Mekonomen przejmuje FTZ i Inter-Team od Helli | MOTOFAKTOR

Mekonomen przejmuje FTZ i Inter-Team od Helli

person Adrian Januszkiewicz 6/07/2018

Mekonomen, szwedzki dystrybutor należący do LKQ, przejmie od Helli część Nordic Forum - duński FTZ i polski Inter-Team.

Poprzez przejęcie Mekonomen umacnia swoją pozycję w sprzedaży samochodowych części zamiennych w Europie Północnej i ustanawia silną pozycję rynkową w Danii i Polsce, gdzie Mekonomen nie prowadził dotąd działalności. W okresie od czerwiec 2017-maj 2018 FTZ i Inter-Team osiągnęły sprzedaż na poziomie ok. 5 203 mln koron szwedzkich (508,05 mln euro) i EBITDA w wysokości ok. 417 mln koron (40,72 mln euro). Przejęcie obu spółek ma mieć pozytywny wpływ na zysk Mekonomen w przeliczeniu na akcję w przyszłym roku. Część ceny zakupu ma zostać sfinansowana z emisji papierów wartościowych wartych ok. 1 650 mln koron (161,11 mln euro) w drugiej połowie 2018 r.

 

FTZ jest wiodącym dystrybutorem części samochodowych w Danii z bazą klientów ponad 11 000 warsztatów. FTZ prowadzi własną koncepcję franczyzy i posiada ok. 920 warsztatów franczyzowych pod markami AutoMesterHella Service PartnerDin Bilpartner i CarPeopleFTZ ma ok. 50 oddziałów zatrudniających blisko 1100 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 3 262 mln koron (318,52 mln euro). Z kolei Inter-Team ma ugruntowaną pozycję na rynku części samochodowych w Polsce. Posiada bazę klientów ponad 28 500 warsztatów i prowadzi dwie własne koncepcje franczyzy, O.K. Serwis i Inter Data Service, łącznie około 410 warsztatów. Firma posiada również szeroką gamę produktów marek własnych pod markami Sakura i Kraft AutomotiveInter-Team ma ok. 80 oddziałów zatrudniających blisko 1400 pracowników, a sprzedaż w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. wyniosła ok. 1 941 mln koron (189,53 mln euro).

Poprzez przejęcie FTZ i Inter-Team umacniamy naszą pozycję wiodącego dystrybutora części samochodowych w Skandynawii i robimy pierwszy krok w kierunku Europy kontynentalnej. Przejęcie jest zgodne z naszą strategią odgrywania kluczowej roli w trwającej konsolidacji w Europie. To dwie dobrze zarządzane firmy, które będą nadal rozwijać się w ramach istniejących struktur korporacyjnych i marek jako niezależne spółki w Grupie. Pehr Oscarson prezes i dyrektor generalny Mekonomen
Dodanie FTZ i Inter-Team do Mekonomen Group umocni naszą pozycję wiodącego dystrybutora części samochodowych w krajach nordyckich i zapewni nam dodatkowe możliwości rozwoju, a nasi klienci, pracownicy i akcjonariusze skorzystają z tej transformacyjnej transakcji. John S. Quinn przewodniczący rady nadzorczej Mekonomen
Dzięki Mekonomen, renomowany hurtownik przejmie naszą działalność w Danii i Polsce, co zapewni jej strategiczny rozwój. Będziemy systematycznie skupiać się na segmencie Aftermarket na niezależnej branży części zamiennych i innowacyjnych urządzeniach warsztatowych. W ramach tego zwiększamy interakcję między działami i otwieramy cyfrowe modele biznesowe. dr Werner Benade dyrektor zarządzający Hella odpowiedzialny za segment rynku wtórnego i zastosowań specjalnych

 

Oczekuje się, że zakup wygeneruje roczną synergię w wysokości 100 mln koron (9,76 mln euro), z pełnym skutkiem w 2021 r. Szacuje się, że koszty w wysokości ok. 60 mln koron (5,86 mln euro) pojawią się w związku z osiągnięciem synergii zakupów. Ponieważ przejęte firmy będą nadal działać w swoich istniejących strukturach, z czasem nie pojawią się znaczące koszty integracji. Koszty transakcji nabycia i emisji uprawnień szacowane są na 75 mln koron (7,32 mln euro). Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 93 mln koron (9,08 mln euro) w bilansie Mekonomen Group zostaną zmniejszone w trzecim kwartale 2018 r., ale nie wpłyną na przepływy pieniężne.

 

Źródło: Mekonomen

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).