Koniec sporu między US w Bartoszycach a mechanikiem | MOTOFAKTOR

Koniec sporu między US w Bartoszycach a mechanikiem

person Adrian Januszkiewicz 15/11/2018

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach odwołał apelację od wyroku sądu w sprawie mechanika, który nie zapłacił mandatu po nagłej kontroli pracownic US.

Przypomnijmy, że od roku toczyła się sprawa dotycząca mechanika pracującego w warsztacie w Bartoszycach, który po wymianie żarówki w samochodzie dwóch kobiet, został przez nie pozwany do sądu. Powodem był fakt, że mechanik usuwając usterkę zażyczył sobie 10 zł za usługę, która była wykonana z jego dobrej woli. Nie mogła ona być naliczona w kasie fiskalnej zakładu, ponieważ chwilę przez tym właściciel warsztatu, Władysław Suszko, zakończył dzienny raport kasowy. Poszkodowane z kolei okazały się być pracownicami urzędu skarbowego w Bartoszycach, które zdecydowały się nałożyć na „swojego wybawcę” mandat 500 zł za zażądanie opłaty bez wystawienia paragonu. Pracownik warsztatu nie przyjął mandatu i sprawa została skierowana do sądu.

 

W ciągu roku odbyło się kilka rozpraw, w wyniku których Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał winę mechanika, ale bez wyroku. W związku z tym strona oskarżająca złożyła apelację, przez co kolejna rozprawa sądowa w tej sprawie została zaplanowana na 20 listopada br. Jak się jednak okazało nie dojdzie do niej, ponieważ apelację wycofał  naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach.

 

O komentarz w związku z rozstrzygnięciem sprawy Motofaktor.pl poprosił rzecznik prasową Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie jak i właściciela warsztatu, którego pracownik został pozwany.

W tym przypadku odbyły się 2 rozprawy. Pierwsza w ramach postępowania nakazowego, a druga w ramach normalnego. Sąd w Bartoszycach orzekł o winie podatnika nie wydając kary. Naczelnik uznał ostatecznie zasadność tego wyroku i zdecydował się odwołać tą apelację. Renata Kostowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie

 

W momencie jak cała sprawa została nagłośniona dużo kontrowersji wzbudził sposób w jaki pracownice urzędu skarbowego starały się wyegzekwować mandat. Mowa była wręcz o podstępie z ich strony.

Media powtarzały słowo "prowokacja" i tego typu przekazy. O szczegółach postępowania nie wolno nam mówić, z tytułu obowiązującej nas tajemnicy skarbowej w przeciwieństwie do podatników, stąd tylko przekaz oskarżonego pojawił się w mediach. Należy jednak wspomnieć, że sąd wydając wyrok nie dopatrzył się żadnych niewłaściwych zachowań ze strony pracownic urzędu skarbowego, więc najpewniej ich posunięcia były zgodne z prawem. Renata Kostowska

 

Cały proces mocno poruszył pana Władysława Suszko, właściciela warsztatu, który ma mieszane uczucia, co do rozstrzygnięcia, ale cieszy się, że sprawa dobiegła końca.

Cała sprawa powinna się skończyć dawno temu. Gdyby chodziło o mnie, to bym nie popuścił, ale sprawa dotyczyła mojego pracownika. Według mnie powinien być uniewinniony, ale on się z tym rozstrzygnięciem zgodził. Uważam, że naczelnik urzędu skarbowego już dawno temu powinien tak postąpić i mam nadzieję, że po tym wszystkim on jak i inni urzędnicy wyciągną z tego wnioski, że to oni są dla nas, a nie my dla nich. Władysław Suszko właściciel warsztatu

 

O sprawie bartoszyckiego mechanika poinformowaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu. Całe zajście wywołało szereg komentarzy. Poniżej cytujemy kilka z nich (pisownia oryginalna):

 

  • „Kiedy ” robisz wałek” na 10 zł – mandat i sprawa w sądzie. Kiedy robisz wałek na 10 mln jesteś nietykalny bo znasz wyższe sfery. Wstajemy z kolan, nie ma co.”
  • „Q..wa nie wierzę !!! Co to ma być !!!??? W jakim kraju ja żyję ???!!! Jeśli to prawda, to życzę tym „paniom” wszystkiego najgorszego, co tylko może spotkać człowieka.”
  • „Tak Ale paniom też się należy mandat od drogówki za brak światła i zatrzymanie dowodu hehehe”
  • „A od kiedy prowokacja jest dopuszczalna przez prawo”
  • „Dlatego,nic się nie robi na poczekaniu,nawet żarówki czy bezpiecznika, zostawić-zrobie=wystawie kwit, dziękuję.”

 

Ta sprawa doczekała się swojego końca, m.in. z powodu poruszenia tematu w mediach. Czy wpłynie to jednak na podejście urzędników wobec podobnych przypadków? Zapraszamy do komentowania.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).