Dźwięk Jaguara F-TYPE V8 zachowany w Bibliotece Brytyjskiej | MOTOFAKTOR

Dźwięk Jaguara F-TYPE V8 zachowany w Bibliotece Brytyjskiej

person Adrian Januszkiewicz 27/07/2023

Od 2025 r. Jaguar zamierza przejść na auta elektryczne. W związku z tym udostępnił nagrania dźwiękowe modelu F-TYPE V8 dla archiwów Biblioteki Brytyjskiej.

 

  • Uczczenie historii: podczas gdy Jaguar przygotowuje się na w pełni elektryczny samochód przyszłości, charakterystyczne dźwięki Jaguara F-TYPE V8 zostały nagrane, aby przyszłe pokolenia były w stanie je docenić
  • Dowody na przyszłość: zachowanie niepowtarzalnego odgłosu Jaguara F-TYPE zostanie przesłane do archiwów wraz z innymi wpisami, takimi jak pierwsze uliczne nagrania samochodów. Wszystkie one mają wyjątkowe znaczenie kulturowe i będą dostępne dla przyszłych pokoleń
  • Dopracowany dźwięk: inżynierowie Jaguara wybrali najbardziej intrygujące wrażenia podczas odtwarzania dźwięku 575-konnego 5-litrowego silnika V8 modelu F-TYPE R 75 jako odpowiedni przykład dla archiwum
  • Materiał źródłowy: nagrania powstały w specjalnej komorze dźwiękowej Jaguara w Gaydon Engineering Center – w tym samym miejscu, w którym pierwotnie opracowano dźwięk wydechu F-TYPE
  • Nagrania: Dźwięki będą skatalogowane w archiwach Biblioteki Brytyjskiej od jesieni 2023 roku. Będzie ich także można posłuchać na stronach internetowych Jaguara
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

W czasach, w których Jaguar zmierza w kierunku niemal bezgłośnej jazdy i swojej całkowicie elektrycznej, nowoczesnej i luksusowej przyszłości od 2025 roku, producent udostępnia jednocześnie nagrania dźwiękowe swojego kultowego samochodu sportowego Jaguar F-TYPE V8 dla archiwów Biblioteki Brytyjskiej.

 

Doładowany silnik V8 modelu F-TYPE wydaje wyjątkowy dźwięk dzięki skrupulatnej optymalizacji, jaką zastosowaliśmy w całym układzie napędowym, a przede wszystkim w układzie dolotowym i wydechowym. Powstał on w ponad 85 testach, zanim po raz pierwszy wprowadziliśmy samochód na rynek. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy.

 

Zwieńczeniem tej pracy są dźwięki, których doświadczasz podczas jazdy F-TYPE R 75 i chcemy, aby były one dostępne dla przyszłych pokoleń. Zarchiwizowanie ich w Bibliotece Brytyjskiej pozwala nam na dokonanie tego i jest to coś, z czego jesteśmy bardzo dumni – powiedział Charles Richardson, starszy inżynier dźwięku Jaguara.

 

Nagrania – wykonane z wnętrza kabiny i na zewnątrz samochodu – rejestrują niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową silnika V8 F-TYPE. Udostępniając je Bibliotece Brytyjskiej, Jaguar umożliwił odbiorcom na całym świecie – i przez cały czas – dostęp do dźwięków ostatniego samochodu sportowego Jaguara z silnikiem spalinowym.

 

Nagrania dokonano w półbezechowej komorze w Gaydon Engineering Center – dźwiękoszczelnym pomieszczeniu używanym do opracowywania i testowania wyrafinowanej jakości dźwięków pojazdów Jaguara. To właśnie w tym miejscu dźwięk wydechu F-TYPE był pierwotnie dostrajany, a współczesny model R 75 Coupé wykonał w nim szereg zmian biegów i przyspieszeń, tworząc 30- i 47-sekundowy materiał dźwiękowy.

 

Dźwięk silnika V8 zostanie zarchiwizowany w instytucjach na całym świecie, oddając globalną miłość do słynnego warkotu.

 

Cieszymy się, że możemy zachować nagrania silnika F-TYPE V8 dla entuzjastów Jaguara na całym świecie. Ponieważ produkcja tego silnika dobiega końca, ten wyjątkowy dźwięk zajmie miejsce w narodowym archiwum obok innych dźwięków, których dziś już nie da się słuchać – podsumowała Cheryl Tipp, kustosz działu Dźwięków Dzikiej Przyrody i Środowiska Naturalnego Biblioteki Brytyjskiej.

Fot. Jaguar

Do nagrania wybrano F-TYPE R 75 Coupé z roku modelowego 2024, specjalną edycję stworzoną z okazji ostatniego roku modelowego F-TYPE i 75 lat sportowych samochodów Jaguara. Jego oferowany wyłącznie z napędem na wszystkie koła 5,0-litrowy, doładowany silnik V8 rozwija moc 575 KM i ma moment obrotowy 700 Nm. Może on rozpędzić samochód od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy i osiągnąć elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 300 km/h.

 

Nagrania trwające 30 i 47 sekund rozpoczynają się od uruchomienia silnika, na co wskazuje natychmiast rozpoznawalny „rozbłysk”, gdy obroty rosną, po czym spadają do stałych 600 obr./min na biegu jałowym, a charakterystyczny dźwięk ośmiu cylindrów subtelnie wskazuje na potencjał osiągów samochodu. Dalej silnik symuluje w komorze różnorodne możliwości wokalne F-TYPE.

 

Za każdym razem, gdy F-TYPE przyspiesza, otwierają się zawory w układzie wydechowym, zmieniając sposób prowadzenia spalin, co uwalnia charakterystyczny dla jazdy Jaguara F-TYPE warkot.

 

Odbiorcy usłyszą ostre zmiany biegów na wyższy i niższy dzięki 8-biegowej skrzyni biegów Quickshift oraz charakterystyczne trzaski i warkoty z poczwórnych rur wydechowych, które są kluczowym elementem wyjątkowego i skoncentrowanego na kierowcy charakteru Jaguara F-TYPE.

 

Nagrania będą dostępne na stronie internetowej Biblioteki Brytyjskiej.

 

Źródło: Jaguar Land Rover

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).