LKQ Europe chce neutralności klimatycznej do 2050 r. | MOTOFAKTOR

LKQ Europe chce neutralności klimatycznej do 2050 r.

LKQ Europe, którego częścią jest ELIT Polska, robi postępy na drodze do zrównoważonego rozwoju, aby do 2050 r. stać się firmą neutralną pod kątem emisji netto.

 

Spółka LKQ Corporation opublikowała niedawno swój raport dotyczący zrównoważonego rozwoju 2021, w którym przedstawia trwałe przywiązanie przedsiębiorstwa do praktyk z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania, w tym dokumentację opisującą, jak firma promuje różnorodność, kształcenie pracowników i bezpieczeństwo.

 

Dziś spółka LKQ jest największym na świecie podmiotem zajmującym się recyklingiem pojazdów oraz największym na świecie dostawcą części i usług na rynku alternatywnym i wtórnym. W ramach swojej działalności poddaje recyklingowi ponad 90% materiałów z nabytych pojazdów. W 2021 r. firma LKQ Corporation pozyskała 780 000 pojazdów, co pozwoliło odzyskać 2,1 mln opon i 1,1 mln ton złomu samochodowego. W zeszłym roku sprzedano 13,8 mln części pochodzących z recyklingu.

 

Zaangażowanie LKQ w zrównoważony rozwój jest istotną częścią strategii korporacyjnej firmy. Jej inicjatywy wpisują się w Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) Organizacji Narodów Zjednoczonych. LKQ angażuje się w projekty związane ze zrównoważonym rozwojem, które mają pozytywny wpływ na jej klientów, klimat i środowisko, pracowników, społeczeństwo i społeczności.

 

W LKQ Europe nasze podejście do zrównoważonego rozwoju opiera się na trzech filarach, którymi są planeta, ludzie i społeczności. Jako czołowy dystrybutor motoryzacyjnych części zamiennych w Europie, posiadający najnowocześniejszą sieć dystrybucji skupiamy się głównie na redukcji emisji – mówi Arnd Franz, dyrektor generalny LKQ Europe – Opracowujemy zrównoważone rozwiązania biznesowe we wszystkich obszarach i regionach, zmniejszając emisje CO2 naszych firm, zwiększając zaangażowanie pracowników i wspierając społeczności, w obrębie których prowadzimy działalność. Konsekwentnie dążymy do tego, aby do 2050 r. stać się firmą neutralną pod względem emisji netto.

Kluczowy promotor gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze motoryzacyjnym

LKQ przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, zwiększając bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość samochodów, stosując w swoim modelu biznesowym zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Dotyczy to napraw, regeneracji i recyklingu części samochodowych, które pomagają zaoszczędzić cenne zasoby. Tylko w ubiegłym roku globalna działalność regeneracyjna LKQ pozwoliła zaoszczędzić około 26 000 ton surowców, 208 000 MWh energii elektrycznej i 43 000 ton CO2.

 

Obecnie spółka LKQ Europe bada rozwiązania, które można będzie stosować w przyszłości w odniesieniu do akumulatorów trakcyjnych, ponieważ spodziewa się, że do 2030 r. we flocie pojazdów elektrycznych w samej Europie zainstalowanych będzie około 34 milionów akumulatorów wysokonapięciowych, które ostatecznie będą wymagały naprawy, regeneracji, ponownego użycia lub recyklingu. LKQ chce być pierwszą firmą związaną z elektryfikacją na niezależnym rynku części zamiennych i oferować rozwiązania, które sprostają temu wyzwaniu.

 

W maju 2021 r. przedsiębiorstwo LKQ Corporation nabyło spółkę Green Bean Battery zajmującą się regeneracją i instalacją akumulatorów z pojazdów hybrydowych, która opracowała zastrzeżony proces regeneracji umożliwiający uzyskanie niezawodnego akumulatora i jednocześnie wydłużający okres jego eksploatacji w pojazdach hybrydowych.

Na drodze ku zerowej emisji

LKQ przyczynia się do realizacji założeń Porozumienia Paryskiego, pracując nad planem zrównoważenia emisji, którego celem jest zmniejszenie do 2030 r. globalnych emisji z zakresu 1 i 2 o 30% w porównaniu z poziomem odniesienia z 2021 r. w stosunku do przychodów. Obecnie w różnych krajach prowadzone są projekty pilotażowe z samochodami dostawczymi zasilanymi akumulatorem i paliwem HVO, a w 2050 roku będą stanowić główny punkt planu osiągnięcia zerowej emisji netto. Pierwsze wyniki są obiecujące, a niektóre z nowych samochodów dostawczych zostały już włączone do lokalnej sieci oddziałów na potrzeby realizacji ostatniego etapu dostawy.

 

Droga LKQ Europe do zerowej emisji obejmuje również zmiany zachowań, takie jak szkolenie kierowców, pojazdy generujące niższe emisje, stosowanie paliw alternatywnych oraz inicjatywy odnoszące się do budynków, oddziałów i produktów. Przykładowo w najnowszym centrum dystrybucyjnym LKQ w Berkel en Rodenrijs, w Holandii posiadającym certyfikat BREEAM Excellent jest obecnie zainstalowanych 8500 paneli słonecznych. Firma współpracuje ze swoimi dostawcami w celu określenia śladu CO2 produktów dostarczanych i dystrybuowanych przez LKQ, aby zapewnić ciągły postęp w kierunku gospodarki neutralnej pod względem emisji CO2.

Budowanie wspólnej europejskiej kultury korporacyjnej

Kluczowym celem jest oferowanie wszystkim pracownikom bezpiecznego i motywującego środowiska pracy poprzez docenianie różnych środowisk, wspieranie różnorodności i integracji, stymulowanie indywidualnego rozwoju dzięki nowemu wewnętrznemu programowi szkoleniowemu LKQ YOU oraz budowanie wspólnej europejskiej kultury korporacyjnej. Latem ubiegłego roku firma LKQ uruchomiła pierwsze w swej historii globalne badanie zaangażowania pracowników „Twój głos ma znaczenie”.

 

Firma LKQ zidentyfikowała obszary wymagające poprawy i podjęła znaczące działania w oparciu o informacje zwrotne przekazane w ankiecie. Dzięki kampanii „Let’s Move Together” firma LKQ Europe zachęciła współpracowników do aktywności fizycznej, podnosząc świadomość znaczenia zdrowia psychicznego oraz tego, jak zdrowie fizyczne i ćwiczenia mogą korzystnie wpłynąć na stan psychiczny.

 

Źródło: LKQ Europe

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).