Jak uzupełniać olej w sytuacji awaryjnej? | MOTOFAKTOR

Jak uzupełniać olej w sytuacji awaryjnej?

person Redakcja 14/11/2023

TotalEnergies podpowiada co należy zrobić w sytuacji, w której w bagażniku nie ma odpowiedniego zapasu na popularną „dolewkę”.

 

Nie każdy sygnał sugerujący natychmiastową konieczność uzupełnienia poziomu oleju jest wiarygodny, ale żadnego nie można lekceważyć.

 

Przykład pierwszy – podczas stromego wyjazdu z podziemnego garażu mignęła kontrolka niskiego poziomu oleju (o ile pojazd jest w taką kontrolkę wyposażony). To prawdopodobnie fałszywy alarm, wynikający z dużego pochylenia podłoża.

 

Przykład drugi – kontrolka zapaliła się podczas jazdy na zakręcie, ale po chwili zgasła. Siły działające na olej na zakrętach powodują, że przemieszcza się w misce olejowej. Prawdopodobnie jego poziom jest już blisko minimum.

 

Przykład trzeci – kontrolka zapaliła się po uruchomieniu silnika i nie gaśnie. Poziom oleju raczej na pewno jest już na minimalnym poziomie, lub nawet poniżej.

 

W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej zatrzymać pojazd i sprawdzić poziom oleju za pomocą bagnetu.

Jak odczytywać wskazania?

Przypominamy, że stan oleju należy sprawdzać wtedy, kiedy samochód jest wypoziomowany. Pomiar należy wykonać na wyłączonym silniku, po odczekaniu przynajmniej minuty – cały olej musi spłynąć do miski olejowej. W przeciwnym razie wskazania na bagnecie będą niemiarodajne.

 

Aby prawidłowo odczytać wskazanie oleju, należy wyjąć bagnet, oczyścić go, włożyć ponownie do końca i ponownie wyjąć. Ślad oleju względem znaczników wskazuje jego poziom.

 

Większość bagnetów oleju ma dwa znaczniki – poziom minimalny i poziom maksymalny. Ślad oleju powinien znajdować się między tymi znacznikami. W niektórych modelach samochodów na bagnecie znajdziemy jeszcze trzeci znacznik – górny poziom maksymalny. Zazwyczaj dotyczy to diesli wyposażonych w filtr cząstek stałych, w których poziom oleju podnosi się w wyniku rozrzedzania go paliwem. Tak czy inaczej, poziom oleju nigdy nie powinien schodzić poniżej znacznika wskazującego stan minimalny – mówi Andrzej Husiatyński z Działu Technicznego TotalEnergies Marketing Polska.

Czy jazda z minimalnym poziomem oleju jest szkodliwa dla silnika?

Wszystko zależy od okoliczności. Spokojny dojazd do najbliższego warsztatu czy sklepu, w którym można kupić olej taniej niż na stacji – z pewnością nie zaszkodzi.

 

Jazda z pełnym wykorzystaniem mocy, dynamiczna, w górach lub z przyczepą będzie już miała negatywny wpływ na silnik, w którym „olej jest na minimum”. Olej pełni także funkcję chłodziwa i jeśli jest go mało – temperatura wybranych obszarów silnika może wejść na niebezpiecznie wysoki poziom. Niebezpieczne jest także przelewanie się oleju w misce olejowej na zakrętach – jeśli oleju jest mało, w krytycznej sytuacji może dojść do chwilowego odsłonięcia smoka olejowego.

 

Nie można także akceptować świadomego kontynuowania podróży z niskim stanem oleju, ponieważ w każdej chwili jego poziom może spaść poniżej minimum.

Czy jazda z poziomem oleju poniżej minimum jest szkodliwa dla silnika?

Oczywiście, choć lepiej w tym przypadku użyć określenia „niebezpieczna dla silnika”.

 

Nawet jeśli doraźnie nic się nie stanie, eksploatacja silnika z poziomem oleju niższym niż minimalny skróci żywotność jednostki napędowej. Pogorszy się bowiem szereg parametrów – np. chłodzenie silnika olejem lub usuwanie zanieczyszczeń (mimo odpowiedniej dyspersji, olej nie będzie w stanie wychwycić całej sadzy). Olej którego jest za mało przegrzewa się, a to dodatkowo pogarsza jego parametry.

Jaki olej dolać?

Warto skorzystać z dostępu do Internetu i wejść w konfigurator olejowy, na przykład ten opracowany przez TotalEnergies.

 

Wystarczy wprowadzić dane swojego samochodu i aplikacja podpowie, który olej będzie najlepszym wyborem.

 

Jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej i nie mamy żadnej informacji o tym jaki potrzebujemy olej, warto wybrać najlepszy produkt (w domyśle najdroższy), bo wówczas jest największa szansa na to, że spełni on wszystkie wymagania naszego silnika. Jeśli na stacji jest tylko jeden olej, przeciętnej klasy – również można go awaryjnie zastosować, ponieważ lepiej dolać cokolwiek niż nic – mówi Husiatyński.

Jeśli musimy kupić olej "w ciemno" i mamy wybór, najlepiej sięgnąć po jakiś markowy produkt z dobrą klasą jakościową i lepkościową - jest duża szansa, że spełni on także wymagania naszego silnika.

Ile oleju dolać?

Na większości bagnetów do pomiaru poziomu oleju różnica między znacznikiem minimum a maksimum to 1 litr. Jeśli mamy poziom minimalny wystarczy zatem dolać 0,5 litra oleju. W przypadku typowego 4-cylindrowego silnika o pojemności do 2 litrów będzie to jakieś 10-20% objętości całego oleju, który znajduje się w misce olejowej. Nawet, jeśli nie trafimy z jakością dolewanego oleju, pogorszymy oczywiście parametry tej mieszaniny, ale nie będzie to jakaś katastrofa i spokojnie da się w ten sposób dojechać do najbliższego warsztatu, aby wymienić olej na zgodny z zaleceniami producenta.

 

Źródło: TotalEnergies

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).