LPG w leasingowanym aucie? – SCM odpowiada | MOTOFAKTOR

LPG w leasingowanym aucie? - SCM odpowiada

person Redakcja 25/02/2023

Czy można zamontować instalację LPG w leasingowanym aucie? Jak wygląda ten proces? Tłumaczy ekspert Santander Consumer Multirent.

 

 

Samochody z instalacją LPG w Polsce to potężna flota. Szybciej niż inne państwa europejskie zaczęliśmy zauważać płynące z nich korzyści. Według danych ACEA opublikowanych w styczniu 2023 roku, tylko auta osobowe zasilane w ten sposób stanowią w naszym kraju aż 13,4% floty. Dla porównania we Włoszech jest to 7%, a w Holandii 1,1%. Świadczy to o dużym zainteresowaniu Polaków tym ograniczającym koszty środowiskowe i domowe paliwem.

 

Z powodu niepewnej sytuacji na rynku paliwowym m.in. w związku z wejściem w życie embarga na import z Rosji, a także rosnących kosztów życia, można przewidywać, że będziemy mu jeszcze bardziej przychylni. Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy zainstalować instalację LPG w leasingowanym aucie? Zazwyczaj nie ma ku temu przeszkód, ale musimy liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych procedur.

Źródło: ACEA

Niezbędna zgoda leasingodawcy

Osoba, która chce zainstalować LPG w swoim aucie powinna pamiętać przede wszystkim o tym, żeby poinformować leasingodawcę, który pozostaje właścicielem pojazdu – komentuje Andrzej Zapotoczny, Zastępca Kierownika Zespołu Obsługi Klienta – Sekcja Techniczna z Santander Consumer Multirent – Leasingobiorca nie może zapominać, że każda nawet najmniejsza zmiana w przedmiocie leasingu powinna być poprzedzona pisemną zgodą firmy leasingowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ doposażenie samochodu na własną rękę, leasingodawca może potraktować jako złamanie warunków umowy i w konsekwencji ją wypowiedzieć.

 

W celu poinformowania firmy leasingowej o swoich zamiarach, leasingobiorca ma obowiązek wypełnić stosowny wniosek i poczekać na jego akceptację. Musi zdawać sobie jednak sprawę, że wystawienie zgody wiąże się z określoną opłatą, która powinna być ujęta w tabeli opłat dodatkowych dołączonej do umowy leasingowej.

Instalację możemy zamontować samodzielnie… ale najczęściej na swój koszt

Po otrzymaniu zgody na doposażenie auta w instalację LPG, leasingobiorca może sam wybrać miejsce montażu. Trzeba pamiętać przy tym, że zakładana instalacja musi być nowa i dobrej jakości, ponieważ doposażenie samochodu nie powinno obniżyć jego wartości całkowitej. Zajmująca się tym stacja musi też posiadać stosowny certyfikat, który uprawnia ją do wprowadzania takich zmian w samochodach. To jednak nie wszystko.

 

Leasingobiorca musi zdawać sobie sprawę, że w większości przypadków to on poniesie koszty modyfikacji. Rzadziej zdarza się tak, że koszt instalacji pokrywa leasingodawca. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany umowy leasingowej w taki sposób, że koszt instalacji jest doliczany do całkowitej sumy rat spłacanych przez korzystającego. Niezależnie od tego, kto pokryje koszt instalacji, leasingobiorcę czeka jeszcze opłata związana z wpisaniem adnotacji o instalacji w dowodzie rejestracyjnym.

Przeglądy i ubezpieczenie

Firma leasingowa w żaden sposób nie kontroluje założonej instalacji gazowej. Leasingobiorca musi pamiętać więc, że podczas montażu powinien otrzymać homologację na instalację gazową, zaświadczenie transportowego dozoru technicznego na zbiornik, fakturę za wykonaną usługę oraz książeczkę gwarancyjną. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bez dwóch pierwszych dokumentów nie wykona on przeglądu technicznego i będzie miał problemy ze sprzedażą pojazdu. Ponadto każdy z nich jest niezbędny do uzyskania obowiązkowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

 

Korzystający na własną rękę musi zająć się także przeglądami zgodnie z wytycznymi producenta instalacji. W nowych autach z instalacją LPG pierwszy odbywa się po roku, a każdy kolejny trzeba wykonać co następne 12 miesięcy. Częstotliwość ta może jednak ulec zmianie ze względu na konieczność wcześniejszej wymiany niektórych części eksploatacyjnych samochodu np. świec zapłonowych lub oleju silnikowego.

 

Istotną kwestią przy montażu LPG jest też ubezpieczenie. Taka zmiana w aucie wpływa na wysokość wartości pojazdu i powinna być zgłoszona. Dzięki temu w przypadku szkody lub kradzieży, ubezpieczenie uwzględni koszty naprawy instalacji lub wyższego odszkodowania.

 

Z pewnością warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z posiadania LPG w użytkowanym samochodzie. Santander Consumer Multirent finansuje zarówno nowe pojazdy, fabrycznie wyposażone w instalację gazową, jak i te w których z łatwością można ją zamontować po wypełnieniu wniosku i otrzymaniu zgody leasingodawcy. Możemy więc leasingować auto z instalacją LPG, bez względu na to na jaki model się zdecydujemy – komentuje Andrzej Zapotoczny z Santander Consumer Multirent – W pierwszym przypadku koszty montażu autogazu mogą być uwzględnione w całości finansowania pojazdu. Natomiast w sytuacji, gdy klient decyduje się na to doposażenie w trakcie trwania umowy, koszt ponosi leasingobiorca.

 

Na koniec warto jeszcze pamiętać, żeby przy instalacji LPG zawsze mieć przynajmniej 25% benzyny w zbiorniku, ponieważ to na niej odbywa się rozruch zimnego silnika. Nawet podczas jazdy na autogazie, pompa paliwa nie przestaje pracować. Długotrwała jazda z minimalną ilością benzyny może skończyć się więc uszkodzeniem pompy lub innej części układu paliwowego.

 

Źródło: Santander Consumer Multirent

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).