Czy wystarczająco często wymieniasz olej? | MOTOFAKTOR

Czy wystarczająco często wymieniasz olej?

person Adrian Januszkiewicz 8/02/2022

Silne zużycie, uszkodzenie, a nawet zatarcie silnika – z takimi awariami musimy się liczyć, jeśli zbyt rzadko będziemy sprawdzać i wymieniać olej.

Zaledwie 41% właścicieli samochodów w Polsce sprawdza poziom oleju silnikowego raz w miesiącu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Castrol[1]. Oznacza to, że więcej niż połowa polskich kierowców zbyt rzadko monitoruje ten aspekt, narażając się na większe zużycie paliwa i zwiększoną emisję dwutlenku węgla, a także skrócenie okresu eksploatacji silnika.

 

Olej silnikowy należy wymieniać częściej niż zaleca producent, zarówno w starszych, jak i nowoczesnych modelach samochodów, trzeba regularnie sprawdzać jego poziom i uzupełniać w zależności od potrzeb. Wpływa na to jakość paliwa, ekstremalne temperatury czy sposób, w jaki użytkujemy pojazd. Zbyt niski poziom oleju w silniku może skutkować uszkodzeniem jego poszczególnych elementów, a w skrajnych przypadkach jego przegrzaniem i zatarciem – zwraca uwagę Tarek Hamed, Marketing Manager Castrol na Europę Środkową i Wschodnią.

 

Wielu właścicieli samochodów błędnie uważa, że silniki w nowych autach nie potrzebują uzupełniania oleju między zaplanowanymi wymianami. Oczywiście w większości nowych pojazdów nie powinien występować ten problem, jednak takie czynniki jak częsta jazda w ruchu miejskim, czy regularne pokonywanie krótkich tras, sprzyjają zmniejszeniu jego poziomu.

Jak dobrać właściwy olej?

Wysoka jakość, ochrona silnika i rekomendacja producenta, to trzy najczęściej wskazywane przez właścicieli samochodów kryteria, którymi kierują się dobierając odpowiedni olej silnikowy[2].

 

Olej powinien być wymieniany przynajmniej tak często, jak jest to wskazane w instrukcji użytkowania samochodu. Warto jednak zaufać swojemu mechanikowi. Czasem ze względu na specyficzny styl użytkowania pojazdu lub czynniki zewnętrzne, wymiana wskazana jest częściej. Nie musimy wybierać marki sugerowanej przez producenta naszego auta, ale ważne jest, aby zdecydować się na produkt zgodny z zawartymi w instrukcji parametrami jakościowymi – mówi Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych, odpowiedzialna za projekt Q Service Castrol.

 

Obecnie, częściej używa się nowoczesnych olejów syntetycznych niż produktów mineralnych. Profesjonalne warsztaty samochodowe kierują się rekomendacją producenta, ale także opinią kierowców – jest to trzecie najważniejsze kryterium w wyborze oleju, wskazywane przez warsztaty w badaniu GIPA[2].

Dlaczego samodzielna wymiana oleju jest ryzykowna?

27% klientów warsztatów samochodowych wskazuje wymianę oleju jako główny powód wizyty w serwisie. Średni koszt takiej usługi wynosi ok 350 zł[3].

 

Z badania przeprowadzonego przez GIPA wynika, że w 2020 roku 14% kierowców zdecydowało się na samodzielną wymianę oleju. Zdecydowana większość, bo aż 75% badanych, postanowiła zaufać w tym zakresie profesjonalnym placówkom. Odwrotną tendencję można zauważyć w przypadku uzupełniania oleju – w 2020 roku aż 78% badanych przyznało, że zdecydowało się na dolewkę we własnym zakresie[3].

 

Ze statystyk wynika, że im starsze auto tym częściej decydujemy się na samodzielną wymianę oleju. Oczywistym powodem jest fakt, że w bardziej nowoczesnych samochodach dużo trudniej samemu wykonać tę czynność.

 

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę rozważając to rozwiązanie jest problem z utylizacją zużytego oleju. Dużym ryzykiem obarczone jest także korzystanie z nad wymiar korzystnych ofert na popularnych aukcjach internetowych – olej silnikowy należy do jednych z najczęściej podrabianych produktów tego typu.

 

[1] Badanie OnePoll przeprowadzone w lipcu 2021 r. w Polsce w grupie 1000 właścicieli samochodów.

[2] GIPA Polska, Monografia olejowa 2021

[3] GIPA Polska, Badanie kierowców 2021

 

Źródło: Q Service Castrol

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).