FO Dębica ma pełne wyniki za Q1 2024 | MOTOFAKTOR

FO Dębica ma pełne wyniki za Q1 2024

FO Dębica SA w I kwartale 2024 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 556,4 mln zł, EBIT wyniósł -90,4 mln zł, a wynik netto: -65,8 mln zł. To wyniki słabsze r/r.

Na ostateczne wyniki sprzedaży Firmy Oponiarskiej Dębica SA miało wpływa kilka czynników.

Z jednej strony niższe ceny sprzedaży w transakcjach z powiązanymi podmiotami za I kwartał 2024 roku spowodowały słabszy wynik rok do roku. Spadek kosztów surowców w listopadzie i grudniu 2023 roku wpłynął na ceny stosowane w I kwartale 2024 roku, co wpłynęło na osiągnięte rezultaty.

Tymczasem Spółka nadal ponosi koszty związane z pożarem, który miał miejsce w sierpniu 2023 roku, włączając w to koszty związane zarówno z utratą mocy produkcyjnych, jak i ich odbudową, które w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły łącznie blisko 51 milionów złotych. Warto zaznaczyć, że pożar i jego następstwa są objęte ubezpieczeniem.

FO Dębica szacuje straty po niedzielnym pożarze

Ireneusz Maksymiuk, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., Fot. FO Dębica SA
Ireneusz Maksymiuk, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., Fot. FO Dębica SA

„Nasza sytuacja finansowa i operacyjna pozostaje stabilna, mimo negatywnych skutków sierpniowego pożaru, który miał miejsce w naszej fabryce w drugiej połowie ubiegłego roku. Dzięki sprawnym działaniom już od końca września 2023 r., przywróciliśmy 70% mocy wytwórczych zakładu produkcji opon osobowych sprzed pożaru. Przewidujemy, że pełna odbudowa naszych mocy produkcyjnych nastąpi nie wcześniej niż w IV kwartale 2024 r. z uwagi na proces zakupu i dostawy nowych maszyn produkcyjnych. Warto także podkreślić, że produkcja opon ciężarowych nie ucierpiała i nadal przebiega bez zakłóceń. Chciałbym też nadmienić, że wyników za I kwartał tego roku nie należy traktować jako wskazówek czy prognoz w odniesieniu do wyników w kolejnych okresach, ze względu na to, że okoliczności biznesowe, w których obecnie działamy w dalszym ciągu są niestabilne” – mówi Ireneusz Maksymiuk, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

W I kwartale 2024 r. sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. do powiązanych podmiotów przyniosła przychód w wysokości 501,1 mln zł, co stanowi spadek o 41,8% w porównaniu do roku poprzedniego. Natomiast sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmalała o 22% do 55,3 mln zł.

Źródło: FO Dębica SA

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).