IONWAY zbuduje swoją pierwszą fabrykę w Nysie | MOTOFAKTOR

IONWAY zbuduje swoją pierwszą fabrykę w Nysie

Nowy europejski producent materiałów do produkcji akumulatorów do EV IONWAY zdecydował się zbudować swój pierwszy zakład produkcyjny w Nysie, przy Umicore.

 

  • Utworzona przez PowerCo i Umicore spółka joint venture IONWAY zwiększa znaczenie Unii Europejskiej w branży rozwiązań z zakresu elektromobilności
  • IONWAY zamierza stworzyć w Polsce 900 miejsc pracy przy produkcji aktywnego materiału katodowego (CAM) – najcenniejszego elementu akumulatorów do samochodów elektrycznych
  • Pierwszy zakład produkcyjny IONWAY, który ma powstać w Nysie będzie zasilany wyłącznie odnawialną energią, dążąc do neutralnego bilansu emisji dwutlenku węgla
  • Nowy zakład ma wnieść spory wkład w szybką transformację mobilności i wdrożenie założeń Europejskiego Zielonego Ładu poprzez regionalne, zrównoważone i przejrzyste łańcuchy dostaw akumulatorów
  • Inwestycja otrzymała strategiczne wsparcie ze strony polskiego rządu w ramach Tymczasowych Ram Kryzysowych i Przejściowych (TCTF)
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

Z dużą satysfakcją podchodzimy do dzisiejszego komunikatu, jako że jest on pierwszym operacyjnym krokiem IONWAY oraz ważnym krokiem w ekspansji zintegrowanego łańcucha wartości Umicore – powiedział Mathias Miedreich, dyrektor generalny Umicore.

 

IONWAY daje zarówno PowerCo, jak i Umicore znaczącą przewagę na szybko rozwijającym się rynku elektromobilności w Europie. Osiągnęliśmy efekt, na który czekaliśmy od bardzo dawna. Mam na myśli stworzenie efektywnego łańcucha dostaw, aby zabezpieczyć i budować zdolności produkcyjne dla niezawodnych i konkurencyjnych cenowo materiałów katodowych, które będą produkowane w oparciu o odpowiedzialnie pozyskiwane surowce – powiedział Jörg Teichmann, dyrektor ds. zakupów w PowerCo.

 

Inwestycję w Nysie – dzięki której ma powstać nawet do 900 nowych miejsc pracy – wspiera także polski rząd. W ramach Tymczasowych Ram Kryzysowych i Przejściowych władze przekażą spółce IONWAY dotację w wysokości 350 mln euro. Łączna wartość inwestycji do 2030 r. ma wynieść 1,7 mld euro (1,35 mld euro po uzyskaniu dotacji).

 

Jesteśmy wdzięczni polskiemu rządowi za wsparcie, którego udzielił w kontekście realizacji inwestycji IONWAY w Nysie. Strategiczna lokalizacja nowego zakładu, tuż obok fabryki materiałów katodowych, należącej do Umicore, która jest wciąż unikatowa w Europie, sprawi, że transformacja w kierunku elektromobilności i zrównoważonego transportu staje się faktem – dodał Mathias Miedreich.

 

Obecnie w Nysie trwa przygotowanie terenu, prace inżynieryjne i uzyskiwanie pozwoleń, a budowa rozpocznie się natychmiast po ich otrzymaniu. Produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć w 2025 r., a do tego czasu materiały CAM na potrzeby produkcji ogniw w gigafabryce w Salzgitter będą dostarczane z zakładu Umicore w Nysie.

 

Dzięki bliskiemu sąsiedztwu obu fabryk spółka IONWAY będzie mogła korzystać z know-how Umicore oraz surowców pochodzących z zakładów rafineryjnych firmy w Finlandii. Ponadto strategiczna lokalizacja fabryki ma umożliwić IONWAY dostęp do odnawialnych źródeł energii, a także wykwalifikowanych pracowników z regionu. Nie bez znaczenia było także wsparcie ze strony polskiego rządu.

 

Start projektu IONWAY to efekt zaangażowania PowerCo i Umicore w zrównoważony rozwój. Naszym wspólnym celem jest to, by samochody elektryczne stały się dostępne dla każdego, zaczynając od teraz – powiedział Thomas Jansseune, dyrektor generalny IONWAY.

 

IONWAY ma produkować aktywny materiał katodowy (CAM) oraz materiały prekursorowe (pCAM), które będą dostarczane do europejskich gigafabryk ogniw akumulatorowych PowerCo. Obecnie trwają ustalenia związane z wyborem lokalizacji kolejnej fabryki IONWAY.

 

Źródło: Volkswagen

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).