Futurystyczny Mercedes F 015 atrakcyjny dla gości Centrum Nauki Kopernik | MOTOFAKTOR

Futurystyczny Mercedes F 015 atrakcyjny dla gości Centrum Nauki Kopernik

person Adrian Januszkiewicz 26/11/2022

Od ponad roku w Centrum Nauki Kopernik prezentowana jest wystawa pt. „Przyszłość jest dziś. Cyfrowy Mózg?”, której częścią jest koncepcyjny Mercedes F 015.

 

  • Już ponad rok temu w warszawskim Centrum Nauki Kopernik otwarto pierwszą część wystawy „Przyszłość jest dziś. Cyfrowy Mózg?”, przybliżającą korzyści i wyzwania związane z wykorzystaniem cyfrowych technologii
  • Partnerem wystawy jest Mercedes-Benz, a jej motoryzacyjnym ambasadorem – koncepcyjny model F 015 Luxury In Motion, który wizualizuje elektryczną i autonomiczną przyszłość mobilności w wielkich miastach
  • Futurystyczny prototyp od samego początku wystawy cieszy się bardzo dużą popularnością wśród zwiedzających. Przez 13 miesięcy wystawę obejrzało już ponad 700 000 widzów
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce. Miejsce, gdzie można eksperymentować, samodzielnie poznawać świat oraz zjawiska, które nim rządzą. Jego misją jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

 

4 listopada 2021 r. w Koperniku ruszyła wystawa „Przyszłość jest dziś”. Jej pierwsza część pt. „Cyfrowy mózg?” jest poświęcona zagadnieniom związanym z cyfryzacją i sztuczną inteligencją. Kilkadziesiąt eksponatów przybliża korzyści i wyzwania związane z wykorzystywaniem cyfrowych technologii i wskazuje kierunki ich rozwoju. Zachęca przy tym do poszukiwania odpowiedzi na pytania o granice naszego bezpieczeństwa oraz komfortu w świecie jutra.

 

Na wystawie nie zabrakło też reprezentanta branży motoryzacyjnej. Wizję mobilności przyszłości obrazuje pojazd Mercedes-Benz pozwalający wizualizować obraz mobilności jutra i przecierać szlak dla rozwiązań seryjnych.

 

Gwiazdą wystawy „Przyszłość jest dziś” jest koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu), który przybliża wizję samochodu przyszłości jako autonomicznego azylu na kołach – lokalnie bezemisyjnego, w pełni bezpiecznego i komfortowego miejsca relaksu, pracy lub spotkań. Odpowiada on na wyzwania najbliższej przyszłości, na czele z zanieczyszczeniem powietrza, korkami oraz autonomicznym podróżowaniem. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Korzystając z zasobów sztucznej inteligencji, F 015 uczy się zwyczajów swoich użytkowników, co potrafią już spotykane na ulicach modele Mercedes-Benz z systemem multimedialnym MBUX (Mercedes-Benz User Experience).

Jak mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik Centrum Nauki Kopernik, koncepcyjny Mercedes to jeden z ulubionych eksponatów zwiedzających, którzy z ekscytacją zaglądają do wnętrza. I nic dziwnego, samochód ukazuje optymistyczny wariant przyszłości technologicznej.

 

Wszystkie eksponaty zgromadzone na wystawie nie tylko ukazują nowoczesne rozwiązania, ale także zachęcają do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwracają uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Skąd sztuczna inteligencja wie, o czym myślimy? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Jak bardzo można zaufać maszynom? Gdzie szuka natchnienia komputerowy artysta? Na te pytania każdy musi znaleźć własne odpowiedzi.

 

24 listopada 2022 r. w Koperniku ruszyłą druga część wystawy „Przyszłość jest dziś”, pt. „Misja: Ziemia”. Trzecią część („Człowiek 2.0”) będzie można oglądać od 29 czerwca 2023 r.

 

Centrum Nauki Kopernik mieści się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie.

 

Źródło: Daimler

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).