Inżynier Stellantis przyznał się do fałszowania wyników emisji spalin | MOTOFAKTOR

Inżynier Stellantis przyznał się do fałszowania wyników emisji spalin

person Joanna Piszcz 21/07/2023

Inżynier z amerykańskiego oddziału Stellantis przyznał się do winy w skandalu związanym z fałszowaniem wyników emisji spalin w silnikach Diesla - informuje "The Detroit News".

Inżynier z amerykańskiego oddziału Stellantis przyznał się do swojej roli w skandalu z emisjami prawie cztery lata po tym, jak został oskarżony o spisek mający na celu fałszowanie testów emisji ponad 100 000 pojazdów z silnikiem Diesla. Emanuele Palma przyznaje się do spisku mającego na celu naruszenie ustawy o czystym powietrzu i prawdopodobnie grozi mu nie więcej niż sześć miesięcy więzienia. W zamian prokuratorzy zgodzili się oddalić dziewięć innych zarzutów, w tym oszustwa elektronicznego, za które groziłoby mu do 20 lat więzienia.

 

Palma zrezygnował ze stanowiska w Stellantis, gdzie zajmował się kalibracjią silników Diesla. Przyznał, że nie ujawnił informacji, które uniemożliwiły Agencji Ochrony Środowiska (EPA) określenie skuteczności systemu kontroli emisji w różnych warunkach.

 

Sprawa przeciągała się przez prawie cztery lata podczas walki o konkretne zarzuty. W listopadzie 2020 roku sąd oddalił pięć zarzutów, zanim prokuratorzy przedstawili nowy zestaw zarzutów. Prawie rok później, w październiku 2021 r., Sędzia okręgowy USA Nancy Edmunds oddaliła oskarżenie o spisek po stwierdzeniu, że domniemany plan był niewystarczający do ustalenia, że ​​Palma spiskowała w celu popełnienia oszustwa elektronicznego, ale posunięcie to zostało cofnięte przez 6. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych.

 

Palma i dwóch obywateli Włoch, którzy pracują dla FCA Italy SpA, włoskiej spółki zależnej Stellantis, zostali oskarżeni w 2019 roku o spiskowanie w celu oszukiwania federalnych testów emisji i oszukiwanie konsumentów na temat efektywności paliwowej SUV-ów Jeep Grand Cherokee i Ram 1500 z lat modelowych 2014-2016.

 

Palma przyznał się do winy 13 miesięcy po tym, jak amerykański oddział Stellantis przyznał się do oszukiwania w rządowych testach emisji w pojazdach Jeep i Ram i zgodził się zapłacić prawie 300 milionów dolarów kar.

 

Źródło: „The Detroit News

 

 

 

 

 

 

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).