Mekonomen przejmuje FTZ i Inter-Team od Helli | MOTOFAKTOR

Mekonomen przejmuje FTZ i Inter-Team od Helli

Mekonomen, szwedzki dystrybutor należący do LKQ, przejmie od Helli część Nordic Forum - duński FTZ i polski Inter-Team.

Poprzez przejęcie Mekonomen umacnia swoją pozycję w sprzedaży samochodowych części zamiennych w Europie Północnej i ustanawia silną pozycję rynkową w Danii i Polsce, gdzie Mekonomen nie prowadził dotąd działalności. W okresie od czerwiec 2017-maj 2018 FTZ i Inter-Team osiągnęły sprzedaż na poziomie ok. 5 203 mln koron szwedzkich (508,05 mln euro) i EBITDA w wysokości ok. 417 mln koron (40,72 mln euro). Przejęcie obu spółek ma mieć pozytywny wpływ na zysk Mekonomen w przeliczeniu na akcję w przyszłym roku. Część ceny zakupu ma zostać sfinansowana z emisji papierów wartościowych wartych ok. 1 650 mln koron (161,11 mln euro) w drugiej połowie 2018 r.

 

FTZ jest wiodącym dystrybutorem części samochodowych w Danii z bazą klientów ponad 11 000 warsztatów. FTZ prowadzi własną koncepcję franczyzy i posiada ok. 920 warsztatów franczyzowych pod markami AutoMesterHella Service PartnerDin Bilpartner i CarPeopleFTZ ma ok. 50 oddziałów zatrudniających blisko 1100 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 3 262 mln koron (318,52 mln euro). Z kolei Inter-Team ma ugruntowaną pozycję na rynku części samochodowych w Polsce. Posiada bazę klientów ponad 28 500 warsztatów i prowadzi dwie własne koncepcje franczyzy, O.K. Serwis i Inter Data Service, łącznie około 410 warsztatów. Firma posiada również szeroką gamę produktów marek własnych pod markami Sakura i Kraft AutomotiveInter-Team ma ok. 80 oddziałów zatrudniających blisko 1400 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 1 941 mln koron (189,53 mln euro).

Poprzez przejęcie FTZ i Inter-Team umacniamy naszą pozycję wiodącego dystrybutora części samochodowych w Skandynawii i robimy pierwszy krok w kierunku Europy kontynentalnej. Przejęcie jest zgodne z naszą strategią odgrywania kluczowej roli w trwającej konsolidacji w Europie. To dwie dobrze zarządzane firmy, które będą nadal rozwijać się w ramach istniejących struktur korporacyjnych i marek jako niezależne spółki w Grupie.

prezes i dyrektor generalny Mekonomen - Pehr Oscarson

Dodanie FTZ i Inter-Team do Mekonomen Group umocni naszą pozycję wiodącego dystrybutora części samochodowych w krajach nordyckich i zapewni nam dodatkowe możliwości rozwoju, a nasi klienci, pracownicy i akcjonariusze skorzystają z tej transformacyjnej transakcji.

przewodniczący rady nadzorczej Mekonomen - John S. Quinn

Dzięki Mekonomen, renomowany hurtownik przejmie naszą działalność w Danii i Polsce, co zapewni jej strategiczny rozwój. Będziemy systematycznie skupiać się na segmencie Aftermarket na niezależnej branży części zamiennych i innowacyjnych urządzeniach warsztatowych. W ramach tego zwiększamy interakcję między działami i otwieramy cyfrowe modele biznesowe.

dyrektor zarządzający Hella odpowiedzialny za segment rynku wtórnego i zastosowań specjalnych - dr Werner Benade

 

Oczekuje się, że zakup wygeneruje roczną synergię w wysokości 100 mln koron (9,76 mln euro), z pełnym skutkiem w 2021 r. Szacuje się, że koszty w wysokości ok. 60 mln koron (5,86 mln euro) pojawią się w związku z osiągnięciem synergii zakupów. Ponieważ przejęte firmy będą nadal działać w swoich istniejących strukturach, z czasem nie pojawią się znaczące koszty integracji. Koszty transakcji nabycia i emisji uprawnień szacowane są na 75 mln koron (7,32 mln euro). Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 93 mln koron (9,08 mln euro) w bilansie Mekonomen Group zostaną zmniejszone w trzecim kwartale 2018 r., ale nie wpłyną na przepływy pieniężne.

 

Źródło: Mekonomen

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).