustanawia silną pozycję rynkową w Danii i Polsce, gdzie Mekonomen nie prowadził dotąd działalności. FTZ jest wiodącym dystrybutorem części samochodowych w Danii z bazą klientów ponad 11 000 warsztatów. FTZ prowadzi własną koncepcję franczyzy i posiada ok. 920 warsztatów franczyzowych pod markami AutoMester, Hella Service Partner, Din Bilpartner i CarPeople. FTZ ma ok. 50 oddziałów zatrudniających blisko 1100 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 3 262 mln koron (318,52 mln euro).

 

Z kolei Inter-Team ma ugruntowaną pozycję na rynku części samochodowych w Polsce. Posiada bazę klientów ponad 28 500 warsztatów i prowadzi dwie własne koncepcje franczyzy, O.K. Serwis i Inter Data Service, łącznie około 410 warsztatów. Firma posiada również szeroką gamę produktów marek własnych pod markami Sakura i Kraft Automotive. Inter-Team ma ok. 80 oddziałów zatrudniających blisko 1400 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 1 941 mln koron (189,53 mln euro).

Cieszymy się, że możemy teraz powitać FTZ i Inter-Team w Grupie. Ta kombinacja jeszcze bardziej wzmocni nas w Skandynawii i zapewni wejście na szybko rosnący rynek w Polsce, przynosząc znaczną wartość i możliwości naszym klientom, pracownikom i akcjonariuszom. Pehr Oscarson prezes i dyrektor generalny Mekonomen

 

Dzięki przejęciom sprzedaż Grupy Mekonomen zostanie niemal podwojona. Oczekuje się, że akwizycja wygeneruje roczne synergie w wysokości 100 mln koron szwedzkich, z których większość składa się z zakupów synergii, z pełnym skutkiem w 2021 r. Grupa zwiększa także liczbę sklepów z około 330 do 450, a także liczbę warsztatów z 2 000 do ponad 3 300.

 

Źródło: Mekonomen

 

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).