CN Kopernik i jazda autonomiczna w praktyce | MOTOFAKTOR

CN Kopernik i jazda autonomiczna w praktyce

Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Przyszłość jest dziś!” pokazuje uczniom szkół podstawowych czym jest jazda autonomiczna w praktyce.

Pojazdy autonomiczne to środki transportu nie wymagające obecności kierowcy. O ile tego rodzaju samochody mogą kojarzyć się tylko i wyłącznie z filmami i komiksami typu science-fiction, o tyle jest to technologia, która w niektórych krajach (np. USA) zaczęła wchodzić już w życie i staje się rzeczywistością.

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się w niektórych miejscach pasy przeznaczone do poruszania się tylko dla pojazdów autonomicznych. Wykorzystuje je m.in. firma Alphabet (od Google). Dla przeciętnego obywatela to jeszcze nadal wizja rodem z przyszłości, chociaż takie marki jak np. Tesla pozwalają doświadczyć tej formy podróżowania w ograniczonym stopniu nawet zwykłym kierowcom.

Pojazdem autonomicznym w podróż

Scenariusz lekcji w Centrum Nauki Kopernik pt. „Pojazdem autonomicznym w podróż” ma pozwolić przybliżyć uczniom klas 7–8 szkół podstawowych tematykę pojazdów autonomicznych. Uczniowie wspólnie zastanowią się nad tym, jakim wyzwaniom muszą stawić czoła konstruktorzy samochodów niewymagających obecności kierowcy. Korzystając z materiałów zawartych w scenariuszu, biorą udział w sądzie nad problemem, którego analiza pokazuje, że wyzwania związane z pojazdami autonomicznymi wykraczają poza kwestie technologiczne. W oparciu o źródła uczniowie konstruują rzeczowe argumenty i przedstawiają własne zdanie.

 

Samochody, które jeżdżą „bez kierowcy”, już istnieją. Są gotowe, by wyjechać na drogi. Jednak, drogi nie są gotowe na takie auta. Potrzebna jest cała infrastruktura – samochody muszą się komunikować między sobą oraz z całym otoczeniem zewnętrznym. Pojawiają się także kwestie prawne, np. odpowiedzialności za ewentualną kolizję.

 

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).