KE otworzyła nowe laboratoria emisji spalin | MOTOFAKTOR

KE otworzyła nowe laboratoria emisji spalin

person Adrian Januszkiewicz 4/04/2022

KE otworzyła 2 nowe laboratoria, które umożliwią zwiększenie jej zdolności w zakresie testowania emisji z samochodów na rynku UE.

Nowe laboratoria w Isprze (Włochy) mają pomóc KE ustalić, czy pojazdy są zgodne z odpowiednimi unijnymi przepisami dotyczącymi emisji, zwiększając jej zdolność do prowadzenia nadzoru rynku pojazdów. Kompetencje Komisji w zakresie kontroli emisji z samochodów wynikają z przeglądu unijnych przepisów dotyczących homologacji typu całego pojazdu w następstwie skandalu Dieselgate, w wyniku którego wprowadzono nadzór i egzekwowanie przepisów na szczeblu UE.

 

Chociaż kontrole samochodów wprowadzanych do obrotu leżą w gestii państw członkowskich, od września 2020 r. Komisja może przeprowadzać kontrole, wycofywać samochody na terenie całej UE oraz nakładać grzywny w wysokości do 30 tys. euro za samochód w przypadku złamania prawa. Dzięki nowej najnowocześniejszej placówce do testowania emisji z samochodów jesteśmy teraz lepiej niż kiedykolwiek przygotowani do poprawy jakości powietrza dla mieszkańców Unii, przywrócenia zaufania konsumentów, wzmocnienia jednolitego rynku i wspierania globalnej konkurencyjności europejskiego przemysłu samochodowego – powiedział otwierając nowe laboratorium komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton.

 

Te nowe najnowocześniej wyposażone laboratoria umożliwią JRC kontynuowanie, z większą wydajnością, zapewniania zgodności samochodów z przepisami dotyczącymi emisji w UE. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich konsumentów i Europejczyków oraz krok naprzód ku osiągnięciu neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 r. Kolejny ważny przykład tego, w jaki sposób nauka wspiera politykę – zauważyła komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

 

Nowy system nadzoru rynku pojazdów ma umożliwić testowanie emisji spalin w regulowanych i symulowanych rzeczywistych warunkach jazdy. Dwie celki do pomiaru emisji w różnych warunkach klimatycznych umożliwią testowanie szerokiego zakresu warunków otoczenia, takich jak temperatura, wilgotność i ciśnienie, które mają wpływ na ostateczne wyniki pojazdu w zakresie emisji. Wyposażone w najnowocześniejsze technologie nowe laboratoria mają również służyć Komisji we wdrażaniu przyszłych norm emisji.

 

Komisja publikuje również podsumowanie pierwszego roku działań JRC w zakresie nadzoru rynku prowadzonych w innych obiektach badawczych JRC. W sprawozdaniu zatytułowanym „Nadzór europejskiego rynku pojazdów silnikowych” przedstawiono wyniki testowania emisji oraz ocenę zgodności 40 pojazdów w spełniających normę Euro 6, które uznano za zgodne w wielu różnych warunkach jazdy. Aby wspierać unijne organy zaangażowane w obowiązki w zakresie nadzoru nad pojazdami silnikowymi, JRC dzieli się również zdobytymi doświadczeniami i najlepszymi praktykami w zakresie procedur testowania.

 

Źródło: Komisja Europejska 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).